Pełne ubezpieczenie samochodu – co trzeba ubezpieczyć, a co nie?

Redakcja 15 maja 2014

Udostępnij:

W Polsce mamy jedno obowiązkowe komunikacyjne ubezpieczenie OC oraz kilka dobrowolnych. Wybór poszczególnych świadczeń zależy od posiadacza samochodu, samego auta, potrzeb oraz możliwości finansowych. Każde dodatkowe ubezpieczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami – czasami mogą one znacząco wpłynąć na nadszarpnięcie domowego budżetu. Dlatego też warto wybierać ubezpieczenia z głową, by nie przepłacać, ale zapewnić pełną ochronę pojazdowi – kalkulator OC to z pewnością aplikacja, która pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce

Wybór ubezpieczeń zależy od wielu czynników. Według obowiązującego prawa obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest polisa OC. Regulowana jest ona ustawą i zakres jej ochrony w każdym towarzystwie jest taki sam. Oznacza to, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym otrzymamy to samo. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni ubezpieczonego przed pokrywaniem szkód, które wyrządził on osobom trzecim – pokrywane są szkody na osobach i mieniu. Czy chcemy, czy nie, polisę OC musimy wykupić, jeśli tego nie zrobimy możemy spodziewać się, że otrzymamy karę. Jednak ubezpieczenie OC nie daje nam pełnej ochrony, dlatego też warto zastanowić się nad dobrowolnymi ubezpieczeniami.

Wśród dobrowolnych ubezpieczeń warto wymienić AC, Assistance oraz NNW. Pierwsze świadczenie obejmuje ochroną szkody, które nastąpiły w wyniku np. zniszczeń przez osoby trzecie; działania czynników termicznych i chemicznych; kolizji z pojazdami lub ludźmi. Z reguły dopiero w opcji rozszerzonej auto chronione jest od skutków kradzieży.

Assistance to ubezpieczenie, które zapewnia pomoc podczas podróży – w OWU każdej polisy zawarte są sytuacje, które objęte są ochroną. Z reguły na wsparcie ubezpieczyciela posiadacze samochodów z ubezpieczeniem Assistance mogą liczyć na pomoc 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Kolejnym dodatkowym ubezpieczeniem jest NNW, gwarantuje ono zarówno kierowcy jak i pasażerom rekompensaty finansowe, jeśli dojdzie do uszkodzeń ciała lub śmierci ubezpieczonych osób podczas uczestniczenia w ruchu drogowym.

Które ubezpieczenie należy wybrać?

W przypadku ubezpieczenia OC, nie mamy większych dylematów, gdyż według obowiązujących przepisów jest ono świadczeniem obowiązkowym i należy je zawsze posiadać – jeśli nie wiemy, którą ofertę wybrać należy skorzystać z takiej aplikacji jak np. kalkulator OC. Trochę więcej problemu posiadacze samochodów mogą mieć z wyborem kolejnych świadczeń. Z pewnością warto jest posiadać ubezpieczenie AC, chociażby w podstawowym wariancie, gdyż kolizje lub zniszczenia dokonane przez osoby trzecie mogą znacznie nadszarpnąć nasze oszczędności. Gdy rzadko podróżujemy możemy sobie podarować ubezpieczenie Assistance, chociaż czasami podróż do pracy może okazać się być prawdziwym wyzwaniem i czasami może przydać się właśnie takie ubezpieczenie. NNW to oferta, z której również warto skorzystać, jeśli dużo podróżujemy.

Wybór odpowiednich ubezpieczeń nie jest łatwym zadaniem i trzeba zawsze zachować zdrowy rozsądek i wybierać tylko takie świadczenia, które faktycznie się przydadzą. Czasami warto skorzystać z takiej aplikacji jak https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/, który znajdzie za nas najlepsze i najtańsze oferty, które będą dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments