Samochodem do Holandii – najważniejsze informacje

Redakcja 2 marca 2022

Udostępnij:

Holandia, a właściwie Niderlandy to kraj położony nad Morzem Północnym, który jest znany przede wszystkim z  tulipanów, dużej liczby ścieżek rowerowych i znakomitego malarza Vincenta van Gogha. Jednak, pomimo wielu atrakcji, jest to rzadko wybierany kierunek na wakacje. O wiele częściej Polacy wyjeżdżają tam do sezonowej pracy. Wybierasz się do Holandii samochodem? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Holandia samochodem

Niderlandy leżą ok. 1000 km od polskiej granicy. Aby dotrzeć do tego kraju, trzeba przejechać przez Czechy (osoby ze Śląska) i Niemcy. Droga jest dość długa, ale jeśli wybierzesz trasę wiodącą przez autostradę A2, podróż minie szybko i bez zbędnych przeszkód. Jednak zanim wyjedziesz, powinieneś odpowiednio się przygotować i poznać zasady poruszania się po holenderskich drogach.

Jak należy przygotować samochód do wyjazdu do Holandii?

Niezależnie od tego, czy zamierzasz poruszać się autem po Polsce, czy wyruszyć w dalszą drogę poza granice kraju, powinieneś sprawdzić wyposażenie samochodu. Według krajowych przepisów ruchu drogowego w każdym pojeździe powinny znajdować się takie przedmioty jak:

  • dobrze oświetlona i widoczna tablica rejestracyjna,
  • trójkąt ostrzegawczy z homologacją,
  • sprawna gaśnica z homologacją.

Dodatkowo, choć nie jest to obowiązkowe, warto mieć w samochodzie podręczną apteczkę z zestawem do udzielania pierwszej pomocy oraz kamizelkę odblaskową. Dzięki temu w momencie wypadku będzie można zadbać o swoje bezpieczeństwo i uratować poszkodowanych.

W przypadku wyjazdu do Niderlandów nie potrzeba nic więcej. Kraj ten podpisał Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym, czyli międzynarodową umowę, która określa zasady jazdy zagranicznych samochodów po innych krajach. Według niej obcokrajowcy mogą poruszać się autami po danym Holandii z ekwipunkiem zgodnym z przepisami kraju, w którym są zarejestrowane. Dzięki temu nie trzeba specjalnie doposażać auta przed wyjazdem do Niderlandów.

Jakie ubezpieczenie jest potrzebne, aby móc poruszać się samochodem w Holandii?

Amsterdam samochody

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest niezbędne nie tylko na terenie Polski, ale także za granicami kraju. Każda osoba, która chce bezpiecznie poruszać się po drodze, musi wykupić taką polisę przed wyruszeniem w drogę. Dzięki temu nie tylko unikniesz wysokiego mandatu ze strony niderlandzkich służb i polskiego UFG, ale także konieczności wypłaty odszkodowania, jeśli spowodujesz wypadek. Brak OC jest surowo karany.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby przed wyjazdem za granicę, wziąć ze sobą papierowy dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tamtejsze służby nie mają wglądu do polskiej bazy UFG, zatem nie mogą sprawdzić, czy Twoja polisa jest aktualna. Niestety same ustne zapewnienia mogą wtedy nie wystarczyć.

Czyli polisa AC zapewnia pomoc za granicą Polski?

Wiele osób decyduje się na zakup autocasco, ponieważ lubi mieć poczucie bezpieczeństwa i wsparcie na wypadek, gdy doszło do uszkodzenia lub kradzieży ich samochodu. Jest to szczególnie istotne dla właścicieli drogich marek samochodów. Co więcej, w ramach AC można objąć ochroną sprzęt przechowywany wewnątrz, np. fotelik lub wózek dziecięcy oraz w razie potrzeby otrzymać samochód zastępczy.

Taka pomoc jest nieoceniona nie tylko na terenie kraju, ale także poza granicami. Jednak warto pamiętać, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ją zapewnia w obcym kraju. Co więcej, w niektórych firmach taka usługa jest dodatkowo płatna! Dlatego, zanim wyruszysz w podróż do Niderlandów, dokładnie sprawdź zakres ochrony swojego AC. W tym celu możesz przeczytać OWU lub skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Dużą pomocą w podróży jest także assistance. Nie zawsze podczas jazdy dochodzi do poważnych kolizji. O wiele częściej zdarzają się drobne przeszkody w postaci np. braku paliwa, złapania tzw. „gumy” lub uszkodzenia jakiegoś podzespołu pojazdu. Dzięki assistance nie będziesz musiał się tym martwić. W ramach tej usługi ubezpieczyciel zapewnia:

  • pomoc tłumacza,
  • naprawę pojazdu na miejscu lub jego holowanie do domu,
  • paliwo,
  • nocleg, jeśli naprawa się przedłuży.

Taka pomoc może być nieoceniona za granicami kraju, zwłaszcza jeśli jedziesz tam pierwszy raz i nie wiesz, czego się spodziewać. Jednak tak jak w przypadku AC, należy pamiętać, że assistance może nie obowiązywać poza granicami kraju. Dlatego przed wyjazdem należy skontaktować się z ubezpieczycielem i dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia. Warto również nie oszczędzać na polisie – czasami wariant o szerszej ochronie jest tylko o kilkadziesiąt złotych droższy. Nie jest to wysoka cena za poczucie bezpieczeństwa w obcym kraju.

Czy w Holandii potrzebna jest winieta?

Aby móc poruszać się po zagranicznych krajach, trzeba najpierw wykupić winietę. Tak jest m.in. w Austrii, Czechach czy Bułgarii. Natomiast w Niderlandach sytuacja wygląda nieco inaczej. Obowiązku zakupu winiety nie mają kierowcy samochodów osobowych. Mogą oni bez żadnych problemów, dokumentów i opłat po prostu wjechać do kraju.

Natomiast osoby, które prowadzą samochody o wadze powyżej 12 ton, muszą koniecznie wykupić winietę, zanim wjadą na teren Niderlandów. Nazywa się to Eurowinietą, a jej koszt zależy od:

  • parametrów technicznych pojazdu, m.in. od liczby osi czy klasy emisji spalin,
  • okresu, na jaki jest wykupywana.

Cena Eurowiniety na jeden dzień wynosi 12 euro. W przypadku tygodniowego dokumentu cena może wahać się od 20 do 40 euro.

Jednocześnie wszystkie osoby, które podróżują do Niderlandów przez Czechy, muszą pamiętać o zakupie winiety na czas przejazdu przez ten kraj. Jest ona tam obowiązkowa dla każdego bez względu na rodzaj samochodu, jakim się porusza. Winiety są 10-dniowe i kosztują 310 koron czeskich, więc nie jest to duży koszt.

Zdarza się, że kierowcy ryzykują i nie kupują dokumentu, który uprawni ich do poruszania się po czeskich drogach. Jednak to błąd, który może okazać się bardzo kosztowny! Brak winiety jest surowo karany, a mandaty mogą wynieść aż 5 000 koron czeskich!

Przed wyjazdem do Niderlandów, pamiętaj, aby zapoznać się także z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego, a zwłaszcza ograniczeniami prędkości. Prawo w tym kraju jest bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Szerokiej drogi!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments