Samochodem do Albanii – przepisy drogowe, autostrady, opłaty

Redakcja 4 maja 2022

Udostępnij:

Albania to coraz popularniejszy kierunek na wakacje. Kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad morzami Adriatyckim i Jońskim zachwyca niezwykłą przyrodą i wspaniałymi zabytkami. Do tego pobyt tam jest dość tani, co tylko zachęca do podróży samochodem do Albanii. Jednak zanim wyruszysz w drogę, powinieneś najpierw zapoznać się z przepisami drogowymi, a także opłatami, jakie Cię czekają. Sprawdź!

Albania samochodem - Saranda

Wyjazd do Albanii samochodem to rozwiązanie szczególnie praktykowane przez rodziny z dziećmi. Dzięki własnemu środkowi transportu można podróżować spokojnie, według własnych zasad, odkrywać mało znane miejsca i zatrzymywać się tak często, jak jest to potrzebne. Jednak, żeby móc bezpiecznie poruszać się po Albanii trzeba mieć nie tylko potrzebne dokumenty, ale także wiedzę o obowiązujących przepisach.

Wyjazd do Albanii – wyposażenie samochodu

Albania podpisała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym. Oznacza to, że na wyposażeniu auta powinny znajdować się wyłącznie te elementy, które są wymagane w Polsce, czyli:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • w przypadku motocyklistów: kask ochronny dla kierowcy i pasażera,
  • fotelik dla dzieci poniżej 12. roku życia dopasowany do ich wagi i wzrostu.

Aby uniknąć nieporozumień z lokalnymi władzami, dodatkowo spakuj apteczkę pierwszej pomocy. Jest ona obowiązkowa dla tamtejszych kierowców, zatem warto ją mieć. Najlepiej, jeśli zostanie ona umieszczona wewnątrz pojazdu, tak, aby można było po nią szybko sięgnąć w momencie wypadku.

Dodatkowo w podróż po Albanii trzeba zabrać ze sobą także niezbędne dokumenty, czyli:

  • dowód osobisty i paszport – do kraju bałkańskiego można wjeżdżać bez wizy czy dodatkowych pozwoleń, jeśli pobyt trwa od 90 do 180 dni. Nie warto zapominać o paszporcie, ponieważ to jedyny dokument, który upoważnia do skorzystania z ubezpieczenia medycznego w Albanii;
  • prawo jazdy – kraj bałkański respektuje polskie prawo jazdy,
  • notarialne upoważnienie do kierowania pojazdem w języku angielskim – jest niezbędne, jeśli kierujesz pojazdem, którego nie jesteś właścicielem,
  • Zielona Karta – w Albanii tradycyjne potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie wystarczy. Trzeba wyrobić Zieloną Kartę. Zrobisz to za darmo u swojego ubezpieczyciela na dwa tygodnie przed wyruszeniem w podróż. Możesz także wykupić polisę na granicy albańskiej, jednak to będzie wiązało się z poniesieniem dodatkowych kosztów,
  • potwierdzenie zakupu polisy OC – będzie Ci ono potrzebne w drodze do Albanii, gdy będziesz przejeżdżać przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię.

Poza granicami kraju może przydać się także ubezpieczenie turystyczne i NNW. W podróży nie trudno o wypadek, a niestety skorzystanie z zagranicznej opieki medycznej może być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli np. pozostaniesz w szpitalu lub będziesz potrzebować operacji. Co więcej, podczas wakacji bardzo łatwo np. o utratę bagażu czy uszkodzenie czyjegoś mienia. Dzięki dobrej polisie unikniesz kosztów leczenia, a osoby poszkodowane otrzymają stosowne odszkodowanie, za które Ty nic nie zapłacisz.

Autostrady w Albanii – koszt

Aby móc legalnie poruszać się po autostradach i innych jezdniach w Albanii, nie trzeba kupować winiety ani uiszczać dodatkowych opłat. Wszystkie drogi w tym kraju są bezpłatne, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tego kierunku.

Warto jednak przygotować się na inne opłaty drogowe. Albania leży tuż przy granicy z Grecją. Zatem, aby dotrzeć do niej samochodem, trzeba pokonać długą drogę, która prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Do przekroczenia granicy w trzech pierwszych krajach będziesz potrzebować winiety. Jej koszt wynosi:

  • w Czechach 310 koron (na 10 dni) lub 440 koron (na 30 dni,
  • w Słowacji 10 euro (na 10 dni) lub 14 euro (na 30 dni),
  • w Węgrzech 3500 forintów (10 dni) lub 4780 forintów (na 30 dni).

Serbię pokonasz bez zbędnych opłat i trudności. Natomiast w Macedonii będziesz potrzebować Zielonej Karty jako potwierdzenia zakupu polisy OC. Jeśli nie wyrobisz jej w Polsce, będziesz musiał zakupić ubezpieczenie na granicy.

Albania – przepisy drogowe

Wiele osób, które wyjeżdża do Albanii, jest na początku zdezorientowanych. Tamtejsi kierowcy, piesi i rowerzyści poruszają się bardzo chaotycznie. Jednak przepisy drogowe są dość jasne.

  • W terenie zabudowanym można poruszać się maksymalnie 40 km/h, na obszarach niezabudowanych – 80 km/h, na drodze szybkiego ruchu – 90 km/h, a na autostradzie 110 km/h.
  • Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,01 promila.
  • Światła należy włączać przy złych warunkach pogodowych, nocą i w tunelach.
  • Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla pasażerów siedzących z przodu i tyłu pojazdu.
  • Kierowca może rozmawiać przez telefon w czasie jazdy, jednak tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego.

Jednocześnie warto pamiętać, że część albańskich kierowców nie zachowuje żadnych przepisów, co dodatkowo utrudnia poruszanie się po tamtejszych drogach. Jednak jest jedna zasada, do której wszyscy się stosują. Mianowicie – każdy uważa na każdego. Dzięki temu liczba wypadków jest zaskakująco niska!

Jazda po Albanii – najczęstsze problemy

Dużym utrudnieniem dla polskich kierowców w Albanii może być stan tamtejszych dróg. Wiele z nich, zwłaszcza w mniejszych miastach i na wioskach jest szutrowa, a ich stan „pozostawia wiele do życzenia”. Poruszanie się po nich to prawdziwe wyzwanie dla zawieszenia pojazdu. Co więcej, nietrudno o uszkodzenie podwozia.

Na szczęście w Albanii można znaleźć także drogi oznaczone literą E, które spełniają europejskie standardy. Jeśli będziesz je wybierać, unikniesz problemów z poruszaniem się po jezdni.

 

Wyjazd do Albanii to świetny pomysł, jeśli chcesz w przyjemnym klimacie spędzić wakacje. Wybierz dogodny termin, spakuj potrzebne wyposażenie i ruszaj w drogę po przygodę!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments