Ubezpieczenie żony – świadczenia, zakres

Redakcja 11 maja 2020

Udostępnij:

Mimo że ubezpieczenie na życie jest wykupowane przez konkretną osobę, to nie tylko ona ma prawo do skorzystania z polisy i otrzymania w jej ramach określonych świadczeń. Przykładowo, ubezpieczenie wykupione przez męża może obejmować jego żonę. Dowiedz się, w jakim zakresie i na jakich zasadach odbywa się dodawanie bliskiej osoby do polisy.

ubezpieczenie żony

Żona jako osoba uposażona

Ubezpieczenie na życie gwarantuje odszkodowanie w określonej wysokości w razie śmierci lub utraty zdrowia. W rezultacie śmierci ubezpieczonego towarzystwo wypłaca świadczenie finansowe osobie przez niego wskazanej – często jest nią najbliższa rodziny – jednak żonie świadczenie należy się zawsze, nawet jeśli nie została wskazana jako uposażona. Co istotne, otrzymane pieniądze nie podlegają opodatkowaniu i mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Uposażony, bo tak określa się osobę, którą ubezpieczony wyznaczył jako dysponenta świadczenia, ma prawo do spożytkowania kwoty przekazanej przez towarzystwo tak, jak chce.

Inna możliwość uwzględnienia żony w ubezpieczeniu na życie polega na dodaniu drugiej osoby do polisy. W rezultacie w ramach jednej składki można objąć ochroną nie tylko siebie, ale również bliskich, w tym także dzieci. Niezależnie od wybranego rozwiązania suma polisy na życie powinna być ustalona w takiej wysokości, aby pieniądze wypłacone po śmierci ubezpieczonego pozwoliły żonie na spłatę wszystkich zobowiązań, np. tych wynikających z zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Dodanie żony do polisy

Co istotne, nie ma obowiązku zgłaszania żony do ubezpieczenia na życie w momencie zawierania umowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to w późniejszym czasie. Dopisanie żony do polisy jest możliwe z reguły dokładnie 12 miesięcy po upływie obowiązywania ubezpieczenia. Dotyczy to także zawarcia związku małżeńskiego po podpisaniu umowy. Należy jednak pamiętać, że w rezultacie dodania kolejnej osoby do ubezpieczenia towarzystwo dokona rekalkulacji składki, co będzie się wiązało z jej wzrostem.

Polisa na życie powinna odpowiadać potrzebom ubezpieczonego. Dlatego ważne jest, aby jej zapisy uwzględniały możliwość wystąpienia sytuacji, które mogą się przydarzyć kobietom i w których przydatne będą pieniądze z ubezpieczenia. Chodzi o sytuacje polisy jak:

  • narodziny potomstwa,
  • dostęp do lekarzy różnych specjalizacji (np. ginekolog),
  • medyczne assistance.

Dzięki takiej konfiguracji ubezpieczenia na życie żona może otrzymać świadczenie pieniężne z tytułu urodzenia dziecka i ma dostęp do specjalistycznych usług medycznych, które są potrzebne kobietom. Jednocześnie trzeba pamiętać, że większość towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca świadczenie w związku urodzeniem dziecka dopiero 9 lub nawet 12 miesięcy po podpisaniu umowy. Taki warunek stanowi zabezpieczenie dla firmy ubezpieczeniowej i sprawia, że wykupienie polisy nie daje gwarancji otrzymania pieniędzy, jeżeli nastąpi w momencie, w którym kobieta jest już w ciąży.

Równie ważnym elementem polisy skonstruowanej z myślą o żonie powinny być usługi obejmujące świadczenia medyczne, np. ginekologiczne. Dzięki nim bez dodatkowych opłat można dostać się do lekarza, nie płacąc za wizyty z własnej kieszeni. To szczególnie istotne w czasach, gdy polska służba zdrowia jest mocno przeciążona i niedofinansowana, a szybkie dostanie się do specjalisty w ramach świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia często graniczy z cudem.

Żona jako kolejny ubezpieczony

Należy rozróżnić dopisanie żony do ubezpieczenia i w związku z tym rozszerzenie zakresu ochrony polisy od włączenia jej do polisy. To dwie różne sytuacje – w pierwszej życiowa partnerka otrzymuje wyłącznie takie zabezpieczenie, które zostało dodane do polisy, podczas gdy w przypadku dołączenia jej do ubezpieczenia pozyskuje identyczną ochronę jak „podstawowy” ubezpieczony. Odpowiedni wybór polisy jest bardzo ważny, dlatego warto go dobrze przemyśleć i podjąć optymalną decyzję. W znalezieniu najlepszego ubezpieczenia na życie pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń życiowych.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments