Samochodem do Austrii – wyposażenie auta, przepisy, informacje dla kierowców

Redakcja 25 stycznia 2022

Udostępnij:

Z Warszawy do Austrii można dotrzeć samochodem w zaledwie 8 godzin – dlatego podróż do tego kraju kusi. Jednak ci, którzy zdecydują się na wyprawę samochodową, powinni dobrze się do niej przygotować. Dotyczy to zarówno obowiązkowego wyposażenia, jak i przyswojenia sobie austriackich przepisów ruchu drogowego – za ich nieznajomość można słono zapłacić.

Austria samochodem

Jakie wyposażenie samochodu obowiązuje w Austrii?

Austriackie przepisy różnią się od tych stosowanych na terenie Polski – dlatego, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia podczas kontroli na drodze, warto się z nimi zapoznać przed podróżą do tego kraju.

Każdy kierowca, który przekroczy austriacką granicę, jest zobowiązany do tego, aby w samochodzie mieć:

 • odpowiednie wyposażenie dla dzieci – najmłodsi, którzy nie ukończyli 14. roku życia i których wzrost nie przekracza 150 cm, muszą jeździć w fotelikach samochodowych. Natomiast dzieci w tym wieku mające ponad 150 cm wzrostu mogą jeździć przypięte pasami – ważne jednak, aby pas nie przebiegał na wysokości szyi młodego pasażera
 • właściwe ogumienie – w Polsce to kierowca decyduje, czy zmienia opony letnie na zimowe, czy nie. W Austrii ogumienie zimowe jest wymagane przez przepisy. Jadąc do tego kraju między 1 listopada a 15 kwietnia, trzeba zawsze zmienić opony na zimówki
 • kamizelki odblaskowe – kierowca i pasażerowie auta muszą je zakładać zawsze wtedy, kiedy pojazd ulegnie awarii i w związku z tym będą oni zmuszeni wyjść z auta na drogę.
 • apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę.

Oprócz tego w Austrii można spotkać drogi, na których obowiązuje nakaz używania łańcuchów na opony. Są one obowiązkowymi elementami wyposażenia w przypadku samochodów powyżej 3,5 tony.

Natomiast tym, czego nie mogą używać kierowcy aut, są kamerki, które nagrywają obraz drogi. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że prowadzący pojazd korzystał z takiego sprzętu, czeka go wysoka kara pieniężna – nawet do 25 000 euro. Ponadto osoba, która została uwieczniona na zarejestrowanym filmie, może domagać się odszkodowania.

Wyjazd samochodem do Austrii – o jakich przepisach musisz pamiętać?

Kontrole drogowe w Austrii są niezwykle surowe, natomiast wymierzane mandaty stanowią poważne obciążenie dla kieszeni polskiego kierowcy. W związku z tym trzeba zwracać uwagę na obowiązujące przepisy drogowe. Austria to kraj, w którym:

 • obowiązuje nakaz używania świateł w nocy. Natomiast w dzień kierowcy muszą włączać oświetlenie samochodu wtedy, kiedy będą wymagały tego warunki na drodze – nie ma obowiązku, aby światła przez całą dobę oświetlały drogę
 • rygorystycznie podchodzi się do kwestii trzeźwości za kółkiem – kary za jazdę po spożyciu alkoholu nie dostanie kierowca, w którego krwii wykryto maksymalnie do 0,1 promila alkoholu. Jednak ci, którzy wsiądą za kółko, mając 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej, mogą szybko pozbyć się prawa jazdy
 • podczas jazdy samochodem nie można trzymać w jednej z rąk telefonu komórkowego – kierowcy mogą prowadzić rozmowy, korzystając z zestawu słuchawkowego

Ponadto po austriackich drogach można poruszać się z prędkością:

 • 130 km/h – dotyczy to autostrad
 • 50 km/h – w przypadku miejskich dróg
 • 100 km/h – na drogach ekspresowych i poza terenem zabudowanym.

Jakie wysokie są mandaty za nieprzestrzeganie austriackich przepisów ruchu drogowego?

Mandat czeka zarówno tych, którzy przekroczą prędkość, będą nieodpowiednio zachowywali się na drodze, jak i tych, którzy nie zadbają o właściwe wyposażenie samochodu. Austria należy do krajów, w których wysokość kar pieniężnych nakładanych przez policję jest bardzo wysoka. I tak:

 • ponad 2000 euro mogą zapłacić ci, którzy jadąc autem, znacznie przekroczą dozwoloną prędkość
 • kierowcy jadący po austriackich drogach po wpływem alkoholu mogą dostać mandat w wysokości ponad 5000 euro – dotyczy to sytuacji, kiedy badanie alkomatem wykaże stężenie alkohole większe niż 1,6 promila.

Bywa, że mandat nie jest ostatecznym wymiarem kary. Niekiedy kierowcy łamiącemu przepisy jest zabierane prawo jazdy, a kiedy nie może on uregulować kary, jego pojazd może zostać zarekwirowany.

Austria samochodem – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Po kraju tym można podróżować w naprawdę komfortowy sposób. Jest to związane między innymi z tym, że łączna długość autostrad w Austrii wynosi ponad 2200 km. Oprócz tego kierowcy mogą poruszać się tam drogami ekspresowymi.

Korzystanie z takiej nowocześnie rozbudowanej sieci dróg wiąże się z ponoszeniem opłat. Kierowca, który zamierza jechać autostradą lub drogą szybkiego ruchu, musi kupić winietę. Można nabyć ją na przejściu granicznym, na stacjach benzynowych, a także za pośrednictwem Internetu.

To, czy kierowca wykupił winietę, jest uważnie kontrolowane. Ci, którzy będą poruszali się po drogach bez niej lub źle ją przykleją, narażają się na mandat w wysokości nawet do 3000 euro.

Kwestia ubezpieczenia a wyjazd samochodem do Austrii

Niektóre ubezpieczenia dla kierowców poruszających się po austriackich drogach są obowiązkowe, a wykupienie innych zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Pojazd, którym kierowca wybierze się do Austrii, musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Oprócz tego warto zainwestować w polisy AC i assistance – mogą one okazać się ona na wagę złota jeśli prowadzącemu pojazd zdarzy się brać udział w wypadku lub jeśli auto odmówi posłuszeństwa. Rozsądnie jest też wykupić ubezpieczenie NNW, które pozwoli sfinansować leczenie, rehabilitację osób poszkodowanych w wypadku.

Ponadto tak jak w przypadku każdej innej podróży, osobom wybierającym się do Austrii, może przydać się polisa turystyczna. W zależności od tego, na jaki jej zakres się zdecydujesz, zagwarantuje ci ona pokrycie kosztów leczenia, transportu do kraju czy wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży sprzętu turystycznego. Gwarantuje ona dostęp do zdecydowanie lepszej pomocy medycznej niż karta EKUZ.

Austria ma wiele do zaoferowania turystom, a ponadto przemieszczanie się po niej samochodem jest naprawdę komfortowe. Jednak aby uniknąć nieprzyjemności, warto wcześniej poznać obowiązujące tam przepisy i skrupulatnie się do nich stosować.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments