Samochodem do Słowenii – przepisy, wyposażenie auta, warunki drogowe

Redakcja 10 sierpnia 2022

Udostępnij:

Słowenia to państwo położone w basenie Morza Adriatyckiego. Wiele osób decyduje się na podróż do tego kraju, ze względu na zapierające dech w piersiach widoki i głęboko zapadające w pamięć alpejskie szczyty przełamywane wąwozami i wodospadami. Decydując się na wyjazd samochodem do Słowenii, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Dzięki przygotowaniu się w kwestii obowiązujących tam przepisów drogowych i obowiązkowego wyposażenia, można uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji.

Słowenia - Blejski Otok

Samochodem do Słowenii — przepisy drogowe

Słoweńskie drogi okazują się być utrzymane w bardzo dobrym stanie i dobrze oznakowane.  Mimo to zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy pokonywaniu zakrętów, przede wszystkim na górskich, krętych trasach. Warto przestrzegać obowiązujących przepisów drogowych, gdyż kary finansowe są w Słowenii dość surowe. Najbardziej restrykcyjne podejście dotyczy przekraczania prędkości — mandaty za szybką jazdę mogą wynieść nawet kilkaset euro.

Poruszając się samochodem po Słowenii należy pamiętać, że jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, ograniczenia prędkości wynoszą:

  • dla wszystkich pojazdów w terenie zabudowanym – 50 km/h oraz 30 km/h — w strefach, w których obowiązują takie ograniczenia i 10 km/h w obszarach dla pieszych, w których mogą poruszać się pojazdy;
  • samochody osobowe i dostawcze poniżej 3,5 t w terenie niezabudowanym – 90 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h a na autostradach – 130 km/h;
  • samochody podróżujące z przyczepami w terenie niezabudowanym – 90 km/h, a na drogach ekspresowych i na autostradach 100 km/h;
  • samochody ciężarowe powyżej 3,5 t w terenie niezabudowanym i na drogach ekspresowych – 80 km/h i na autostradach – 90 km/h

W kwestii pasów bezpieczeństwa w Słowenii sprawa wygląda podobnie jak w Polsce — do ich używania zobowiązany jest zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Tak samo sprawa wygląda w przypadku świateł mijania, gdyż ich używanie okazuje się obowiązkowe przez całą dobę i przez cały rok.

Przepisy zabraniają korzystania z telefonu podczas jazdy, chyba że używa się zestawu głośnomówiącego. Jeżdżąc samochodem po Słowenii z dziećmi o wzroście poniżej 150 cm trzeba pamiętać, że mogą one podróżować wyłącznie w specjalnych fotelikach.

Wyposażenie samochodu konieczne w Słowenii

Planując wakacje warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu samochodu. Słowenia określa w przepisach, że kierowca powinien mieć przy sobie:

  • apteczkę,
  • kamizelkę odblaskową,
  • komplet zapasowych żarówek,
  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy (w przypadku jazdy z przyczepą konieczne są dwa trójkąty)

Dodatkowo podróżując samochodem po Słowenii należy pamiętać o obowiązku jazdy na oponach zimowych w określonym okresie. Od 15 listopada do 15 marca koniecznie trzeba mieć ogumienie o bieżniku min. 4 mm, a w rejonach górskich, w czasie zalegania śniegu, należy założyć łańcuchy na kołach napędowych. Podróżując z przyczepą szerszą od pojazdu ciągnącego, pojazd musi zostać wyposażony w dodatkowe lusterka boczne. Zakazane jest używanie opon okolcowanych.

Warto pamiętać, że instalacje LPG nie są w Słowenii popularne. Z tego powodu dystrybutory z tego rodzaju paliwem znaleźć można tylko na nielicznych stacjach benzynowych.

Opłaty za autostrady w Słowenii

Autostrady w Słowenii, po których kierowcy mogą poruszać się z większą prędkością, zostały podzielone na 9 odcinków. Na każdej z tych tras wyłączność na świadczenie usług holowniczych pojazdów o masie większej niż 3,5 t mają tylko dwie firmy. Osoba kierująca pojazdem nieprzekraczającym tej wartości wagowej, może skorzystać z pomocy dowolnego przedsiębiorstwa. Trzeba jednak wiedzieć, że pozostawienie uszkodzonego samochodu na pasie awaryjnym lub w zatoczce dłużej niż przez 2 godziny, skutkować będzie interwencją funkcjonariuszy DARS.

Warto też pamiętać, że przed wjazdem na autostradę, drogę szybkiego ruchu oraz do tunelu Karavanke, konieczne trzeba na samochodzie umieścić wcześniej zakupioną winietę. Można ją zakupić w jednym z wielu punktów. Znajdują się między innymi na stacjach benzynowych w okolicach płatnych dróg lub po przekroczeniu granicy. Brak winiety lub uchylanie się od obowiązku uiszczenia opłaty drogowej grozi uzyskaniem mandatu od 300 do 800 EUR.

W Słowenii obowiązują 3 rodzaje winiet:

  • winieta kat. 1 – dotyczy motocykli,
  • winieta kat. 2A – odnosi się do pojazdów do 3,5 t, w tym kamperów, z przednią osią na wysokości poniżej 1,3m;
  • winieta kat. 2B – obejmuje pojazdy do 3,5 z przednią osią na wysokości powyżej 1,3 m.

Winieta 2A i 2B upoważnia kierowcę do jazdy autostradą w Słowenii z przyczepą, o ile masa całego zestawu nie przekracza 3,5t.

Ubezpieczenie auta w Słowenii

Wjeżdżając do Słowenii kierowca powinien mieć przy sobie następujące dokumenty:

  • prawo jazdy (W Słowenii honorowane jest polskie prawo jazdy),
  • dokument potwierdzający tożsamość — np. dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące;
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu;
  • w przypadku wjazdu samochodem firmowym, warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej w języku angielskim;
  • kartę NFZ-EKUZ;
  • ubezpieczenie pojazdu OC.

Planując podróż samochodem do Słowenii, dobrze wyposażyć się w ubezpieczenie Assistance. Ważne, aby obejmowało ono swoim zakresem pomoc w sytuacji nagłego, nieprzewidywanego unieruchomienia pojazdu na sieci dróg w Słowenii.  Oprócz tego powinno gwarantować auto zastępcze, nocleg, pomoc tłumacza czy pomoc medyczną. W poszukiwaniu najlepszej oferty ubezpieczeniowej warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. Przed zakupem polisy należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczeń. Bardzo ważnym aspektem okazuje się zakres terytorialny, który nie może ograniczać się jedynie to terytorium Polski.

Równie przydatne okazuje się ubezpieczenie NNW oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. W odniesieniu do niektórych świadczeń i lekarstw, obowiązuje zasada współodpłatności, wynosząca od 5% do 75% usługi. Osoby niemające przy sobie karty EKUZ opłacają pełne koszty pomocy medycznej z własnej kieszeni.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments