Holowanie za granicą – jak ubezpieczenie wybrać? ile kosztuje?

Redakcja 7 grudnia 2022

Udostępnij:

Wakacyjny wyjazd lub delegacja za granicę mogą zamienić się w prawdziwy koszmar, jeśli na miejscu okaże się, że samochód ulegnie awarii, która będzie wymagała odholowania auta do mechanika. Na zachodzie Europy takie zdarzenie może wygenerować koszty kilkuset, a nawet kilku tysięcy euro, niszcząc tym samym urlop i rujnując domowy budżet na kilka tygodni. Sprawdź, jak skutecznie się przed tym chronić.

Holowanie za granicą
>

Ile kosztuje holowanie za granicą?

Holowanie za granicą zawsze powoduje stres związany z samym uszkodzeniem samochodu, a także kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w związku z powstałą awarią. Cena takiej usługi jest uzależniona od wielu czynników. Należą do nich m.in.:

 • waga pojazdu — te większe i cięższe są droższe w transporcie,
 • miejsce awarii — im dalej dojedzie laweta, tym więcej kilometrów zostanie uwzględnionych podczas rozliczenia,
 • stan auta — jeśli samochód porusza się samodzielnie i wjedzie na lawetę, koszty będą niższe, a jeśli drogowcy będą musieli użyć podnośnika, najpewniej również doliczą tę usługę do rachunku,
 • zakres świadczonych usług — samo odholowanie auta to jedno, natomiast dowiezienie paliwa czy uszkodzonej części pojazdu to dodatkowe usługi, których koszt znacznie przekracza cenę samej benzyny czy żarówki.

To ile kosztuje holowanie za granicą, jest uzależnione również od kraju, w którym dojdzie do awarii. Polacy najbardziej obawiają się usterek opon, akumulatora czy silnika oraz poważnych wypadków w Niemczech, Holandii czy Francji. W tych krajach cena usług holowniczych oraz napraw będzie podobna do tych z Polski lub wyższa, a zostanie podana w euro, nie w złotówkach.

Ubezpieczenie na holowanie za granicą — skuteczna ochrona dla podróżujących

Sposobem na uniknięcie stresu związanego ze wspomnianymi zdarzeniami i ich kosztami jest ubezpieczenie na holowanie za granicą. Należy jednak pamiętać, że to dodatkowa polisa. W Polsce obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie OC. Przepisy prawa wskazują również zakres jego działania. Natomiast w przypadku dodatkowych form zabezpieczenia, TU mają dowolność w kształtowaniu poszczególnych rozwiązań. Aby wybrać to jednocześnie najbardziej opłacalne i najbezpieczniejsze, należy porównać kilka ofert i wiedzieć, na które elementy trzeba zwrócić uwagę.

Przede wszystkim na rynku są dostępne polisy:

 • długoterminowe — najczęściej okres ich obowiązywania to rok i dokupuje się je do OC oraz AC, które, co należy zaznaczyć, nie chroni Cię przed ponoszeniem kosztów holowania auta za granicą. Autocasco zabezpiecza przed majątkowymi skutkami uszkodzenia auta (te są wyszczególnione w warunkach ubezpieczenia), a nie dodatkowymi kosztami;
 • krótkoterminowe — obowiązują znacznie krócej niż te długoterminowe i najczęściej wykupuje się je w związku z wyjazdem samochodem na zagraniczny urlop lub wyjazd służbowy. Ich cena jest niższa niż rozwiązań zabezpieczających Cię przed kosztami na rok, więc jej wykupienie znacznie mniej obciąża domowy budżet.

Kupując wybraną opcję, warto przeanalizować, przez jaki okres w roku będziesz z niej korzystał. Jeśli regularnie wyjeżdżasz za granicę, choćby raz na miesiąc, być może bardziej opłacalne będzie wykupienie stałej polisy. Aby to sprawdzić, najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki, która zobrazuje koszty konkretnych propozycji oraz ich warunki.

Assistance holowanie z zagranicy — jakie ubezpieczenie wybrać?

Jeśli już wybierzesz okres obowiązywania ubezpieczenia, przejdź do wyboru konkretnej polisy. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku assistance holowanie z zagranicy. Dobrowolne zabezpieczenie zapewnia kierowcy pomoc techniczną, medyczną, informacyjną oraz prawną w przypadku awarii. Pamiętaj jednak, że to polisa dodatkowa, co oznacza, że jej autor może ją dowolnie konstruować. Czytając ogólne warunki ubezpieczenia, powinieneś zwrócić uwagę na:

 • zakres obowiązywania ubezpieczenia

To bardzo ważne, ponieważ niektóre zabezpieczenia mogą obowiązywać jedynie na terenie kraju. Jeśli zależy Ci na ochronie również poza jego granicami, najpewniej będziesz musiał wykupić ubezpieczenie rozszerzone. Wówczas również należy dokładnie sprawdzić, na jakim obszarze obowiązuje, co obejmuje, ile km holowania jest darmowe.

 • zakres udzielanej pomocy

Polisy, w zależności m.in. od ceny, okresu obowiązywania, mają zróżnicowany zakres ochrony. Sprawdź, co obejmuje konkretne ubezpieczenie. Może znaleźć się w nim nie tylko samo holowanie do warsztatu, ale i zapewnienie pasażerom oraz kierowcy transportu do hotelu, noclegu czy samochodu zastępczego, dowiezienie paliwa.

 • wyłączenia wskazane w umowie

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wskazać w polisie sytuacje, w których odmówią wypłaty odszkodowania. Najczęściej dotyczą ono terytorium wyłączonego z zakresu obowiązywania polisy.

Często, choć nie jest to regułą uniwersalną, im droższa polisa, tym szerszy zakres zabezpieczeń daje kierowcy. Niektóre z nich pozwalają nawet na szybkie i sprawne sprowadzenie pojazdu z zagranicy do Polski, ponieważ limity holowanie nie są w nich wcale wskazane lub wynoszą ponad 1000-1500 km.

Ile kosztuje ubezpieczenie na holowanie za granicą?

Koszt ubezpieczenie na holowanie za granicą jest uzależniony od wielu czynników, takich jak m.in.:

 • czas obowiązywania polisy,
 • zakres ochrony i ogólne warunki ubezpieczenia,
 • limit odległości związanej z darmowym holowaniem,
 • wiek i marka pojazdu objętego zabezpieczeniem.

Najczęściej cena assistance będzie wynosiła około kilkuset złotych. Choć może się wydawać, że to dużo, warto mieć na uwadze to, że mniej więcej tyle będzie wynosiło choćby dowiezienie paliwa na autostradę w Niemczech tyle, że kwota będzie podana w euro. Cena za odholowanie auta do warsztatu i usunięcie usterki, np. sprzęgła, będzie nawet dziesięciokrotnie wyższa. Polisa pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale także w pełni cieszyć się urlopem czy skupić się na pracy, bez obaw o to, że dojdzie do nagłej awarii. A jak wiadomo, złośliwość rzeczy martwych sprawia, że te najbardziej psują się w najmniej spodziewanych momentach.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments