Bośnia i Hercegowina samochodem – opłaty, przepisy, autostrady

Redakcja 10 sierpnia 2022

Udostępnij:

Bośnia i Hercegowina to intrygujące państwo położone na Półwyspie Bałkańskim. Mimo że zazwyczaj stanowi jedynie kraj tranzytowy w podróży do Chorwacji lub Czarnogóry, okazuje się ciekawym kierunkiem wakacyjnym. Podróżowanie samochodem np. do Medjugorie pozwala na dużą dowolność w odkrywaniu tego ciekawego i rzadko odwiedzanego przez turystów państwa.

Bośnia i Hercegowina - Mostar

Dokumenty niezbędne w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej ani do układu z Schengen. Mimo to, Polscy obywatele, jadąc do tego państwa mogą podróżować na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt do 90 dni w celach turystycznych odbywa się bez wizy. Oprócz tego kierowca powinien mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Wybierając się do Bośni i Hercegowiny samochodem, którego właścicielem jest ktoś inny, dobrze zabrać ze sobą pisemnie upoważnienie do poruszania się tym pojazdem w języku angielskim.

Wymagane w Bośni i Hercegowinie dokumenty to:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy osoby kierującej pojazdem (honorowane jest polskie prawo jazdy)
 • ubezpieczenie OC (wystarczy polska polisa ubezpieczeniowa)
 • upoważnienie do korzystania z samochodu, jeśli nie ma w nim właściciela.

Warto pamiętać, że na terenie Bośni i Hercegowiny nie jest wymagana Zielona Karta ani ubezpieczenie graniczne.

Bośnia i Hercegowina samochodem – przepisy

Jadąc samochodem do Bośni i Hercegowiny warto znać przepisy ruchu drogowego, aby uniknąć mandatów. Na szczęście nie różnią się one szczególnie od tych obowiązujących w Polsce. Kierowcy w tym kraju jeżdżą na ogół przepisowo, co wynika prawdopodobnie z częstych patroli funkcjonariuszy kontrolujących prędkość.

Co warto wiedzieć o Bośni i Hercegowinie w temacie limitów prędkości? Ograniczenia wynoszą:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
 • 100 km/h na drogach ekspresowych,
 • 130 km/h na autostradach.

Kierowcy muszą zdawać sobie sprawę, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest w Bośni i Hercegowinie karane mandatami w wysokości od ok. 120 zł (za przekroczenie o 10-20 km/h) do nawet 2400 zł (przekroczenie o ponad 30 km/h).

Osoby podróżujące po tym państwie powinni również pamiętać o tym, że:

 • do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy tylko trójkąt ostrzegawczy. Mimo to warto mieć ze sobą apteczkę, gaśnicę, kamizelkę odblaskową i komplet zapasowych żarówek.
 • dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila,
 • zapinanie pasów bezpieczeństwa to obowiązek dla kierowcy i pasażerów,
 • dzieci poniżej 5 lat muszą być przewożone w fotelikach, a poniżej 12 lat nie mogą zajmować siedzenia pasażera z przodu pojazdu,
 • jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez cały rok,
 • używanie antyradarów i systemów ostrzegania o radarach jest niedozwolone,
 • używanie opon zimowych obowiązuje od 15 listopada do 1 kwietnia,
 • korzystać z telefonu w czasie jazdy można tylko z użyciem zestawu głośnomówiącego,
 • nocowanie “na dziko” w samochodzie jest dozwolone.

Bośnia i Hercegowina samochodem – autostrady

W Bośni i Hercegowinie drogi są oznakowane i utrzymane w dobrym stanie, zwłaszcza pomiędzy dużymi miastami. Kraj ten okazuje się dość górzysty, co przekłada się na wiele wąskich dróg i tuneli. Z tego powodu ważne staje się dostosowanie prędkości do warunków jazdy.

Sieć autostrad w Bośni i Hercegowinie okazuje się niewielka i liczy w sumie kilkadziesiąt kilometrów przy granicach bośniacko-chorwackich i w okolicach Sarajewa. Opłaty pobierane są tylko na kilku niezbyt długich odcinkach trasy A1 na bramkach. Cena zależy od przejechanego dystansu i nie przekracza kilkunastu złotych. Płatności można dokonać zarówno w euro, jak i w bośniackiej marce zamiennej (KM).

Ubezpieczenie samochodu w Bośni i Hercegowinie

Znając już opłaty drogowe w Bośni i Hercegowinie, warto również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Różnego rodzaju wypadki zdarzyć się mogą wszędzie, dlatego też najlepiej zabezpieczyć się przed nimi jeszcze przed wyjazdem.

Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. OC pozwoli na pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe strat osoby poszkodowanej w razie spowodowania wypadku. W Bośni i Hercegowinie nie potrzeba już Zielonej Karty, wystarczy jedynie, że zabierze się ze sobą polską polisę.

W sytuacji, gdy samochód ulegnie uszkodzeniu w wyniku kolizji nie z winy kierowcy, przyda się ubezpieczenie AC. Dzięki temu można zagwarantować sobie wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela w razie różnego rodzaju zdarzeń. W zależności od wybranego pakietu można otrzymać odszkodowanie, jeśli samochód:

 • zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji,
 • zostanie uszkodzony na skutek działania sił przyrody,
 • zostanie uszkodzony przez nieznanego sprawcę,
 • zostanie skradziony,
 • ulegnie szkodzie całkowitej.

Kupując autocasco na zagraniczny wyjazd trzeba pamiętać o sprawdzeniu zasięgu terytorialnego polisy. Warunki ubezpieczenia powinny zostać dopasowane według własnych preferencji. Usługa Mini AC obejmować będzie tylko wybrane szkody, a w wersja all risk zawiera w sobie każdą sytuację poza wymienionymi w polisie.

Ubezpieczenie w Bośni i Hercegowinie

Ubezpieczenie samochodu, nie jest jedynym, o czym należy pamiętać przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że kraj ten nie należy ani do UE, ani do EFTA. Z tego powodu nie funkcjonuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Aby uniknąć wysokich kosztów związanych z leczeniem, hospitalizacją czy ratownictwem w razie wypadku za granicą, konieczne okazuje się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jego zakres powinien obejmować wymienione sytuacje do wysokości wybranej sumy odszkodowania. W ramach standardowej polisy ubezpieczyciel często gwarantuje m.in. ubezpieczenie NNW, assistance podróżne czy OC w życiu prywatnym.

Ze względu na to, że ochrona w podstawowym pakiecie na tygodniowy wyjazd do Bośni i Hercegowiny wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych, warto się na takie ubezpieczenie zdecydować. Pozwoli to uniknąć zbędnych problemów i wydatków, związanych z opłaceniem kosztów leczenia w kryzysowych sytuacjach.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments