Ile dni wcześniej można kupić OC?

Redakcja 13 stycznia 2023

Udostępnij:

Czas odnowienia ubezpieczenia komunikacyjnego jest bardzo ważny. Termin ten czasami jest zapominany, a wcześniejszy zakup polisy OC budzi wątpliwości. Jaki jest właściwy termin odnowienia ubezpieczenia samochodu? Ile dni wcześniej można je wykupić? Dowiedz się więcej.

podwójne ubezpieczenie oc
>

Jak działa polisa OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu to obowiązkowa polisa, która przypisana jest do konkretnego pojazdu. Zawiera się ją z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym nie tylko po to, by móc poruszać się autem po drogach. Polisa OC zabezpiecza przede wszystkim obowiązek pokrycia szkód wyrządzonych przez właściciela pojazdu w wyniku wypadku lub kolizji drogowej, ale nie tylko.

Pokrycie tych strat i ich zakres jest określony w klauzulach umownych. Ubezpieczenie OC obejmuje naprawy pojazdu, gdy ten zostanie zarysowany lub wgnieciony. Ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu lub jakiejkolwiek innej szkodzie, która ma wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Chroni też w przypadku wyrządzenia szkód ubezpieczonym pojazdem na osobie lub mieniu.

Biorąc pod uwagę fakt, że ubezpieczenie samochodu musi być ciągłe, by móc poruszać się pojazdem po drogach, pojawia się pytanie, ile wcześniej można wykupić OC?

O ile wcześniej można kupić OC?

Przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego warto stosunkowo wcześniej zadbać o przedłużenie ważności polisy. Pytanie tylko, o ile wcześniej można wykupić OC? Tak naprawdę to zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zamierzasz opłacić polisę. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na przedłużenie OC miesiąc przed końcem utraty terminu ważności aktualnej polisy. Inni umożliwiają zawarcie umowy na nowy okres aż pół roku wcześniej.

Jak to wygląda u popularnych na rynku firm ubezpieczeniowych?

Towarzystwo ubezpieczenioweIle dni wcześniej można kupić ubezpieczenie OC?
Agro TUW60 dni
Allianz30 dni
Balcia30 dni
Beesafe30 dni
Benefia30 dni
Ergo Hestia30 dni
Euroins30 dni
Generali30 dni
InterRisk60 dni
Link4180 dni
mtu24.pl30 dni
Proama30 dni
Trasti59 dni
TUZ60 dni
Uniqa180 dni
Warta60 dni
Wiener90 dni
You Can Drive  30 dni

Dokładną datę wcześniejszego przedłużenia OC zawsze sprawdzisz, kontaktując się z wybranym ubezpieczycielem.

Czy warto wcześniej przedłużyć polisę OC?

Każdy, kto zastanawia się nad tym, o ile wcześniej można przedłużyć umowę OC, musi pamiętać, że wcześniejszy zakup może wiązać się z większymi kosztami. Dlaczego? Otóż wartość rynkowa ubezpieczenia, a dokładnie składka, którą trzeba za nie uiścić, jest ruchoma. Czasami cena ubezpieczenia w dniu wygaśnięcia obecnej polisy jest taka sama jak miesiąc przed utratą jej ważności. Innym razem przedłużenie polisy w dzień zakończenia ważności starej, będzie tańsze niż to, które można wykupić trzy miesiące wcześniej.

Ile wcześniej opłaca się wykupić ubezpieczenie OC?

Eksperci wskazują, że proces odnowienia należy przeprowadzić na 14 do 30 dni przed końcem kadencji polisy. Okres ten daje dobry margines na negocjacje, sprawdzanie wysokości składki i dobranie produktów dopasowanych do Twoich aktualnych potrzeb. Tak naprawdę nigdy nie wiesz, co się wydarzy przez pół roku lub trzy miesiące i czego będziesz potrzebować. Być może zmienią się Twoje priorytety lub sytuacja życiowa i oprócz podstawowej polisy OC, będziesz chciał wykupić AC lub Assistance. Pamiętaj, że zakup tych ubezpieczeń w pakiecie często daje duże zniżki.

Nie czekaj też na ostatnią chwilę. Wykupienie ubezpieczenia w dzień jego końca może prowadzić do pośpiechu i niewygodnych negocjacji dla obu stron. A jeśli polisa wygaśnie, ubezpieczony będzie przez kilka dni bez ubezpieczenia, co jest bardzo ryzykowne i wiąże się z karami.

Czy polisa OC może zostać automatycznie przedłużona?

Aby nie doszło do sytuacji, w której pojazd zostaje bez ważnej polisy OC, praktykowane jest automatyczne przedłużenie ubezpieczenia. Nawet w sytuacji, w której zapomnisz o tym, że właśnie dziś wieczorem upływa termin ważności OC pojazdu, polisa zostanie automatycznie przedłużona. Dlaczego? Wszystko po to, by zapobiec sytuacji, w której kierowca będzie poruszał się nieubezpieczonym samochodem.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym auto pozostaje ubezpieczone, ma obowiązek przedłużenia aktualnej polisy. Pod warunkiem że nie zmienił się właściciel pojazdu i ubezpieczony nie wypowiedział wcześniej umowy z danym ubezpieczycielem. Oznacza to, że niezapłacenie składki w terminie nie odbiera prawa do korzystania z ubezpieczenia. Będzie ono obowiązywało przez kolejne 12 miesięcy. Jednak nie uciekniesz od uregulowania zaległości. Brak uiszczenia zaległej opłaty może skutkować sądowym wezwaniem do zapłaty.

Kiedy polisa OC nie przedłuży się automatycznie?

Jeśli myślisz, że zapominalstwo zawsze jest chronione, jesteś w błędzie. W niektórych sytuacjach automatyczne przedłużenie OC wraz z końcem umowy nie obowiązuje. W jakich?

  • Korzystanie z polisy poprzedniego właściciela po zakupie pojazdu – ubezpieczenie obowiązuje jedynie do końca umowy zawartej przez poprzedniego dysponenta.
  • Przy krótkoterminowych polisach OC, np. na trzy miesiące lub 30 dni.
  • W przypadku otrzymania samochodu w spadku lub darowiźnie. Tutaj podobnie jak w sytuacji zakupu – zmienia się właściciel, czas zmienić polisę.
  • Składki za poprzednie ubezpieczenie nie zostały uregulowane.

W tych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe nie może automatycznie przedłużyć OC. Do tego za brak ważnej polisy nakładane są kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie ma znaczenia, czy opóźnienie trwa tydzień, czy tylko jeden dzień. Przepisy są bezwzględne.

Czy warto korzystać z automatycznego odnowienia polisy OC?

Bazowanie na corocznym odnawianiu polisy bez przeprowadzania analiz może być wygodne i łatwe. Jednak o wiele bardziej opłaca się wcześniej sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu dowiesz się, co każdy z nich oferuje. Przeanalizujesz, czy zakres oferowanego ubezpieczenia jest dla Ciebie wystarczający. Czasami okazuje się, że nawet przy tej samej kwocie za składkę, można zawrzeć ubezpieczenie z szerszą ochroną. Innym razem możesz zapłacić za nową polisę mniej, niż za składkę tej, która się kończy. Dlatego pomyśl o mijającej ważności ubezpieczenia OC mniej więcej 14 dni przed upływem jego ważności. Porównaj oferty i wybierz tę, która Ci najlepiej odpowiada.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments