Samochodem na Słowację – przepisy, opłaty, autostrady

Redakcja 26 maja 2022

Udostępnij:

Słowacja to jeden z sąsiadujących krajów, która wabi urokliwymi krajobrazami. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą spędzić wakacje za granicą, ale nie zamierzają poświęcać długich godzin na dojazd samochodem. Przed podróżą dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać, wybierając się samochodem na Słowację.

Bratysława - samochodem na Słowacje

Samochodem na Słowację – jakie dokumenty będą potrzebne

Słowacja, podobnie jak Polska, jest krajem członkowskim Unii Europejskim, dzięki temu jedyne co potrzebujesz, aby wjechać na jej teren to dowód osobisty. Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą prawa jazdy, dokumentów rejestracyjnych pojazdu oraz ważnej polisy OC. Nieco więcej przygotowań będzie wymagało odpowiednie sprawdzenie samochodu. Oprócz kontroli stanu technicznego i usunięcia ewentualnych awarii zwróć uwagę czy masz w wyposażeniu kompletnie zaopatrzoną apteczkę samochodową, gaśnicę z ważną datą przydatności, zestaw do zmiany koła i samo koło zapasowe, a także kamizelkę odblaskową. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu tych wszystkich elementów możesz uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przy losowej kontroli policyjnej.

Słowacja samochodem a obowiązujące opłaty

Dla niektórych przejazd na Słowację to świetny plan na udaną podróż wakacyjną. Natomiast warto wiedzieć, jakie opłaty obowiązują u naszych sąsiadów. Zanim przekroczysz granicę, należy wykupić winietę, która uprawnia Cię do poruszania się po słowackich drogach. Jej koszt może być różny w zależności od tego, na jaki okres obowiązywania się zdecydujesz. W przypadku zakupu winiety 10-dniowej należy uiścić opłatę w wysokości 10 ero. Natomiast, na im dłuższy czas obowiązuje winieta, tym koszt za dzień będzie proporcjonalnie niższy. Dla przykładu cena za miesiąc wynosi już tylko 14 euro.

Autostrady na Słowacji – o czym należy pamiętać?

Jadąc samochodem na Słowację, można skorzystać z autostrady już po przekroczeniu przejścia granicznego w Zwardoniu. Warto jednak pamiętać, że nasi sąsiedzi mają nieco bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości, gdyż maksymalnie możesz jechać na autostradzie nie więcej niż 130 km/h. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym wypadku może być na Ciebie nałożony mandat za złamanie przepisów drogowych.

Słowacja – przepisy drogowe i mandaty

Złamanie przepisów drogowych na Słowacji może się wiązać z dotkliwą karą finansową. Warto pamiętać, że obowiązująca waluta w tym kraju to euro. Zatem należy się przygotować na zapłacenie ewentualnego mandatu właśnie w niej. Co więcej, wysokość kary za przekroczenie prędkości może przyprawić o wyższe ciśnienie niejednego kierowcę. W zależności od stopnia przewinienia należy być przygotowanym na mandat w kwocie:

  • 50 euro – przy przekroczeniu prędkości o 10 km/h,
  • 100 euro – przy 20 km/h,
  • 200 euro – jeśli wykazana prędkość wyniesie 30 km/h powyżej maksymalnie dopuszczalnej wartości.

Warto jednak wiedzieć, że im większe przekroczenie prędkości, tym kara będzie wyższa. W skrajnych przypadkach wynosi ona nawet 800 euro, a jeśli sprawa trafi do sądu, to nawet więcej. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo i budżet osobisty, stosując się do obowiązujących na Słowacji ograniczeń prędkości. Ukarany podczas jazdy samochodem na Słowacji możesz być nie tylko za przekroczenie prędkości, ale również za inne wykroczenia. 150 euro to koszt mandatu za brak kamizelki odblaskowej, dlatego warto zadbać wcześniej o odpowiednie zaopatrzenie samochodu. Jeśli nie będziesz mógł opłacić od razu mandatu, twoje prawo jazdy może być skonfiskowane przez policjantów na nawet 15 dni.

Czy zwykła polisa OC wystarczy podczas podróży na Słowację samochodem?

Ze względu na to, że Słowacja respektuje polisę OC nabytą w Polsce, nie jest konieczne kupno innego ubezpieczenia komunikacyjnego. Warto jednak zadbać o dodatkowy zakres ochrony podczas podróży samochodem w obcym kraju i pobytu w nim.

  • Polisa turystyczna

Słowacja to kraj, w którym może znaleźć przepiękne pasma górskie. Jednak przy wspinaczce nietrudno o skręcenie kostki, czy – co gorsza – złamanie nogi. Warto zabezpieczyć się podczas takiej sytuacji i wykupić polisę turystyczną. Choć na Słowacji można użyć karty EKUZ, to nie pokrywa ona już kosztu akcji ratunkowej helikopterem. Na szczęście znajdziesz taki zakres ochrony w ubezpieczeniu podróżnym. Dlatego warto o tym pamiętać przy planowaniu urlopu w sąsiednim kraju.

  • Assistance samochodu

Nawet najlepsze samochody mogą czasem ulegać awarii. W takiej sytuacji zwykłe ubezpieczenie OC nie będzie pomocne. Dlatego, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed problemami podczas usterki w samochodzie za granicą, zadbaj o wykupienie ubezpieczenia assistance. Wtedy, jeśli spotka Cię awaria, ubezpieczyciel pomoże w usunięciu jej i zorganizowaniu pojazdu zastępczego.

Warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie podczas podróży samochodem na Słowację.

Gdzie kupić ubezpieczenie na podróż samochodem na Słowację?

Jeśli szukasz dobrych ofert na ubezpieczenie podróżne i assistance samochodowe na Słowację, zastanów się nad skorzystaniem z internetowej porównywarki ofert. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

  • Znalezienie najtańszego ubezpieczenia

Wystarczy wypełnić krótki formularz ze wskazaniem, jaka polisa Cię interesuje najbardziej, by w ciągu kilku minut uzyskać zestawienie zawierające oferty z wielu towarzystw ubezpieczeniowym. Dzięki temu w krótkim czasie możesz zapoznać się z warunkami wielu firm i wybrać najlepsze ubezpieczenie dla siebie.

  • Wygodny sposób zawarcia umowy

Wyszukiwanie ofert przez porównywarkę nie wymaga dojazdu do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego ani spotkania z agentem. Wystarczy online sfinalizować transakcję na zakup wybranej oferty polisy ubezpieczeniowej. Zapłacić za nią możesz również przez internet, wykorzystując jedną z możliwych sposobów płatności.

Dzięki temu wybór ubezpieczenia w taki sposób najkorzystniejszy. Nie musisz tracić czasu na kontakt z każdym ubezpieczycielem z osobna, a nabyć polisę możesz nawet podczas postoju na stacji paliwowej, jeszcze zanim wjedziesz samochodem na Słowację. W ten sposób zadbasz o dodatkowe zabezpieczenie siebie przed skutkami finansowymi nieszczęśliwych wydarzeń. Łatwo i bez zbędnych formalności.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments