Samochodem na Węgry – wyposażenie auta, przepisy, informacje dla kierowców

Redakcja 25 stycznia 2022

Udostępnij:

Jeśli zamierzasz pojechać na Węgry lub jeżeli kraj ten znajduje się na trasie twojej podróży, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób poruszać się po jego terenie. Znając przepisy i wiedząc jak przygotować się do jazdy, możesz uniknąć wielu problemów – w tym także tych finansowych. Podpowiadamy, co warto zrobić przed wyruszeniem autem na Węgry!

Węgry, Budapeszt

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, jadąc samochodem na Węgry?

Aby skompletować dokumenty, które są niezbędne do tego, aby móc zgodnie z przepisami poruszać się po Węgrzech, raczej nie będziesz miał problemów – większość z nich na pewno zawsze masz przy sobie. Przygotowując się do wyjazdu, zabierz ze sobą:

 • ważny dowód osobisty lub paszport
 • polisę OC – nie zapomnij o opłaceniu składki przed wyjazdem z kraju
 • prawo jazdy.

Dodatkowego dokumentu będą potrzebowali ci, którzy wybiorą się na Węgry nienależącym do nich autem. W takiej sytuacji należy zabrać ze sobą także zgodę na prowadzenie takiego pojazdu. Dokument ten musi być spisany w jednym z trzech języków – węgierskim, niemieckim lub angielskim. Ponadto pod zgodą musi znaleźć się podpis poświadczony przez notariusza.

Jak poruszać się po węgierskich drogach? Najważniejsze zasady

Ceny paliwa na Węgrzech są zbliżonych do tych, które obowiązują na polskich stacjach benzynowych. Jednak w kraju tym nie kupisz benzyny ołowiowej. Natomiast bez problemu zatankujesz olej napędowy, paliwo bezołowiowe czy gaz LPG.

Autostrady

Po Węgrzech jeździ się samochodem coraz lepiej – wynika to z faktu, że sieć autostrad jest nieustannie rozbudowywana. Obecnie można się poruszać po m.in. takich autostradach jak:

 • Autostrada M5 – trasa ta prowadzi z Budapesztu do granic z Serbią
 • Autostrada M3 – jej trasa przebiega wzdłuż większych węgierskich miast oraz łączy ona Budapeszt z ukraińską granicą
 • Autostrada M2 – ciągnie się ona od stolicy Węgier aż do granicy ze Słowacją
 • Autostrada M0 – otacza ona Budapeszt.

Wiele z węgierskich autostrad jest dopiero budowana, a w przypadku niektórych prace drogowe jeszcze nie ruszyły. Jednak nacisk na inwestowanie w nowoczesne, szybkie drogi świadczy to o tym, że kraj ten stara się być jak najprzyjaźniejszy dla kierowców.

Opłaty za poruszanie się po drogach

Węgry samochodem - widok na BudapesztJeśli zdecydujesz się na przejazd autostradą, drogą ekspresową musisz liczyć się z poniesieniem kosztów. Mimo tego nie wszystkie odcinki tych dróg są płatne. Chcąc sprawdzić, którymi z nich możesz podróżować za darmo, wejdź na stronę Nemzetiutdij.hu.

Aby móc poruszać się po płatnych drogach, należy wykupić winietę. Jeszcze do niedawna trzeba było przyklejać naklejki na szyby samochodów. Dziś zastąpiły je e-winiety, które wykupuje się przez Internet jeszcze przed wjechaniem na płatny odcinek drogi. Można nabyć je także na stacjach benzynowych.

Dostępne są winiety tygodniowe, miesięczne oraz roczne. Kontrolę nad tym, czy kierowcy uiszczają opłaty, sprawuje National Toll Payment Services Plc.

Jedziesz autem na Węgry? Pamiętaj o zabraniu tego wyposażenia!

Kary i nieprzyjemności podczas kontroli drogowej unikniesz, wcześniej przygotowując się do podróży i zabierając odpowiednie wyposażenie samochodowe. Węgry to kraj, w którym obowiązują nieco inne przepisy niż Polsce – jeżdżąc autem, trzeba zawsze mieć w pojeździe:

 • trójkąt ostrzegawczy
 • linę holowniczą
 • apteczkę
 • kamizelki odblaskowe – i to zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów. Zakłada się je w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność wyjścia z samochodu na drogę, pobocze – np. gdy samochód się popsuje.

Dodatkowo, jeśli jednymi z pasażerów są dzieci, trzeba zadbać o fotelik. Muszą jeździć w nim obowiązkowo maluchy, które nie ukończyły 3. roku życia oraz najmłodsi o wzroście nieprzekraczającym 150 cm.

Przepisy drogowe na Węgrzech

Samochód osobowy może jechać po węgierskich drogach do 50 km/h na terenie zabudowanym, do 90 km/h w terenie niezabudowanym i do 130 km/h w przypadku autostrad. Ponadto, aby nie złamać przepisów i nie otrzymać mandatu, należy:

 • zawsze wsiadać za kierownice będąc trzeźwym – na Węgrzech kary podczas kontroli drogowej uniknie tylko ten, w którego krwi nie będzie nawet śladowej ilości alkoholu
 • zaniechać rozmów telefonicznych, trzymając telefon w ręce – można jednak prowadzić rozmowy, korzystając z zestawu głośnomówiącego
 • zawsze jeździć z włączonymi światłami w terenie niezabudowanym – natomiast w terenie zabudowanym światła należy włączać jedynie w przypadku, kiedy widoczność jest ograniczona
 • dbać o to, aby wszystkie osoby podróżujące samochodem miały zapięte pasy bezpieczeństwa.

Mandaty dla kierowców

By uniknąć płacenia często wysokich mandatów, należy przestrzegać obowiązujących zasad i poznać przepisy drogowe. Węgry są krajem, gdzie na zbyt brawurowych kierowców czekają poważne kary pieniężne.

Ci, którzy będą jechać za szybko niż wynika to ze znaków umieszczonych przy drodze lub z przepisów, mogą dostać mandat o równowartości nawet 2 500 zł. Natomiast prowadzenie samochodu z telefonem w ręce może kosztować kierowcę do 250 zł. Za brak zapiętych pasów można otrzymać mandat o równowartości 515 zł.

Ubezpieczenie auta a podróż samochodem na Węgry

Samochód, którym wybierzesz się na Węgry, musi być objęty ubezpieczeniem OC. Dzięki tej polisie nawet jeśli wyrządzisz szkodę podczas jazdy, nie poniesiesz kosztów jej likwidacji – zajmie się tym ubezpieczyciel. Oprócz tego wart, abyś wykupił:

 • dobrą polisę turystyczną – dzięki niej będziesz mógł skorzystać z pomocy tłumacza lub pomocy medycznej, kiedy zajdzie taka potrzeba
 • ubezpieczenie AC – w ten sposób zabezpieczysz się na wypadek zniszczenia, kradzieży czy uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie – ubezpieczyciel wypłaci ci w takiej sytuacji odszkodowanie
 • assistance – zepsuty samochód to prawdziwy problem – zwłaszcza jeśli podróżujesz po innym kraju. Mając polisę assistance, możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel pomoże ci w tej trudnej sytuacji – zapewni holowanie czy auto zastępcze
 • polisę NNW, która zapewni wypłatę świadczenia pieniężnego tym, którzy ucierpią na skutek wypadku.

Podróż na Węgry może być ekscytująca. Jednak aby nie skończyła się wpadką postaci mandatu, warto nieco wcześniej poznać zasady panujące na tamtejszych drogach.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments