Zgubione ubezpieczenie OC samochodu – co teraz? Poradnik

Redakcja 27 grudnia 2021

Udostępnij:

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, którym musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. Choć ubezpieczyciel po podpisanej umowie wydaje Ci właściwy dokument potwierdzający zawartą polisę, nie musisz mieć go zawsze przy sobie. Czy oznacza to, że nie poniesiesz żadnych konsekwencji, gdy nie będziesz mieć dokumentu podczas kontroli? A co ze sprawcą wypadku? Jak dowiedzieć się, że osoba, która uszkodziła nasz pojazd, ma wykupione ubezpieczenie?

Dokumenty - zgubione ubezpieczenie OC

Zgubione ubezpieczenie OC – czy poniesiesz konsekwencje?

Choć obowiązek ubezpieczenia OC pojazdu spoczywa na każdym jego właścicielu, nie oznacza to, że dokument potwierdzający zakupioną polisę musisz mieć przy sobie. Możesz więc spokojnie odłożyć go w bezpiecznym miejscu w domu. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż noszenie ubezpieczenia OC przy sobie. Nietrudno wówczas o jego zgubienie. O ile przy zagubionym dokumencie w Polsce nie musimy się martwić, w podróży za granicą mogą pojawić się komplikacje.

Zgubiłem polisę OC za granicą – co dalej?

Przy kontroli drogowej w Polsce brak dokumentu potwierdzającego ważną polisę OC pojazdu nie stanowi większego problemu. Wszystko za sprawą cyfryzacji, a dokładniej Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców. Funkcjonariusze policji mogą z niej skorzystać podczas kontroli drogowej i sprawdzić, czy dopełniliśmy obowiązku zakupu ubezpieczenia OC.

Znacznie większy problem pojawia się poza granicami naszego kraju. Gdy w obcym kraju zatrzyma nas kontrola drogowa, a my nie będziemy w stanie przedstawić jej dokumentu potwierdzającego ważne ubezpieczenie OC, możemy ponieść poważne konsekwencje. Ich rodzaj uzależniony jest w głównej mierze od kraju, w którym się znajdujesz. W niektórych z nich otrzymasz tylko mandat, w innych z kolei Twój pojazd może zostać zatrzymany aż do czasu wyjaśnienia. A to wszystko dlatego, że odpowiednie organy będą musiały się upewnić czy aby na pewno masz polisę i czy pojazd nie został skradziony.

Jeśli podczas wyjazdu za granicę zauważysz, że zgubiłeś dokument potwierdzający polisę OC pojazdu, niezwłocznie zgłoś się na policję. Instytucja ta wyda odpowiedni dokument, dzięki któremu nadal będziesz mógł poruszać się po drodze. W razie kontroli wystarczy wówczas przedstawić funkcjonariuszom uzyskany dokument. Jeśli zostajesz dłużej w obcym kraju, koniecznością będzie wizyta w ambasadzie RP. W urzędzie tym otrzymasz dokument zastępczy, którym będziesz mógł się posługiwać do czasu powrotu do kraju.

Pomocne przy zgubieniu ubezpieczenia OC za granicą okaże się ubezpieczenie AC. Gdy tylko zauważysz, że zgubiłeś dokumenty, zgłoś się do swojego ubezpieczyciela, który udzieli Ci natychmiastowej pomocy.

Jak sprawdzić OC sprawcy kolizji?

Wiesz już, że posiadanie przy sobie dokumentu potwierdzającego polisę OC pojazdu nie jest koniecznością. Co jednak w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego? Czy pozostaje Ci wierzenie na słowo, że sprawca zdarzenia posiada wykupioną polisę? Niekoniecznie! Z pomocą przychodzą wówczas narzędzia pozwalające zweryfikować polisę OC sprawcy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest odwiedzenie strony UFG i podanie numeru VIN lub rejestracyjnego samochodu sprawcy. Na podstawie tych danych uzyskasz informacje o polisie OC czy ubezpieczycielu sprawcy, który będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Oprócz strony UFG do dyspozycji masz również aplikację “Na wypadek”, która również pozwala na pełną weryfikację. Może okazać się ona konieczna nie tylko przy zdarzeniu drogowym, ale także przy zakupie pojazdu. Co najważniejsze rozwiązanie to może okazać się dużo lepsze niż tradycyjny dokument potwierdzający wykupioną polisę OC. Nieuczciwi kierowcy, którzy uchylają się od obowiązku, mogą równie dobrze posiadać fałszywy dokument. Informacje zgromadzone przez UFG są w pełni wiarygodne.

Sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu przy użyciu tych sposobów jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Wystarczy jedynie telefon z dostępem do internetu, by uzyskać pełny obraz ubezpieczenia konkretnego pojazdu.

Duplikat ubezpieczenia OC

Czy brak obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego wykupione ubezpieczenie OC oznacza, że nic nie musisz robić, gdy zgubisz ten dokument? Niekoniecznie. Dużo rozsądniej jest zwrócić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o duplikat ubezpieczenia OC. Aby to zrobić, skontaktuj się z towarzystwem telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail. Firma ubezpieczeniowa najczęściej wysyła duplika pocztą. Dokument możesz także odebrać w placówce swojego ubezpieczyciela.

Zgubiłem dowód rejestracyjny i OC – co dalej?

Wiesz już co zrobić, gdy zgubiłeś dokument potwierdzający wykupioną polisę OC. Co jednak z dowodem rejestracyjnym? Czy jego brak oznacza poważniejsze konsekwencje?

Funkcjonariusze policji podczas kontroli także w tym przypadku mogą skorzystać z systemów elektronicznych, w których figurujesz. Nie ma więc obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to jednak, że zawsze tak było. Wprowadzone przepisy są stosunkowo świeże i wynikają w głównej mierze z cyfryzacji. Dziś funkcjonariusz podczas kontroli drogowej może zdobyć pełne informacje na temat Twojego samochodu wyłącznie na podstawie kilku najważniejszych danych.

Jeśli dowód rejestracyjny zgubiłeś na terenie Polski, nie masz obowiązku informowania o tym zdarzeniu policji. Jednak niezbędne będzie złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu. Jak to zrobić? Wystarczy wizyta w Wydziale Komunikacji i złożenie odpowiedniego wniosku. Co jednak ważne do formularza musisz dołączyć również oświadczenie o utracie dowodu i wynik ostatniego badania technicznego. Wydanie nowego dokumentu nie jest bezpłatne. W związku z tym poniesiesz opłatę w wysokości 54,50 zł. Dowód poniesienia opłaty także musisz dołączyć do wniosku, pamiętaj więc o zabraniu ze sobą pokwitowania czy potwierdzenia dokonanego przelewu. Czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny wynosi maksymalnie 30 dni. Jeśli wybierasz się do Wydziału Komunikacji, by odebrać swój wtórnik, pamiętaj o zabraniu ze sobą karty pojazdu.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments