Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC – jak otrzymać?

Redakcja 4 maja 2022

Udostępnij:

Zakup ubezpieczenia OC wiąże się z koniecznością opłaty składki, która może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dzięki temu można korzystać z ochrony od odpowiedzialności cywilnej przez pełne 12 miesięcy. Jednak czasami zdarza się, że umowa zostaje rozwiązania wcześniej. Wtedy można ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak go uzyskać.

Zwrot składki OC

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi być objęty ubezpieczeniem OC. Dzięki temu może legalnie poruszać się po drodze bez narażeni się na wysokie kary z UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak w szczególnych okolicznościach umowę na polisę można rozwiązać, a tym samym uzyskać prawo do ubiegania się o zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Zwrot składki OC – kiedy można się ubiegać?

Prawo do ubiegania się o zwrot składki za ubezpieczenie OC przysługuje tylko w ściśle określonych przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, prawach konsumenta, Ubezpieczeniowym Funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według nich ubezpieczający ma prawo zgłosić się po zwrot należności, jeśli:

 • pojazd został sprzedany albo przekazany w darowiźnie lub spadku, a nabywca wypowiedział umowę ubezpieczenia,
 • auto zostało wyrejestrowane,
 • właściciel udokumentował pełną i trwałą utratę samochodu,
 • umowa na polisę została zawarta na odległość, czyli np. za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeń,
 • pojazd do jazd testowych nie został zarejestrowany lub decyzja o profesjonalnej rejestracji auta została uchylona.

Należy pamiętać, żeby zachować dowód w przypadku zaistnienia powyższych okoliczności, np. zaświadczenie o złomowaniu czy umowa kupna-sprzedaży. Tylko na tej podstawie będzie można ubiegać się o zwrot należnej składki za niewykorzystany okres ochrony.

Wyrejestrowanie samochodu – jak uzyskać zwrot z ubezpieczenia OC?

Wyrejestrowanie pojazdu z systemu jest możliwe, ale wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach. Są to:

 • kradzież auta,
 • kasacja pojazdu,
 • przekazanie samochodu do stacji demontażu,
 • wywóz lub sprzedaż auta za granicami kraju,
 • wycofanie pojazdu z obiegu,
 • trwałe zniszczenie auta np. w wyniku pożaru.

Po udokumentowaniu powyższych okoliczności i uzyskania zaświadczenia o wyrejestrowaniu samochodu należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z wnioskiem o zakończenie umowy. Następnie firma ma obowiązek wypłacić klientowi zwrot niewykorzystanej części składki od dnia wyrejestrowania pojazdu do dnia zakończenia umowy.

Sprzedaż auta – czy można otrzymać zwrot składki?

Najczęściej ubezpieczenie kupuje się na cały rok – taka polisa jest najtańsza i do tego nie trzeba pilnować kolejnych terminów spłaty składki. Jednak warto pamiętać, że sprzedanie samochodu w trakcie trwania umowy sprawia, że ochrona „przechodzi” na nowego właściciela. W związku z tym ma on prawo do kontynuowania polisy, a także zerwania umowy. Jeśli:

 • zdecyduje się nadal korzystać z Twojego ubezpieczenia, nie otrzymasz zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia – umowa nadal obowiązuje, zatem nie masz prawa do wypłaty należności,
 • wypowie umowę, będziesz mógł ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystane ubezpieczenie OC – warto pamiętać, że nabywca może zrezygnować z Twojej polisy w dowolnym momencie pomiędzy zawarciem umowy kupna-sprzedaży a przed zakończeniem trwania ubezpieczenia. W rezultacie możesz otrzymać zwrot nawet po kilku miesiącach od transakcji!

Przez ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy, wiele osób decyduje się na rozłożenie płatności na raty. Takie rozwiązanie jest korzystne, jeśli nie masz wystarczająco oszczędności na pokrycie zobowiązania lub planujesz sprzedać samochód w przyszłości i nie chcesz ponosić kosztów zapłaty pełnej składki.

Jednak może zdarzyć się tak, że kupujący wypowie umowę, a Ty nie otrzymasz zwrotu. Taka sytuacja ma miejsce, jeśli podzieliłeś płatność za ubezpieczenie na raty i skorzystałeś z ochrony w tym czasie. Na szczęście po sprzedaży auta nie musisz opłacać pozostałych składek, więc i tak sporo zaoszczędzisz na OC.

Podwójne ubezpieczenie OC – czy można uzyskać zwrot składki?

Podwójne ubezpieczenie to nie jest rzadkość. Towarzystwa nie wymieniają się pomiędzy sobą informacjami, czy dany samochód znajduje się już w bazie osób objętych ochroną. Zatem ryzyko zawarcia podwójnej polisy jest dość wysokie. Taka sytuacja może się zdarzyć, np. jeśli zapomnisz, że polisa przedłuża się automatycznie i kupisz drugą przez internet lub u doradcy.

Na szczęście nawet po opłaceniu podwójnej składki można ubiegać się o zwrot kwoty za niewykorzystaną ochronę. Jednak pamiętaj – w niektórych przypadkach możesz nie otrzymać pełnej kwoty. Jeśli:

 • wykupiłeś polisę na ten sam okres, ale w dwóch różnych towarzystwach, zwrot przysługuje Ci wyłącznie od jednego z ubezpieczycieli i tylko za okres od złożenia wypowiedzenia OC do zakończenia umowy – w tym przypadku prawo działa na Twoją niekorzyść. Towarzystwo może potrącić kwotę za wykorzystany okres ochrony i wypłacić Ci tylko część składki;
 • zawarłeś umowę na ten sam okres u tego samego ubezpieczyciela, możesz odzyskać całą wpłaconą sumę na jedną polisę – prawo zakazuje pobierania przez ubezpieczycieli dwóch składek z tytułu ochrony tego samego pojazdu. Dzięki temu otrzymasz pełny zwrot i nie musisz obawiać się o dodatkowe koszty.

Pamiętaj – jeśli odkryjesz, że masz podwójne ubezpieczenie, jak najszybciej zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu nie stracisz pieniędzy. Zwlekanie z tym nie przyniesie Ci żadnych korzyści – po wystąpieniu szkody nie otrzymasz podwójnego odszkodowania, tak jak jest to w przypadku np. polisy na życie.

Jeśli nie korzystasz z ubezpieczenia, nie zwlekaj – zgłoś się do swojego towarzystwa o zwrot należnej kwoty. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić. Sprawdź!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments