Samochodem do Turcji – przepisy, opłaty, autostrady

Redakcja 26 maja 2022

Udostępnij:

Planujesz urlop w pięknej Turcji? Chcesz wybrać się do tego kraju własnym samochodem? Oprócz zadbania o odpowiedni nocleg i świetne atrakcje pomyśl również o przepisach komunikacyjnych, które panują w Turcji. Dowiedz się, na jakie opłaty i sytuacje drogowe powinieneś być przygotowany podczas wizyty w tym państwie.

Stambuł - samochodem do turcji

Samochodem do Turcji – jak należy się przygotować?

Jeśli planujesz odwiedzić Turcję własnym samochodem, to przed podróżą zadbaj o kilka ważnych elementów. Niezbędne będzie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Warto pamiętać, że Turcja to kraj znajdujący się w znacznej odległości od granicy z Polską, dlatego lepiej mieć pewność, że auto nie ma żadnej ukrytej usterki. Konieczne jest również sprawdzenie ważności gaśnicy i zaopatrzenia apteczki samochodowej. Jeszcze w poprzednim roku, żeby wjechać do Turcji, konieczne było dysponowanie paszportem. Na szczęście od 2022 roku Polacy potrzebują jedynie dowodu osobistego, aby przekroczyć granice tego państwa. Właściciel samochodu jednak powinien pamiętać, aby zabrać ze sobą dokumenty rejestracyjne pojazdu, ważne ubezpieczenie OC oraz zieloną kartę.

Autem do Turcji – nie masz Zielonej karty. Co teraz?

Zielona karta to dokument potwierdzający ubezpieczenie OC, który jest respektowany m.in. w Turcji. W przypadku, gdy o nim zapomniałeś lub nie zawnioskowałeś o wydanie go w towarzystwie ubezpieczeniowym, będziesz zobligowany do zakupu lokalnej polisy ubezpieczeniowej. Jeśli jednak wyjazd za granicę jest dopiero przed Tobą, to sprawdź, co potrzebujesz, żeby uzyskać zieloną kartę. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wystarczy zawnioskowanie o nią. Zazwyczaj jej otrzymanie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą, natomiast warto przedtem sprawdzić zapisy w OWU. Zadbaj jednak wcześniej o załatwienie tej formalności, gdyż termin oczekiwania na wydanie zielonej karty ubezpieczeniowej może wynosić 14 dni roboczych od złożenia wniosku.

Turcja samochodem a przepisy drogowe

Zanim zdecydujesz się na podróż do obcego kraju, warto zapoznać się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego. Choć nie odbiegają one znacznie od tych, które obowiązują w Polsce, to można znaleźć kilka różnic. Przede wszystkim w Turcji nie ma potrzeby używania świateł do jazdy dziennej. Konieczne jest włączenie oświetlenia samochodu tylko w przypadku słabej widoczności na drogach, lub gdy zapadnie zmrok. Co do prędkości, warto pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności i stosować się do znaków na drodze. Kolejną istotną informacją jest fakt, że autostrady w Turcji dopuszczają maksymalną prędkość jazdy do 120 km/h. Pędząc 140 km/h, czyli z prędkością dozwoloną w Polsce, możesz narazić się na mandat. Natomiast w terenie zabudowanym, podobnie jak w kraju, nie powinieneś jechać szybciej niż 50 km/h.

Turcja a opłaty autostradowe

Kolejnym aspektem, o którym powinieneś pamiętać to wykup winiety. Jest ona obowiązkową opłatą za przejazd drogami, autostradami i mostami. W praktyce warto od razu się zaopatrzyć w nią na okres planowanego pobytu. Na szczęście jej koszt nie jest wysoki, gdyż opiewa jedynie na 5 TRY za dzień. Możesz ją nabyć na stacjach paliwowych.

Wysokość mandatów w Turcji

Choć zawsze jest zalecana jazda w zgodzie z obowiązującymi przepisami, to czasem chwila nieuwagi lub brawury może się zdarzyć każdemu. Niestety, ale w tej sytuacji należy być przygotowanym na ukaranie mandatem. W Turcji kara za złamanie przepisów drogowych może wynosić 100 TRY. Dodatkowo warto wiedzieć, że już przekroczenie prędkości o 3 km/h rodzi podstawę do wystawienia mandatu. Dlatego jeśli nie chcesz być obciążony karą finansową, zadbaj o przestrzeganie przepisów drogowych podczas pobytu w Turcji.

Turcja samochodem a lokalne zwyczaje komunikacyjne

Niektórzy są zdania, że każdy naród ma swoje specyficzne zachowania podczas jazdy samochodem. Polacy są znani za swoją brawurę i kreatywność przy przekraczaniu zakazów prędkości, Niemcy za poprawną jazdę, a Włosi za temperamentne kierowanie samochodem. O kierowcach w Turcji również można usłyszeć kilka powtarzających się opinii. Jedna z nich dotyczy używania sygnałów dźwiękowych. Podczas jazdy w tym kraju nie wystrasz się częstego dźwięku klaksonu. Choć w Polsce zatrąbienie jest związane z wyrażeniem najwyższej nagany dla umiejętności innego kierującego, to w Turcji klakson jest częstym odgłosem na drodze.  Czasem może oznaczać przywitanie kierowcy, jego frustracje czy zniecierpliwienie podczas oczekiwania w kolejce do skrzyżowania. Nie dziw się zatem, że podczas jazdy samochodem w Turcji będzie to często słyszany dźwięk na drodze.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Wiele osób się zastanawia czy zwykła polisa OC jest wystarczającą ochroną podczas podróży samochodem do Turcji. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie.

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance

Jest szczególnie przydatna, gdy podczas podróży samochodem dojdzie do awarii czy uszkodzenia mechanicznego. Dzięki wykupieniu takiej ochrony możliwe jest uzyskanie pomocy ubezpieczyciela nie tylko w znalezieniu warsztatu, ale również opłaceniu noclegu, jeśli będzie to konieczne.

Polisa podróżna

Podczas wakacji zawsze warto pamiętać o bezpieczeństwie. Zwłaszcza że da się całkiem uniknąć ryzyka doznania uszczerbku na zdrowiu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi czy nieporadny ruch, aby wylądować ze złamaną kończyną. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi takich nieszczęść, zadbaj o polisę turystyczną na okres wyjazdu do Turcji.

Znalezienie ofert na takie ubezpieczenie jest bardzo proste, pod warunkiem, że korzystasz z internetowej porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób bez wychodzenia z domu możesz przejrzeć propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych na assistance krótkoterminowe i polisę turystyczną. Czytelnie zestawienie, jakie uzyskasz po wypełnieniu formularza, pozwoli Ci na wybór najkorzystniejszej oferty dla siebie. Do tego, żeby zakupić dane ubezpieczenie, nie musisz wychodzić z domu, gdyż płatność za transakcję może być wykonana przez internet. W ten sposób możesz zadbać o zabezpieczenie siebie i rodziny przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, a do tego nie stracisz zbyt dużo czasu na zakup polisy.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments