Samochodem do Finlandii – o czym musisz wiedzieć?

Redakcja 2 marca 2022

Udostępnij:

Finlandia to dość nietypowy kierunek na wakacje ze względu na klimat, jaki tam panuje, jednak niezwykle ciekawy. To wspaniała kraina uwielbianych przez dzieci Muminków, reniferów i świętego Mikołaja, więc można fantastycznie spędzić tam czas. Jednak, żeby podróż minęła w przyjemnej atmosferze, trzeba najpierw odpowiednio się przygotować. Dowiedz się, co zabrać w podróż  do Finlandii samochodem.

Finlandia - helsinki

Finlandia to jeden z najbardziej wysuniętych na północ krajów nordyckich, który znajduje się w top listy najbardziej bezpiecznych państw świata. Dzięki temu to idealny wybór na samodzielną podróż samochodem. Jednak, żeby się tam dostać, trzeba pokonać sporo drogi. Helsinki, które są położone na południu Finlandii, są położone zaledwie 1000 km od Warszawy, jednak, aby dostać się np. do Inari, która znajduje się w północnej części kraju, trzeba pokonać aż 2200 km. Na szczęście można także zdecydować się na podróż promem – dzięki temu nie trzeba przekraczać granic innych państw, aby dostać się do Finlandii.

Samochodem do Finlandii – co należy zabrać ze sobą?

Długa podróż wymaga odpowiednich przygotowań. Niezwykle istotne jest, aby spakować nie tylko niezbędne ubrania czy sprzęt zimowy, ale także zadbać o wyposażenie pojazdu. Z uwagi na to, że Finlandia podpisała Konwencję Wiedeńską o prawie drogowym, można tam poruszać się z ekwipunkiem, który jest wymagany w Polsce, czyli trójkątem ostrzegawczym z właściwą homologacją i sprawną gaśnicą.

Oprócz tego specjaliści zalecają, aby wyposażyć samochód w:

 • dodatkowe lusterka, jeśli wybierasz się w podróż z przyczepą kempingową,
 • opony zimowe, nawet jeśli jedziesz do Finlandii wiosną lub jesienią – w północnych partiach tego państwa na drogach może jeszcze lub już zalegać śnieg. Częste są także oblodzenia,
 • kamizelkę odblaskową,
 • podręczną apteczkę z bandażami, opatrunkami oraz zestawem do udzielania pierwszej pomocy.

Pamiętaj, aby wszelki sprzęt czy bagaże dobrze zabezpieczyć po umieszczeniu ich w bagażniku. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że podczas hamowania coś się przewróci i wyrządzi komuś krzywdę.

Podróż do Finlandii samochodem – jakie dokumenty trzeba mieć?

Poza wymaganym wyposażeniem jadąc do Finlandii, będziesz potrzebować także kilku dokumentów. Najważniejsze są:

 • dowód osobisty lub paszport – powinni go posiadać wszyscy podróżujący, nie tylko dorośli, ale także dzieci,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • potwierdzenie, że auto jest objęte ubezpieczeniem OC – zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich baz UFG, więc nie mogą sprawdzić zdalnie, czy wykupiłeś polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Warto również zabrać ze sobą kartę EKUZ. Uprawnia ona do skorzystania z pomocy medycznej w Finlandii na tych samych prawach co obywatele tego kraju. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zdrowie swoje lub bliskich na wypadek doznania urazu.

Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie usługi medyczne mogą być darmowe dzięki EKUZ. Sam transport medyczny wiąże się z opłatą 16 euro. Natomiast za pobyt np. na oddziale chirurgicznym trzeba zapłacić aż 72 euro za jeden dzień. Dlatego przed wyjazdem do tego kraju warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii – jakie wybrać?

Chcesz wyjechać do Finlandii, ale nie wiesz, jaką polisę wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. Pamiętaj, że kraj ten należy do jednego z droższych kierunków podróży. Drogie są tam produkt, paliwo i noclegi. Wysoką cenę trzeba zapłacić także za pomoc medyczną. W związku z tym sumy odszkodowania nie powinny być zbyt niskie. Najlepiej, jeśli  będą one wynosić:

 • 20 000 euro na opłacenie kosztów leczenia,
 • 5 000 euro na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem akcji ratowniczej

Oprócz sumy ubezpieczenia, istotny jest także jej zakres. Najważniejsze jest to, żeby polisa obejmowała transport zwłok do kraju – dzięki temu rodzina po Twojej śmierci nie będzie obciążona dodatkowymi kosztami.

Warto również zadbać, aby polisa zapewniała pomoc na wypadek akcji ratowniczej w górach, transportu medycznego karetką i śmigłowcem do szpitala, a także pobytu w szpitalu i konieczności odbycia kwarantanny z uwagi na zarażenie COVID-19. Dobrym pomysłem jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o ochronę bagażu i sprzętu sportowego oraz o odpowiedzialność cywilną. Dzięki temu, gdy zgubisz walizkę, otrzymasz odpowiednią rekompensatę, a jeśli wyrządzisz komuś krzywdę, np. zjeżdżając na nartach, ofiara otrzyma stosowne odszkodowanie.

Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii – gdzie kupić?

Nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiednie ubezpieczenie, a nie masz ochoty sprawdzać oferty wszystkich towarzystw samodzielnie? Zamiast marnować czas i ryzykować przepłaceniem za ochronę, zapoznaj się z internetowym kalkulatorem ubezpieczeń.  To proste w obsłudze narzędzie, które pozwoli Ci poznać wszystkie dostępne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że uzupełnisz stosowny formularz. Należy w nim podać:

 • dane osobowe,
 • kierunek i cel podróży,
 • zakres ochrony,
 • czas obowiązywania polisy.

Na podstawie tych informacji system przedstawi Ci listę ofert ubezpieczycieli wraz z ceną i warunkami ochrony. Dzięki temu bez wychodzenia z domu możesz poznać dostępne polisy i zawrzeć umowę z wybranym towarzystwem. Po opłaceniu ubezpieczenia otrzymasz wszystkie dokumenty na adres e-mail.

Nie zapomnij, że część firm stosuje okres karencji. Oznacza to, że ochrona zaczyna obowiązywać dopiero po kilku dniach od zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Jeśli nie chcesz narazić się na kłopoty, wykup polisę kilka dni przed wyruszeniem w podróż.

Finlandia samochodem – o jakich zasadach ruchu drogowego pamiętać?

Finlandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Wpływ na to ma mała liczba mieszkańców, a także liczne ograniczenia prędkości i wysokie mandaty. Jeśli nie chcesz mieć kłopotów z prawem w tym kraju, pamiętaj, że:

 • w terenie zabudowanym można poruszać się maksymalnie 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość to 100 km/h – latem i 80 km/h – zimą,
 • po autostradach można jeździć z prędkością 120 km/h – latem i 100 km/h – zimą.

Co ciekawe, autostrady w całym kraju są bezpłatne, co z pewnością docenisz po przyjeździe do Polski.

Wyjazd do Finlandii to fantastyczny pomysł na to, żeby spędzić w ciekawy sposób wakacje. Zadbaj o niezbędne dokumenty i wyposażenie pojazdu, a podróż upłynie w miłych warunkach. Sprawdź!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments