Jak sfinansować wakacje życia, kiedy brakuje środków?

Redakcja 13 lutego 2023

Udostępnij:

Marzysz o tym, żeby wyjechać na urlop i móc oderwać się od codziennych obowiązków? Nie masz zbyt wielu oszczędności na wakacje życia? Brak środków to nie powód, aby rezygnować z wypoczynku. W takiej sytuacji warto poszukać innych sposobów na sfinansowanie wyjazdu. Poznaj pomysły na to, skąd wziąć pieniądze na wymarzone wakacje.

>

Czujesz zmęczenie i przygnębienie? Nie masz energii do działania? Praca przestała sprawiać Ci radość? To mogą być objawy… braku wakacji! Wypoczynek od codziennych obowiązków jest niezbędny, jeśli chcesz mieć zapał i siłę do mierzenia się z codziennymi wyzwaniami. Ponadto po wymarzonym urlopie często wraca motywacja do pracy i chęć do angażowania się nawet w trudne projekty. Jak jednak opłacić wakacje marzeń? Możesz skorzystać z różnych rozwiązań oferowanych przez banki i biura podróży.

Jak zapłacić za wakacje życia?

Jeśli chcesz wyjechać na urlop, możesz pozyskać środki od znajomych czy rodziny. Jednak takie rozwiązanie ma jedną, dość poważną, wadę — może powodować konflikty, jeśli np. nie zwrócisz pieniędzy na czas. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty przygotowanej przez banki.

Instytucje proponują różne opcje, np.:

  • kredyty gotówkowe — są najczęściej wybierane przez klientów. Nie wymagają dopełnienia wielu formalności, a dodatkowo środki można przeznaczyć na dowolny cel;
  • limit na karcie kredytowej — to rozwiązanie sprawdza się, jeśli spodziewasz się np. zastrzyku gotówki po powrocie z wakacji.

Możesz także zdecydować się na zakup wymarzonej wycieczki w biurze podróży. Agencje współpracują z bankami, dzięki czemu mogą Ci zaproponować rozłożenie płatności za wyjazd na raty. W tej sytuacji pieniądze zostają przekazane bezpośrednio na pokrycie kosztów podróży, więc nie dostajesz ich „do ręki”.

Nie wiesz, na co się zdecydować? Poznaj szczegóły każdej opcji.

Kredyt gotówkowy na wakacje

Kredyt gotówkowy jest dostępny w ofercie prawie każdego banku. Zaciągając go, można pożyczyć nawet do 200 000 zł i rozłożyć płatność nawet na 120 miesięcy. Jednak należy przy tym pamiętać, że ostatecznie przyznana kwota zależy m.in. od Twojej zdolności kredytowej. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że bank przyzna Ci maksymalnie kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie więcej.

Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że aby uzyskać pieniądze, nie trzeba dopełniać wielu formalności. Aby złożyć wniosek, wystarczy przedstawić:

  • dowód osobisty — paszport się nie sprawdzi, ponieważ nie jest w Polsce honorowany jako dokument potwierdzający tożsamość;
  • zaświadczenie o zarobkach — najczęściej jest sporządzane samodzielnie przez kredytobiorcę. W wyjątkowych sytuacjach bank może poprosić o specjalny druk od pracodawcy z informacją o osiąganych dochodach;
  • wyciąg z konta bankowego, na które przelewane jest wynagrodzenie — wiele banków wymaga, aby przedstawiał dane z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Ten dokument stanowi potwierdzenie, że zaświadczenie o zarobkach zawiera prawidłowe informacje.

Jeśli instytucja uzna, że Twoja zdolność kredytowa wystarczy, aby spłacić zobowiązanie w terminie, nie będzie żądać żadnych zabezpieczeń pożyczki. Jednak jeśli Twoje dochody nie są wystarczająco wysokie, bank może poprosić Cię np. o wykupienie ubezpieczenia kredytu. To polisa, która chroni na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, przez które nie udałoby Ci się spłacić długu.

Limit na karcie kredytowej

Karta kredytowa to często rekomendowany środek płatniczy na wakacjach. Wiele hoteli i firm wypożyczających samochody za granicą honoruje płatność tylko tą metodą. Dlatego też warto zabrać kartę ze sobą w podróż.

Za pomocą tego środka płatniczego można swobodnie korzystać z pieniędzy banku do ustalonego limitu. Ten zależy od Twojej zdolności kredytowej — im jest ona lepsza, tym więcej dostępnych środków.  Jednak pamiętaj, że za każdym razem, gdy płacisz kartą kredytową, de facto zaciągasz pożyczkę, którą trzeba będzie spłacić.

Pieniądze można zwrócić bez ponoszenia dodatkowych kosztów tylko w tzw. okresie bezodsetkowym. W zależności od polityki banku może on wynieść od 50 do 60 dni. Jeśli nie spłacisz długu w wyznaczonym terminie, instytucja zacznie naliczać odsetki. Mogą być one bardzo duże, jeśli Twoja karta jest objęta wysokim oprocentowaniem.

Ze względu na krótki okres spłaty płacenie kartą kredytową za wakacje nie jest rekomendowane. Jeśli nie zdążysz spłacić zobowiązania, łatwo wpaść w tzw. spiralę długów.

Zakup wakacji na raty w biurze podróży

Skorzystanie z oferty biura podróży jest bardzo wygodne. Firmy przygotowują gotową propozycję wyjazdu, rezerwują hotel i zapewniają wsparcie podczas całego wyjazdu. Dają również możliwość zakupu wycieczki na raty. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli na myśl o szukaniu korzystnej oferty z banku dostajesz gęsiej skórki. Sprawdzi się także dla osób, które chcą mieć „wszystko podane na tacy” i nie chcą martwić się, skąd wziąć pieniądze, jaką umowę podpisać itd.

Biuro podróży samodzielnie znajduje bank i przygotowuje umowę. Do Twoich obowiązków będzie należeć tylko przedstawienie niezbędnych dokumentów do potwierdzenia sytuacji finansowej, czyli np. zaświadczenia o zarobkach, oraz podpisanie druków.

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości ingerowania w ofertę banku. Może zatem okazać się, że warunki udzielonego Ci kredytu w porozumieniu z biurem podróży nie są zbyt korzystne. Dlatego też przed zakupem wycieczki na raty warto dokładnie sprawdzić dostępne propozycje pożyczek na rynku.

Gdzie znaleźć korzystny kredyt gotówkowy na wakacje?

Jeśli chcesz sfinansować wakacje kredytem lub porównać dostępne oferty z warunkami spłaty ratalnej przygotowanej przez biuro podróży, możesz skorzystać z internetowych narzędzi. Bardzo pomocny jest ranking kredytów gotówkowych. To czytelne zestawienie, które pozwala zapoznać się z warunkami propozycji przygotowanych przez banki. Zawiera informacje o:

  • całkowitej kwocie kredytu — to łączna wartość pożyczonej sumy i odsetek, którą trzeba zwrócić przez cały okres kredytowania. Jest ona przedstawiana w formie kwotowej, dzięki czemu możesz zobaczyć, ile dokładnie będzie Cię kosztować pożyczka;
  • oprocentowaniu i RRSO — są to wskaźniki wyrażone w procentach, które określają wysokość kosztów kredytu. Im są wyższe, tym więcej zapłacisz za swoje zobowiązanie;
  • comiesięcznej racie kredytu — ta kwota będzie co miesiąc przekazywana z Twojego konta na rzecz banku. Poznanie jej pozwala oszacować, czy pożyczka nie będzie nadmiernie obciążać Twojego domowego budżetu.

W rankingu nie brakuje informacji o aktualnych rabatach i prezentach dla osób, które zdecydują się wziąć kredyt w banku. Są to np. kody rabatowe na obniżenie prowizji. Ponadto zestawienie zawiera dane o tym, jakie dokumenty należy przedstawić wraz z wnioskiem. Dzięki temu wiesz od razu, jakie zaświadczenia są potrzebne i nie marnujesz czasu na ich zgromadzenie.

Jednak ranking kredytów gotówkowych jest ogólny. Przykładowe symulacje mogą być niezgodne z Twoimi potrzebami finansowymi. Przykładowo wybrana kwota pożyczki będzie zbyt niska lub okres spłaty zbyt długi. Aby poznać propozycje, które będą spełniać Twoje wymagania, skorzystaj z porównywarki produktów bankowych dostępnej np. na finanse.rankomat.pl.

Jak to zrobić? Otwórz stronę i kliknij przycisk „porównaj kredyty gotówkowe”. W przeglądarce wyświetli Ci się formularz zgłoszeniowy, który należy dokładnie uzupełnić. Niezbędne do tego są informacje m.in. o:

  • Twoich dochodach i źródle zarobków,
  • comiesięcznych wydatkach na gospodarstwo domowe,
  • liczbie osób na utrzymaniu,
  • limitach na kartach kredytowych i kontach bankowych.

System przeanalizuje dane, a następnie przedstawi listę ofert dopasowanych do Twojej sytuacji finansowej. Tak jak w rankingu, każda z nich będzie wzbogacona informacje o całkowitym koszcie kredytu, oprocentowaniu, RRSO i wysokości raty. Ponadto w szczegółach propozycji sprawdzisz, czy wniosek o finansowanie można złożyć online, czy jest potrzebne ubezpieczenie i jak długo czeka się na decyzję kredytową. Warto dokładnie zapoznać się z zestawieniem, aby móc wybrać najkorzystniejszą ofertę. Pamiętaj! Niektóre banki mogą wymagać np. zgody współmałżonka, jeśli ubiegasz się o pożyczkę na dużą kwotę.

Wyjazd na wakacje, gdy w skarbonce pusto? Jak widzisz, to możliwe! Wystarczy, że znajdziesz odpowiedni kredyt dla siebie. Zobacz, jakie to proste.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments