Wypożyczenie samochodu za granicą a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Redakcja 7 grudnia 2022

Udostępnij:

Wypożyczenie samochodu za granicą to w wielu przypadkach jedyne rozsądne rozwiązania. Zarówno w Europie, jak i poza nią, istnieje wiele ośrodków wakacyjnych czy miejsc biznesowych delegacji, w których korzystanie z komunikacji publicznej jest bardzo ograniczone, a taksówki są drogie. Wówczas alternatywą jest wynajem auta. Sprawdź, co warto wiedzieć o jego ubezpieczeniu.

Wypożyczenie samochodu za granicą
>

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu za granicą – co warto wiedzieć?

Porady w tym artykule przydadzą Ci się np. podczas wyjazdu zagranicznego, np. na majówkę (dowiedz się kiedy majówka 2023 będzie miała miejsce, w jakich dniach)

Przede wszystkim należy pamiętać, że ubezpieczenie wypożyczonego samochodu to bardzo indywidualna kwestia. Każda wypożyczalnia konstruuje swoją ofertę, wewnętrzny regulamin i w inny sposób podchodzi do zagadnienia samej polisy, a także działania po wyrządzeniu szkód. W związku z tym podpisując umowę dotyczącą najmu, należy ją wnikliwie przeanalizować. Najczęściej tego rodzaju dokumenty są sporządzane w urzędowym języku kraju, w którym wypożyczasz auto  lub w języku angielskim.

Co zrobić, jeśli bariera językowa ogranicza Ci możliwość zapoznania się z poszczególnymi klauzulami? Nie panikować i dać sobie czas. Obecnie dostęp do Internetu pozwala korzystać z szybkich i wystarczająco przejrzystych tłumaczeń, które pozwolą zrozumieć treść podpisywanego oświadczenia. Wystarczy zrobić zdjęcie, wrzucić je do aplikacji i gotowe. Pamiętaj, że masz czas na to, by zapoznać się z treścią dokumentu, i nikt nie ma prawa odmówić Ci takiej procedury.

Jeśli nie chcesz tracić cennych minut urlopu lub na miejscu będziesz spieszył się do pracy, skontaktuj się z obiektem oferującym wynajem auta jeszcze przed wyjazdem. Poproś o przesłanie dokumentów i przeanalizuj je, będąc w Polsce. Na miejscu upewnij się tylko, że treść polisy i całej umowy odpowiada tym, które wcześniej otrzymałeś.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu za granicą – na co zwrócić uwagę?

Analizując treść dokumentów, zwróć uwagę na:

  • zakres ubezpieczenia

Sprawdzając ubezpieczenie wypożyczonego samochodu za granicą, dowiedz się, czego dotyczy polisa. Większość firm decyduje się na wykupienie OC, które ma obowiązkowy charakter, oraz AC, które to jest traktowane jako ubezpieczenie dodatkowe. Zadaniem ubezpieczenia autocasco jest ochrona auta przed uszkodzeniami wynikającymi np. z kolizji, wypadków. Należy jednak pamiętać, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy standardową polisą AC a ubezpieczeniem w wersji all risks. Samo autocasco obejmuje wypłatę odszkodowania jedynie po wystąpieniu sytuacji wyraźnie wskazanych w dokumentach. Z kolei polisa all risks gwarantuje rekompensatę za każde zdarzenia poza tymi, które ulegają wyłączeniu na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia.  Autocasco najczęściej nie chroni takich części pojazdu jak np. szyby, lusterka czy opony, a to właśnie one stanowią elementy, które najłatwiej uszkodzić w wąskich uliczkach europejskich stolic czy poruszając pośród innych pojazdów.

  • ograniczenia dotyczące rekompensaty szkody

W wielu polisach są zawarte informacje na temat kwoty, od której ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie. To oznacza, że jeśli szkoda będzie generowała niższe koszty, będzie musiał je opłacić wynajmujący auto. Jeśli ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni za granicą zawiera klauzulę dotyczącą franszyzy integralnej, to poniżej ustalonej kwoty rekompensata wcale nie zostanie wypłacona, a powyżej tej kwoty część kosztów wskazanych w umowie będzie pochodziła z kaucji wpłaconej przez wynajmującego.

Warto przy tym pamiętać, że obecnie kaucja jest do niektórych wypożyczalnia wpłacana w formie gotówki, a do innych w formie blokady określonej części środków z karty kredytowej lub debetowej. Często jest dostępne jedynie jedno rozwiązanie, dlatego przed skorzystaniem z usług konkretnego obiektu sprawdź jego wymogi, aby mieć przygotowane środki w odpowiedniej formie.

Wynajem samochodu za granicą: ubezpieczenie – jak się chronić przed dodatkowymi kosztami?

Wypożyczalnie samochodów za granicą często wykorzystują barierę językową i nieznajomość lokalnych przepisów u turystów, aby jak najwięcej zyskać. Niekiedy podczas odbioru samochodu w protokole wpisują szkody, do których nie doszło lub wyolbrzymiają rozmiar tych, które faktycznie powstały. Wynajem samochodu za granicą: ubezpieczenie — czy można się uchronić przed takim działanie? Można. Podpowiadamy jak.

Warto pamiętać o:

  • sprawdzeniu sporządzonego przez pracownika protokołu — tutaj ponownie warto pamiętać o tłumaczeniach. Jeśli czegoś nie rozumiesz, sprawdź, co oznacza. Jedno krótkie słowo czasem może kosztować Cię kilkaset euro, przez co nie tylko stracisz gotówkę, ale i zmażesz pozytywne wspomnienia z wakacji;
  • wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia w Polsce — ubezpieczenie turystyczne, jeśli wybierzesz odpowiedni zakres polisy, nie uchroni Cię przed nieprzyjemnymi zdarzeniami, ale sprawi, że znacznie mniej boleśnie odczujesz ich skutki;
  • udokumentowaniu faktycznego stanu auta w dniu odbioru — czasem się zdarza, że, mimo rzetelnego protokołu, kaucja za auto nie wraca do właściciela. Wówczas, aby mieć narzędzia do obrony, warto mieć zdjęcia w telefonie, które potwierdzą wygląd auta czy poszczególnych szkód w dniu jego oddania do wypożyczalni i będą stanowiły podstawę do zwrotu całości bądź części depozytu.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu za granicą powinno chronić kierowców, ale w rzeczywistości często stanowi podstawę do nadużyć, dlatego warto znać zakres polisy oraz jej ogólne warunku. Należy także orientować się, co należy zrobić, jeśli dojdzie do uszkodzenia bądź awarii auta.

Co zrobić, jeśli wypożyczone za granicą auto ulegnie awarii?

Przede wszystkim pamiętaj, by w przypadku kolizji, wypadku, awarii niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią. Nie należy zatajać przed nią żadnych istotnych faktów dotyczących stanu pojazdu. Pracownicy agencji najpewniej poinstruują Cię, jakie działania należy podjąć — częstą procedurą jest zgłoszenie szkody na policję, szczególnie wtedy, gdy ktoś został ranny. Pominięcie tego kroku może oznaczać przeniesienie odpowiedzialności za wypłatę rekompensaty z ubezpieczyciela na poszkodowanego. Po wszystkim wypożyczalnia najpewniej wezwie pomoc drogową i zajmie się zabezpieczeniem oraz transportem auta do odpowiedniego specjalisty. Ty będziesz mógł wrócić do obowiązków zawodowych lub wakacji. Należy przy tym pamiętać, że, choć auto nie należy do Ciebie, a wakacje czy delegacje sprzyjają rozluźnieniu, na drodze zawsze i w każdych warunkach trzeba zachować szczególną ostrożność.

5 1 vote
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments