Samochodem do Czech – co warto wiedzieć?

Redakcja 13 stycznia 2023

Udostępnij:

Praga, Karlowe Wary, Adrspach czy Brno, południowy sąsiad Polski ma wiele miejsc, które warto zobaczyć w trakcie dłuższego lub krótszego pobytu. Zwłaszcza że do Czech nie jest daleko i można bez problemu dojechać samochodem. Nie zaszkodzi znać zasady ruchu drogowego i przepisy dla kierujących pojazdami, które obowiązują w tym kraju. Dowiedz się, o czym warto pamiętać podczas podróży autem do Czech.

Praga, Czechy - samochodem do Czech
>

Samochodem do Czech – podstawowe informacje dla kierowców

Podróż samochodem po Czechach nie stanowi problemu. Sieć drogowa jest stosunkowo gęsta i dobrze rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach i obowiązkach, które dotyczą kierujących pojazdem.

Na przykład czeskie prawo jest bezwzględne, jeśli chodzi o limit alkoholu. W sąsiednim kraju obowiązuje ścisły zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem napojów z procentami (0 promili). Narkotyki i substancje odurzające są również surowo zabronione, gdy usiądziesz za kierownicą. Jeśli test wykaże niedozwolone substancje lub ślad alkoholowy, należy spodziewać się surowych kar  grzywny w wysokości od 900 do 1800 euro. W najgorszym przypadku grozi karą pozbawienia wolności do trzech lat. Badanie alkomatem jest obowiązkowe przy każdej kontroli drogowej w Czechach i jest przeprowadzane nie tylko wtedy, gdy kierowca zachowuje się podejrzanie.

Obowiązuje również zakaz wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości podczas jazdy. Dozwolone są tylko rozmowy telefoniczne w trybie głośnomówiącym. Po przekroczeniu granicy z Czechami światła są obowiązkowe. Jeśli wypożyczony samochód nie ma świateł do jazdy dziennej, muszą być włączone światła mijania. Zasada obowiązuje przez cały rok – czy to dzień, czy noc, deszcz, śnieg czy słońce.

W okresie od listopada do marca można poruszać się tylko na oponach zimowych. Uznawane jest również ogumienie wielosezonowe z oznaczeniem „M+S”. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie na przednim lub tylnych siedzeniach zobowiązani są do jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Jakie są ograniczenia prędkości w Czechach?

Jak wszędzie na drogach, tak też w Czechach obowiązują ograniczenia prędkości. W przeciwnym razie podróż może zakończyć się mandatem. Jakie są dopuszczalne maksymalne wartości?

  • 50 km/h – w terenie zabudowanym,
  • 90 km/h – poza obszarami zabudowanymi,
  • 110 km/h – na drogach ekspresowych,
  • 130 km/h – na autostradach.

Uważać należy również na przejazdach kolejowych. Ostatnie 50 metrów i tory można przejechać z maksymalną prędkością 30 km/h. Natomiast ograniczenie prędkości do 20 km/h obowiązuje w strefach zamieszkania lub w pobliżu szkół i przedszkoli.

Przekroczenie prędkości trochę kosztuje. Na przykład, jeśli jechałeś o 20 km/h szybciej niż dopuszczają przepisy, mandat wynosi 40 euro. Jeżeli przekroczysz maksymalną prędkość o 50 km/h, musisz zapłacić co najmniej 195 euro.

Jakie są opłaty podczas jazdy autem do Czech?

Zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe w Czechach podlegają opłatom dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony. Kierowcy cięższych pojazdów muszą uiścić opłatę drogową zależną od pokonywanej odległości. Trasy bezpłatne można rozpoznać po tabliczce z napisem „bez poplatku”. Alternatywnie dodatkowy znak umieszczony pod informacją o wjeździe na autostradę, z przekreślonym symbolem winiety, informuje o braku opłaty za przejazd.

Od początku 2021 roku opłata jest uiszczana wyłącznie za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych. Takie winiety są przypisane do tablicy rejestracyjnej. Można je zamówić online na stronie edalnice.cz lub kupić je lokalnie w punktach sprzedaży (poczta i stacje benzynowe) oraz w specjalnych automatach do dystrybucji winiet. Płatność dokonywana jest kartą lub przelewem bankowym. Po otrzymaniu potwierdzenia płatności winieta jest ważna.

Jeśli masz samochód z napędem elektrycznym, wodorowym lub hybrydowym i jedziesz z maksymalną emisją CO2 50 gramów na kilometr, możesz ubiegać się o zwolnienie z opłaty drogowej. Opłata za przejazd wynosi ok. 12 euro za 10 dni. Jazda w Czechach bez ważnej winiety podlega karze grzywny w wysokości około 195 euro.

Samochodem do Czech – obowiązkowe wyposażenie auta

Pamiętanie o ograniczeniach to jedno, ale nie można też zapomnieć o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu. W rezultacie kierowcy, którzy podróżują po Czechach, muszą mieć w samochodzie:

  • apteczkę (a w niej: bandaż jałowy, plaster, jednorazowe rękawiczki, opaskę uciskową, nożyczki),
  • kamizelkę odblaskową,
  • trójkąt odblaskowy,
  • komplet zapasowych żarówek (po jednej do oświetlenia punktów zewnętrznych pojazdu),
  • komplet dodatkowych bezpieczników do auta (po jednym z każdego rodzaju),
  • klucz do kół,
  • podnośnik,
  • koło zapasowe lub komplet naprawczy do opon.

Za brak obowiązkowego wyposażenia grozi mandat w wysokości ok. 70 euro.

Autem do Czech – bez OC ani rusz!

Podróżowanie po Czechach samochodem wiąże się z koniecznością ważnej polisy OC. Pamiętaj, by zabrać ze sobą jej potwierdzenie oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli wyruszysz w drogę z nieważnym lub kończącym się ubezpieczeniem komunikacyjnym i w trakcie podróży dojdzie do wypadku lub kolizji, będziesz musiał pokryć wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego, pamiętaj o ważnej polisie OC.

Specjalne przepisy drogowe w Czechach – miej je na uwadze!

Oprócz powyższych zasad i obowiązków pamiętaj także o kilku innych kwestiach, których złamanie może uszczuplić Twój portfel.

  • Nie wolno zawracać na skrzyżowaniu, na którym jest sygnalizacja świetlna.
  • Wszyscy pasażerowie pojazdu, którzy z niego wysiądą w przypadku awarii lub wypadku poza miastem, muszą mieć na sobie kamizelkę odblaskową.
  • Przed rozpoczęciem podróży samochodem po Czechach należy wyeliminować poważne usterki techniczne.
  • Bez uprawnień nie wolno zatrzymywać się i parkować na miejscach wyznaczonych dla inwalidów.
  • Obowiązuje zakaz używania w samochodzie antyradarów.

Zasady ruchu drogowego w Czechach nie różnią się znacząco od zasad obowiązujących w Polsce. Jeśli będziesz przestrzegać przepisów ruchu drogowego, nie grozi Ci żadna kara.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments