Samochodem do Szwecji – Poradnik

Redakcja 29 marca 2022

Udostępnij:

Sztokholm, Skania, Gotlandia, Karlskrona czy Abisko to obowiązkowe punkty w Szwecji, które po prostu trzeba zobaczyć. Dostać się można tam zarówno drogą lądową, jak i promem. Podróż samochodem po Szwecji może być niezapomnianą i przyjemną przygodą. Zanim spakujesz bagaże, zapoznaj się z kluczowymi informacjami i wymaganiami, jakie trzeba spełnić, by przypadkiem nie podpaść tamtejszej policji.

Sztokholm - Szwecja samochodem

Szwecja samochodem to doskonały plan!

Szwecja obfituje w piękne miasta, plaże, zamki, ale nie tylko. Mnogość naturalnych atrakcji i zapierające dech w piersiach krajobrazy przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów. Jadąc tam samochodem można swobodnie napawać się bogactwem Szwecji, nie spiesząc się zanadto. Tym bardziej, że obowiązuje tam Allemansrätten, czyli prawo do publicznego dostępu. Dzięki temu można rozbić namiot praktycznie wszędzie.

Wybierając samochód jako środek transportu, warto wiedzieć, że czeka cię dość długa podróż. Od większości punktów na polskiej mapie do wymarzonej Szwecji dzieli nas około 1000 km. Można dojechać tam drogą lądową, przez Niemcy i Danię, co zajmie nieco ponad 20 godzin. Choć trasa ta ma swoje zalety (np. most wiszący nad cieśniną Storebælt), to dużo szybciej można się dostać do Szwecji drogą morską – promem. Promy do Szwecji odpływają ze Świnoujścia, Gdyni oraz Gdańska. Przeprawa autem osobowym to koszt około 500 zł. Podczas rejsu można skorzystać z restauracji, spa, a nawet placu zabaw.

Jak płacić w Szwecji? Obowiązującą walutą jest korona szwedzka. Nie warto jednak przygotowywać zbyt dużej ilości gotówki, ponieważ w większości miejsc nie ma innej możliwości, niż płatność kartą. Szwedzi do 2030 roku chcą w ogóle stać się krajem bezgotówkowym.

Co istotne, w Szwecji obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach, takich jak galerie handlowe, dworce kolejowe, lotniska czy imprezy masowe.

Jakie dokumenty będą potrzebne w Szwecji?

Aby wjechać do Szwecji samochodem, trzeba mieć przy sobie:

  • dokument tożsamości w dobrym stanie technicznym (dowód osobisty lub paszport),
  • ważne prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • ważne ubezpieczenie OC.

Warto również zaopatrzyć się w ubezpieczenie assistance, AC oraz NNW. Te dwa pierwsze są dość ważne, ponieważ holowanie na terenie Szwecji mocno obciąży budżet przeznaczony na wyjazd. Można też wykupić ubezpieczenie turystyczne, choć refundowaną opiekę medyczną w podstawowym zakresie zapewni Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Trzeba się przygotować na to, że wszystkie usługi medyczne są w Szwecji płatne.

Samochodem do Szwecji – obowiązkowe wyposażenie auta

Szwecja dość poważnie podchodzi do podpisanej Konwencji Wiedeńskiej, zatem nie trzeba obawiać się o jakiekolwiek problemy, mając standardowe wyposażenie auta obowiązujące w Polsce. W zupełności wystarczy mieć w nim gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Wybierając się do Szwecji zimą (w okresie od 1 grudnia do 31 marca), konieczne będą opony zimowe o co najmniej 3-milimetrowym bieżniku. Opony z kolcami mogą być używane, choć nie na każdej drodze.

Zważywszy jednak na ilość kilometrów, które należy pokonać, dobrze jest mimo wszystko wyposażyć się w komplet zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę.

Przepisy drogowe w Szwecji – nie daj się zaskoczyć!

Tak jak i w Polsce, w Szwecji należy jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę i cały rok oraz z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Szwedzi słyną z surowych kar za wykroczenia drogowe i są mocno wyczuleni na przekroczenia prędkości oraz rozmowy przez telefon. Po opuszczeniu promu można spodziewać się też kontroli policyjnej pod kątem trzeźwości.

Trzeba pamiętać, że dopuszczalna prędkość w Szwecji wynosi:

  • w terenie zabudowanym 50 km/h, a w pobliżu szkół 30-40 km/h,
  • w terenie niezabudowanym 70-90 km/h,
  • na autostradach 100-120 km/h.

Niestety, nie są to wartości stałe. Maksymalna prędkość na tej samej drodze w ciągu jednego dnia może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Dlatego też trzeba bacznie przyglądać się znakom oraz wyświetlanym komunikatom.

Podobnie jak w naszym kraju, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila (w powietrzu 0,1 mg/l). Kary za prowadzenie pod wpływem są niezwykle surowe.

Opłaty drogowe w Szwecji

Na stan techniczny dróg w Szwecji nie można narzekać. Tym bardziej cieszy to, że gęsta siatka autostrad i dróg ekspresowych jest bezpłatna.

Istnieją jednak inne opłaty, m.in. za:

  • przejazd przez tunele i mosty (np. most łączący Szwecję z Norwegią),
  • wjazd do niektórych miast, np. do Göteborga, czy Sztokholmu.

Podatek za wjazd do miasta obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.30 do 18.00. Jest on pobierany jako “opłata środowiskowa”, przeznaczana na rozwój systemu komunikacji publicznej oraz infrastruktury drogowej. Co ciekawe, rachunek za przekroczenie elektronicznych punktów poboru opłat (które robią zdjęcie przejeżdżających aut) może być wysłany nawet na polski adres.

W większości miast obowiązuje również płatna strefa parkowania. Należność uiszcza się w parkomacie.

Łosie i inne przypadki

Dzika zwierzyna na szwedzkich drogach (nawet w mieście) to nic nadzwyczajnego. Często niestety spotkanie z łosiem czy sarnami kończy się kolizją. W przypadku jakiegokolwiek spotkania z nimi należy wezwać policję.

Drugim zaskoczeniem mogą być… kamyki. Szwedzi nie używają soli drogowej zimą, a posypują drogi właśnie kamykami. Wiosną trzeba pamiętać o trzymaniu odstępu pomiędzy autami, aby przypadkiem nie dostać w szybę kamykiem spod kół auta przed tobą.

Uważać trzeba również na rowerzystów. Jest ich naprawdę mnóstwo i nie straszna im nawet mroźna aura.

Jak widać, Szwecja to niezwykle ciekawy i specyficzny kraj, który warto odwiedzić samochodem. Dobrze jest jednak wcześniej choć w minimalnym stopniu poznać przepisy, aby nie zostać niemile zaskoczonym przez kontrolę drogową.

Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *