Szwajcaria samochodem – przepisy drogowe, opłaty, informacje
Szwajcaria to doskonały kierunek dla turystów – niewielki kraj oferuje wiele atrakcji, które dzielą małe odległości. Najlepiej pokonywać je swoim samochodem. Będzie to opłacalna i najwygodniejsza opcja. Warto jednak pamiętać o lokalnych przepisach i ograniczeniach. W przeciwnym razie narazisz się nawet na kilkaset tysięcy złotych kary. Sprawdź, jak uniknąć mandatów i podróżować bezpiecznie.
Szwajcaria samochodem – jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać?
Szwajcaria samochodem to ciekawy sposób na spędzenie czasu za granicą. Należy jednak pamiętać, że na takie wakacje czy służbowe wyjazdy powinno się zabrać ze sobą zestaw dokumentów, które potwierdzą Twoją tożsamość oraz to, że pojazd może legalnie poruszać się po tamtejszych drogach. Pamiętaj, by spakować:
- dowód osobisty — dokument potwierdza Twoją tożsamość. Mimo że Szwajcaria nie należy do UE, to na podstawie umowy międzynarodowej nie trzeba na jej terytorium legitymować się paszportem, ale on także będzie honorowany, jako skuteczne potwierdzenie tożsamości;
- prawo jazdy — kierowca nie musi mieć prawo jazdy międzynarodowego, a wystarczy polski dokument;
- potwierdzenie ubezpieczenia auta — polisa OC ma obowiązkowy charakter;
- dokument potwierdzający ważność przeglądu technicznego pojazdu.
Kontrole celne zdarzają się rzadko, jednak należy się nastawić na to, że mogą się pojawić. Wówczas powinieneś mieć ze sobą dokumenty tożsamości potwierdzające Twoje dane oraz obywatelstwo, a także papiery, które stwierdzają prawo do kierowania pojazdem, sprawność techniczną auta i fakt wykupienia polisy.
Przepisy drogowe Szwajcaria – o tym warto pamiętać
Przepisy drogowe w Szwajcarii nie są skomplikowane. Wystarczy poznać kilka zasad, aby bezpiecznie i legalnie podróżować po kraju bez obaw o to, że otrzymasz mandat i spotkają Cię nieprzyjemności ze strony tamtejszych służb porządkowych. Warto wiedzieć o:
- obowiązkowym wyposażeniu samochodu
Z lokalnych przepisów wynika, że w każdym aucie ma znaleźć się trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo zalecane są również apteczka, kamizelka odblaskowa i gaśnica. Czy to znaczy, że przepisy drogowe Szwajcaria zdejmują z Polaków obowiązek przewożenia tych elementów? Co ciekawe okazuje się, że nie. Oba kraje ratyfikowały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Zgodnie z jej postanowieniami wyposażenie auta za granicą powinno spełniać wymogi dotyczące wyposażenia samochodu w kraju rejestracji.
- ograniczeniach prędkości
Szwajcarzy bardzo sumiennie i restrykcyjnie podchodzą do przestrzegania przepisów ruchu drogowego — szczególnie w kontekście ograniczeń prędkości. Wynika z nich, że w terenie zabudowanym możesz się poruszać z prędkością do 50 km/h, poza obszarem zabudowanym do 80 km/h, na drodze ekspresowej do 100 km/h, a na autostradzie do 120 km/h, o ile znaki nie stanowią inaczej. W niektórych miastach obowiązują strefy, w których możesz poruszać się jedynie 30 km/h. Z kolei pojazdy z przyczepą obowiązuje ograniczenie na autostradach i drogach ekspresowych, z którego wynika, że nie mogą jechać szybciej niż 80 km/h.
- zasadach poruszania się po drogach
Kierowców obowiązuje przede wszystkim reguła prawej ręki, zgodnie z którą auto nadjeżdżające z prawej strony ma pierwszeństwo przejazdu. Zasada jest niekiedy ograniczona bądź zastępowana przez inne reguły. Wówczas jest to jednak wyraźnie sygnalizowane poprzez znaki drogowe. Co ważne, pieszy w Szwajcarii ma pierwszeństwo, więc jeśli pojawi się przed pasami, pamiętaj, by go przepuścić.
- obowiązkach związanych z dostosowaniem auta do warunków na drodze
Szwajcarski klimat, liczne przełęcze i górskie środowisko sprawiają, że poruszanie się po drogach wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Przede wszystkim dotyczą one zakładania opon zimowych, które powinny mieć bieżnik o wysokości minimum 4 mm. W niektórych regionach, przez pewną część roku, konieczne jest także założenie łańcuchów i kolców. Jeśli taki wymóg nastąpi, odpowiednie znaki będą o tym informowały.
- dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi
Jadąc samochodem do Szwajcarii, Polacy mogą liczyć na nieco mniej restrykcyjne prawo w zakresie dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, która wynosi tam 0,5 promila.
- skupieniu się na drodze
Kierowców obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon, chyba że będą korzystać z zestawu głośnomówiącego. Na przedniej szybie nie należy również montować elementów zmniejszających widoczność i utrudniających koncentrację.
- pasach bezpieczeństwa
Szwajcaria samochodem, aby wakacje były legalne i bezpieczne, powinna być przemierzana, gdy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy. Obowiązuje to oczywiście również kierowcę. Dzieci do 7. roku mają być przewożone w fotelikach, a 7-12 używać specjalnych pasów.
Szwajcaria – opłaty drogowe i dodatkowe informacje
Szwajcaria opłaty drogowe ma stosunkowo niewielkie. Aby poruszać się po kraju, wystarczy wykupić winietę. Ta kosztuje 40 franków w przypadku samochodów osobowych i umożliwia aż roczne poruszanie się po autostradach. Choć nie jest obowiązkowa, znacznie ułatwia podróżowania i pozwoli uniknąć niepewności dotyczącej tego, kiedy i gdzie przewozy są darmowe, a kiedy nie. Nie można jej wykupić na krótszy okres. Warto wiedzieć, że podczas przejazdu przez niektóre tunele może pojawić się konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty. Przepisy drogowe w Szwajcarii nakładają również ograniczenia dotyczące wysokości, masy i szerokości pojazdów na konkretnych trasach, dlatego warto się zapoznać z ograniczeniami dotyczącymi Twojego samochodu.
Jadąc autem do Szwajcarii, należy jednak uważać na inne opłaty — mandaty. Te są wyjątkowo wysokie, jeśli chodzi o przekroczenie prędkości i wystawiane sumiennie przez tamtejsze służby. Za przekroczenie dozwolonej prędkości można dostać kilka tysięcy złotych mandatu, a w skrajnych wypadkach nawet kilkaset tysięcy lub kilka milionów. Nie należy również korzystać z urządzeń ostrzegających o obecności fotoradarów, które w Szwajcarii są nielegalne. Co więcej, nie ma tam oznaczeń informujących o obecności systemów pomiarowych. Za korzystanie z własnego sprzętu grozi kara i konfiskata aparatury.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.