Samochodem do Grecji – przepisy i opłaty drogowe

Redakcja 4 maja 2022

Udostępnij:

Grecja to idealny kierunek na wakacje. Kraj zachwyca niezwykłymi wydatkami, zabytkami, a do tego można tam skosztować pysznego jedzenia. Co więcej, jest tam dość tanio, a sama podróż trwa dość krótko, więc wielu Polaków chętnie wyjeżdża do tego kraju autem. Jest to szczególnie popularne teraz, w trakcie pandemii. Jednak zanim usiądziesz za kierownicę, dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas podróży samochodem do Grecji.

Grecja samochodem - Santorini

Aby przedostać się z Warszawy do Aten w Grecji, trzeba pokonać ponad 2 300 km. To sprawia, że sama jazda samochodem może trwać aż 24 godziny. W tym czasie trzeba pokonać cztery kraje: Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Wiąże się to z koniecznością odbycia nie tylko odprawy celnej na granicach, ale także wniesienia licznych opłat drogowych. Dużo wydatków czeka Cię także w Grecji. Dlatego przed wyruszeniem w podróż, warto odpowiednio się przygotować.

Podróż autem do Grecji – co zabrać?

W podróż samochodem do Grecji trzeba zabrać nie tylko rzeczy osobiste. Bardzo ważne jest także wyposażenie pojazdu w obowiązkowe przedmioty. W tym państwie wymagane są:

  • apteczka – podczas jazdy, zwłaszcza tak daleko, nietrudno o chwilę nieuwagi i spowodowanie wypadku. Dlatego zadbaj o to, żeby miała wszystko, co potrzebne do udzielenia pomocy poszkodowanym na drodze,
  • gaśnica – powinna być przechowywana wewnątrz pojazdu, aby w razie potrzeby móc szybko po nią sięgnąć. W związku z tym nie można jej przewozić np. w bagażniku,
  • trójkąt ostrzegawczy, a jeśli podróżujesz z dodatkową przyczepą – dwa trójkąty.

Mile widziane są także kamizelka odblaskowa, którą należy zakładać przy wysiadaniu z auta poza terenem zabudowanym, i dodatkowe lusterka boczne, jeśli podróżujesz z przyczepą.

Jednak to nie wszystko, co powinieneś mieć ze sobą, kiedy wyruszasz w podróż autem do Grecji. Z uwagi na to, że zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich baz danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, trzeba zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy lub paszport ważny minimum trzy miesiące – warto również zabrać ze sobą skan lub zdjęcie tych dokumentów. Dzięki temu po kradzieży łatwiej Ci będzie udowodnić swoją tożsamość,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu wraz z potwierdzeniem przeglądu technicznego,
  • dowód zakupu ubezpieczenia OC – jego brak może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi ze strony tamtejszych władz. Co ważne, aby przejechać przez Macedonię, będziesz potrzebować także Zielonej Karty. Można ją łatwo i za darmo wyrobić u ubezpieczyciela. Wystarczy, że przed wyjazdem złożyć stosowny wniosek. Jeśli tego nie zrobisz na granicy z Macedonią, będziesz musiał wykupić dodatkową polisę na czas przejazdu przez ten kraj.

Dodatkowo przed wyjazdem warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, która upoważnia do darmowego korzystania z podstawowych usług medycznych. Warto jednak pamiętać, że sama karta nie wystarczy, aby mieć zapewnioną kompleksową opiekę. Dlatego przed wyjazdem wykup ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów, które zapewni wsparcie finansowe, gdyby ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu podczas podróży.

Przydatna może być także polisa turystyczna. Dzięki niej unikniesz ponoszenia kosztów np. leczenia w prywatnych placówkach, transportu medycznego do Polski, naprawy zarysowanego samochodu czy kradzieży bagażu albo pojazdu.

Autostrady – Grecja

Podczas podróży do Grecji, warto pamiętać o zakupie winiet, które pozwolą Ci bez problemów poruszać się po drogach w innych krajach. Ich koszt nie jest wysoki:

  • w Słowacji cena winiety to 10 euro na 10 dni. Jednak warto pomyśleć o zakupie pozwolenia na 30 dni, które kosztuje zaledwie 14 euro. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować drugiej winiety w drodze powrotnej;
  • na Węgrzech winieta na 10 dni to koszt 80 zł, a na 30 dni – 100 zł. Tu również warto pomyśleć o zakupie dokumentu na dłuższy okres.

W Serbii i Macedonii nie ma winiet. Za to trzeba zapłacić liczbę przejechanych kilometrów po autostradzie. W zależności od wybranego odcinka koszt może wynieść od 3,5 do 6 euro za 100 kilometrów. Płatności można dokonać kartą lub gotówką zarówno w euro, jak i w lokalnej walucie.

To nie jedyne czekające Cię opłaty drogowe. Grecja również pobiera płatność za poruszanie się po autostradach. Koszt skorzystania z tych dróg wynosi od 1,5 do 5 euro za 100 km. Co ważne, cena może wzrosnąć, jeśli trasa obejmuje przejazd przez most czy tunel.

Przepisy drogowe – Grecja

W tym śródziemnomorskim kraju obowiązuje ruch prawostronny, dzięki czemu nikt z reguły nie ma problemu z poruszaniem się po tamtejszych drogach. Jednak jest kilka przepisów, które znacznie różnią się od tych obowiązujących w Polsce, np.:

  • na rondzie pierwszeństwo ma pojazd, który dołącza do skrzyżowania, a inni mają obowiązek go przepuścić,
  • światła należy włączać tylko przy złych warunkach pogodowych, po zmroku i w tunelach,
  • z zapinania pasów są zwolnieni wyłącznie taksówkarze i kobiety w ciąży,
  • dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim fotelu obok kierowcy. Dodatkowo do osiągnięcia 135 cm wzrostu pociechy muszą być przewożone w fotelikach,
  • dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila dla osób z wieloletnim doświadczeniem w poruszaniu się autem oraz 0,2 promila dla początkujących i zawodowych kierowców.

Warto pamiętać także o zachowywaniu właściwej prędkości. Dla samochodów osobowych, które poruszają się:

  • w terenie zabudowanym jest to 50 km/h,
  • w terenie niezabudowanym – 90 km/h,
  • na drogach ekspresowych – 110 km/h,
  • na autostradach 130 km/h.

Postaraj się przestrzegać tych wytycznych, ponieważ mandaty w Grecji dla obcokrajowców są bardzo wysokie i mogą sięgać nawet kilku tysięcy euro!

Wyjazd do Grecji to doskonały pomysł. Dobrze się przygotuj, a spędzisz wakacje w miłej atmosferze i niezwykle przyjemnych warunkach.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments