Ubezpieczenie roweru elektrycznego

Redakcja 5 października 2022

Udostępnij:

Rowery elektryczne cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością i coraz częściej można spotkać je na drogach. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią podróżować jednośladami, a jednocześnie chcą wspomagać się napędem. Jeśli jesteś właścicielem roweru elektrycznego lub planujesz jego zakup, to koniecznie dowiedz się, czy warto ubezpieczyć swój jednoślad oraz na co zwrócić uwagę, wybierając taką polisę.

Rower elektryczny - ubezpieczenie
>

Odpowiednia ochrona roweru to nie tylko ostrożna jazda na nim. Podczas codziennego użytkowania jednośladu jest on narażony na wiele niebezpieczeństw. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia oraz kradzieży roweru, a także sytuacji, gdy jego kierowca w wyniku zdarzenia drogowego uszkodzi mienie osób trzecich. Warto więc zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia, które ochroni nie tylko rower, ale i jego kierowcą. Zapoznaj się z dostępnymi opcjami i wybierz polisę, która zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jazdy na jednośladzie.

Ubezpieczenie roweru elektrycznego – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie roweru elektrycznego może obejmować zarówno jednoślad, jak i jego kierowcę. Polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków umożliwia wypłatę odszkodowania w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu, który jest wynikiem wypadku z udziałem rowerzysty. Bardzo często bowiem zdarza się, że podczas jazdy na jednośladzie dochodzi do zderzenia z innym uczestnikiem ruchu czy najechania na przeszkodę, co skutkuje upadkiem i np. złamaniem ręki. NNW to podstawowa ochrona osobista rowerzysty, która gwarantuje pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji. Warto pomyśleć o zakupie tego rodzaju polisy, aby bezpiecznie poruszać się po ulicach.

Wielu właścicieli jednośladów zastanawia się, czy można ubezpieczyć rower. Wiele towarzystw oferuje tego rodzaju polisy, z których mogą skorzystać rowerzyści. Duży wybór ofert sprawia, że z łatwością można dopasować zakres ubezpieczenia oraz jego wysokość do indywidualnych potrzeb.

OC na rower elektryczny – czy warto?

Rowery elektryczne to pojazdy, które mogą poruszać się z prędkością wynoszącą nawet około 30 km/h. W związku z tym ryzyko spowodowania poważnej szkody na mieniu innych uczestników ruchu jest bardzo duże. Może bowiem dojść do kolizji z samochodem czy przypadkowego uszkodzenia pojazdu. Zdarzyć się może również zderzenie z pieszym. Takie sytuacje najczęściej wiążą się z poważnymi skutkami finansowymi, gdyż rowerzysta zobowiązany jest do pokrycia powstałych szkód z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach może to być bardzo kosztowne. W takiej sytuacji pomocne jest OC na rower elektryczny.

Jazda na rowerze elektrycznym
Jazda na rowerze elektrycznym

Nie każdy miłośnik rowerów elektrycznych wie, że zgodnie z obowiązującym prawem pojazd o mocy przekraczającej 4kW, który może osiągnąć prędkość  45 km/h traktowany jest jako motorower lub motocykl. Oznacza to dla jego właściciela konieczność zarejestrowania, a także wykupienia ubezpieczenia OC. W takim przypadku nie jest ono opcjonalne, ale obowiązkowe, gdyż bez takiej polisy rower elektryczny nie może poruszać się po drodze.

Tego rodzaju ubezpieczenie na rower elektryczny działa nie tylko wtedy, gdy wyrządzisz krzywdę osobom trzecim, poruszając się na nim. Odszkodowanie zostanie wypłacone również wtedy, gdy np. idąc chodnikiem uszkodzisz przypadkowo czyjś pojazd lub Twoje dziecko wybije piłką okno sąsiada. Dzięki takiej polisie nie będziesz musiał usuwać szkód na własny koszt tylko środkami otrzymanymi z odszkodowania.

Czy warto zdecydować się na AC na rower?

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, na którego zakup mogą zdecydować się właściciele rowerów elektrycznych, jest autocasco. Jest ono wskazane szczególnie w przypadku droższych modeli, których uszkodzenie lub utrata wiązałyby się ze sporą stratą. To ubezpieczenie na rower elektryczny pokrywa koszty w przypadku, gdy jednoślad padnie łupem złodziei podczas włamania do domu, garażu czy pomieszczenia gospodarczego, w którym był on trzymany. Taka polisa może pokryć również szkody związane ze zniszczeniem roweru przez osoby trzecie lub takie, które powstały podczas wypadku. Ochroną objęte są również poszczególne elementy, takie jak instalacja elektryczna, która również może ulec awarii, co uniemożliwi poruszanie się na rowerze.

Każdy, kto zastanawia się, czy można ubezpieczyć rower elektryczny, powinien zapoznać się z ofertami poszczególnych towarzystw. Jest to produkt dość popularny, dzięki czemu wybór takich polis jest dość spory. Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia należy wcześniej dokładnie zapoznać się z jego warunkami zawartymi w umowie. Można w niej znaleźć również wszelkie informacje dotyczące tego, w jakich przypadkach skorzystanie z polisy będzie wskazane. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawarte są także wyłączenia odpowiedzialności, czyli spis sytuacji, w których wypłata odszkodowania będzie nieuzasadniona.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie roweru elektrycznego?

Przeglądając poszczególne oferty ubezpieczenia roweru elektrycznego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony. Ze względu na to, że taka polisa jest dobrowolna, to jej zakres może być ustalany samodzielnie przez każdego ubezpieczyciela. Trzeba więc zastanowić się wcześniej, jaka ochrona jest potrzebna oraz na jaką sumę maksymalną powinien być ubezpieczony jednoślad.

Należy zwrócić uwagę również na okres karencji określony przez ubezpieczyciela. Jest to czas od momentu zakupu polisy do chwili, gdy zacznie ona obowiązywać. Może okazać się bowiem, że jednoślad zostanie objęty ochroną dopiero po upływie pewnego czasu, a nie natychmiast po opłaceniu składki. Warto to zweryfikować, gdyż pomoże to uniknąć wielu problemów i nieprzyjemności, gdyby okazało się, że ubezpieczenie roweru elektrycznego jeszcze nie obowiązuje. Najlepszym rozwiązaniem dla każdego właściciela roweru elektrycznego jest kompleksowa ochrona, jaką daje polisa OC, AC oraz NNW. Taki pakiet pozwala czuć się bezpiecznie podczas poruszania się po drogach. Ubezpieczenie roweru to rozwiązanie, na które warto jest się zdecydować, aby móc liczyć na kompleksową pomoc w trudnej sytuacji.

5 1 vote
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments