Zmiana nazwiska a ubezpieczenie OC

Redakcja 16 czerwca 2021

Udostępnij:

Ślub jest ważną częścią życia i z pewnością gwarantuje mnóstwo radości i uśmiechu. Niestety, wiąże się również z załatwieniem wielu uciążliwych formalności. Do zmiany dowodu osobistego, dochodzi oczywiście kwestia prawa jazdy lub innych dokumentów. A jak wygląda zmiana danych w polisie OC? Czy ta jest konieczna?

Zmiana nazwiska a ubezpieczenie OC

Na wstępie pamiętajmy, że zmiana nazwiska powinna zostać najpierw zgłoszona organom administracyjnym, takim jak urząd gminy lub miasta. Dopiero po wyrobieniu nowego dowodu osobistego możemy załatwiać pozostałe formalności. Czy zmiana danych OC również wchodzi w ich zakres?

Co warto wiedzieć o kwestii jaką jest zmiana nazwiska, a ubezpieczenie OC?

Osoba, która zmieniła dane powinna zgłosić to zawsze ubezpieczycielowi. Dotyczy to zarówno kwestii zmiany nazwiska jak i np. miejsca zamieszkania. Z jakiego powodu firma może chcieć takich informacji? Przede wszystkim ze względów praktycznych i komunikacyjnych. Jeżeli zmieniasz adres, to Twoje dokumenty wysłane przez ubezpieczyciela (np. nowa umowa) mogą zostać doręczone do złego miejsca.

W przypadku nowego nazwiska może dojść do problemów identyfikacyjnych. Wyobraź sobie, że jadąc samochodem masz stłuczkę ze swojej winy. Z jednej strony polisa jest na Twoje nazwisko panieńskie, a z drugiej – posiadasz dowód osobisty na nową tożsamość. To może doprowadzić do nieufności ze strony poszkodowanego i problemów ze strony TU, z którym masz zawartą umowę.

Czy zmiana danych w polisie OC jest obowiązkowa?

Generalnie nie ma obowiązku informowania ubezpieczyciela o zmianie nazwiska. Nie generuje to też żadnych ewentualnych kar. Pamiętaj jednak, że problemu nie ma do czasu braku zdarzeń na drodze. W momencie jakiejkolwiek zgłoszonej stłuczki zaczną się pytania i śledztwo, które może przeciągnąć wypłatę z polisy albo ją uniemożliwić.

Ze względu na to, że zgłoszenie zmiany nazwiska jest bardzo proste, nie ma sensu z tym zwlekać. Wystarczy wysłać do ubezpieczyciela maila wraz ze skanem nowego dowodu osobistego oraz aktem ślubu (który wskazuje na zmianę nazwiska ze starego na nowe). W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe zaktualizuje dane w bazie i umożliwi Ci komfortową jazdę.

Co obowiązkowo trzeba zgłosić ubezpieczycielowi?

Są jednak kwestie, które ubezpieczycielowi zgłosić trzeba i za brak takich informacji grożą kary. Przede wszystkim musisz zgłosić zmianę tablic rejestracyjnych, bo to najważniejsza kwestia identyfikacji pojazdu dla TU. Koniecznie zgłoś również fakt zbycia pojazdu, gdyż na Ciebie mogą spać późniejsze konsekwencje jazdy kupującego.

Do TU muszą trafić też informacje o ważnych modyfikacjach w pojeździe (np. wstawieniu instalacji LPG lub haka holowniczego) oraz nowym współwłaścicielu pojazdu – w takim przypadku najczęściej dojdzie do rekalkulacji składki i nowej opłaty (wyższej albo niższej, wszystko zależy od profilu nowego kierowcy). Pamiętaj, żeby powyższe dane zgłaszać niezwłocznie, bo ich brak w bazie ubezpieczyciela może grozić sporymi karami i konsekwencjami!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments