Samochodem do Macedonii – przepisy, opłaty, autostrady

Redakcja 29 marca 2022

Udostępnij:

Macedonia Północna to perła Bałkanów, która słynie z przepięknych pejzaży, a także mnóstwa zabytków. Choć brak plaż sprawia, że nie cieszy się zbyt ogromną popularnością, to coraz częściej przyciąga turystów zmęczonych topowymi kierunkami, żądnych barwnej i nieco odmiennej od naszej kultury. O czym należy pamiętać, wybierając się tam samochodem?

Skopje - Macedonia samochodem

Macedonia samochodem? – czemu nie!

Samodzielna podróż samochodem do Macedonii Północnej to dobry wybór, jeśli chcesz poznać ten kraj w swoim tempie, zaglądając także do mniej obleganych przez turystów miejsc. Tym bardziej, że jest stosunkowo małym państwem (12 razy mniejsza od Polski), a i główne drogi są dobrze utrzymane. Transport publiczny pod względem stanu technicznego również pozostawia wiele do życzenia.

Nie można tego powiedzieć niestety o drogach lokalnych – nierzadko można natknąć się na odłamki skalne, porzucone pojazdy czy martwe zwierzęta. Należy też przygotować się do tego, że oznakowanie rzadziej uczęszczanych dróg nieco kuleje.

Co istotne, pobyt w Macedonii przekraczający 24 godziny trzeba zalegalizować poprzez dokonanie meldunku w lokalnym komisariacie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą w wysokości 100-500 euro i dwuletnim zakazem wjazdu do Macedonii Północnej.

Samochodem do Macedonii – co musisz mieć przy sobie?

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty i/lub paszport,
 • prawo jazdy (w Macedonii honorowane jest polskie prawo jazdy, jednak przy pobycie powyżej 90 dni powinno być ono międzynarodowe),
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • zieloną kartę,
 • pełnomocnictwo właściciela upoważniające do użytkowania pojazdu, jeśli auto jest wypożyczone (w języku angielskim).

Jeśli nie masz zielonej karty w pakiecie razem z OC, dobrze jest wyrobić ją jeszcze przed wyjazdem. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie – większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ją za darmo lub za niewielką opłatą (zwykle około 20 zł). Jeśli o tym zapomnisz, będzie można wykupić 15-dniową polisę na granicy, jednak jej cena wyniesie aż 50 euro. Planując dłuższy pobyt, istnieje możliwość wybrania ubezpieczenia ważnego 30 dni w cenie 70 euro.

Oprócz OC, AC i NNW dobrze mieć także ubezpieczenie turystyczne, ponieważ w Macedonii nie można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Oprócz kompletu niezbędnych dokumentów, należy zadbać odpowiednie wyposażenie auta. W Macedonii Północnej wymagane są:

 • trójkąt ostrzegawczy (lub dwa trójkąty ostrzegawcze, gdy pojazd ma przyczepę),
 • komplet zapasowych żarówek,
 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowa,
 • gaśnica (zwłaszcza w pojazdach posiadających instalację LPG),
 • linka holownicza (zalecana),
 • opony zimowe lub łańcuchy (od 15 listopada do 15 marca).

Samochody ciężarowe w okresie zimy powinny mieć dodatkowo łańcuchy (na koła osi napędowej) oraz łopatę.

Przepisy drogowe w Macedonii

Wjeżdżając na teren Macedonii trzeba orientować się chociaż w podstawowym stopniu o obowiązujących tam przepisach. Maksymalne prędkości wynoszą:

 • w terenie niezabudowanym – 80 km/h,
 • w terenie zabudowanym – 50 km/h,
 • na drodze ekspresowej – 100 km/h,
 • na autostradzie – 120 km/h.

Ponadto jadąc z odpowiednią prędkością należy pamiętać, że obowiązuje całoroczne używanie świateł mijania zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzieci do lat 12 nie mogą podróżować na przednim fotelu, a wszyscy pasażerowie wraz z kierowcą muszą mieć koniecznie zapięte pasy. Niedozwolone jest również korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Chcąc skosztować macedońskiego wina, należy wziąć pod uwagę, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (co istotne, nie wolno pić alkoholu w miejscach publicznych).

Poruszając się po tamtejszych drogach, należy wziąć pod uwagę stan techniczny miejscowych aut. Bardzo często nie jest on najlepszy. Zdarza się, że nie mają lusterek a nawet świateł! Do tego dochodzi problem z rowerzystami i motocyklistami, którzy nie trzymają się zasad ruchu drogowego i nierzadko jadą pod prąd. Sprawy nie ułatwiają również piesi, wchodzący znienacka na jezdnię poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Z tego względu ryzyko wypadków jest niezwykle duże.

Pamiętaj! Jeśli jako kierowca natkniesz się w Macedonii na wypadek, może się okazać, że funkcjonariusz policji bądź inne służby porządkowe nakażą ci, abyś przetransportował poszkodowanych do szpitala.

W razie kontroli drogowej i otrzymania mandatu musisz wiedzieć, że nie należy opłacać grzywny gotówką u policjanta, który ją nałożył. W Macedonii należy podjechać do banku lub na pocztę i koniecznie zachować potwierdzenie wpłaty.

Opłaty drogowe – Macedonia

Większość krajów w Europie ma płatne autostrady. Nie inaczej Macedonia. Autostrady stanowią raptem ułamek wszystkich dróg – na 14 000 km wszystkich dróg, jest ich zaledwie 242 km. Opłaty za przejazd autostradą pobierane są w specjalnych punktach. Warto płacić miejscową walutą (denarem macedońskim), ponieważ mogą być one niższe niż w euro. Nie powinno być problemu z płatnością kartą. Wysokość opłat uzależniona jest od odcinka autostrady oraz kategorii pojazdu.

Parkowanie w Macedonii

Parkowanie jest bezpłatne w niedziele i święta, choć zdarzają się miejsca, gdzie w ogóle parkowanie nie wymaga opłat. W pozostałe dni trzeba wykupić kartę parkingową (np. w kiosku) lub opłacić przez SMS (nie ma tam parkometrów). Ceny za godzinę parkowania są różne, w zależności od strefy, która określa maksymalny czas, przez który auto może tam pozostać.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Macedonia Północna uznawana jest za bezpieczny kraj, jednak trzeba zachować pewną ostrożność. Pomijając fakt, że obszar tego państwa leży w strefie aktywnej sejsmicznie, sporadycznie mogą zdarzyć się też lokalne demonstracje, włamania, kradzieże bądź porachunki świata przestępczego. Wyruszając w góry, nie zaleca się schodzić z wyznaczonych szlaków, bowiem można natknąć się nawet na… miny przeciwpiechotne.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments