Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu – ile kosztuje?

Redakcja 26 maja 2022

Udostępnij:

Wiele osób twierdzi, że trudno o lepsze uczucie niż zakup nowego samochodu prosto z salonu. To marzenie każdego wielbiciela motoryzacji. Warto jednak wiedzieć, że po nabyciu pojazdu niezbędny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Dowiedz się, o jaką polisę należy zadbać w przypadku zakupu nowego samochodu z salonu.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe w Polsce, a jakie dobrowolne?

Według polskich przepisów każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia rocznej polisy OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Warto wiedzieć, że ten obowiązek należy wykonać już w pierwszym dniu od nabycia auta. Nawet jeśli nie używasz samochodu, to nadal powinieneś zadbać o ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku może być na Ciebie nałożona kara o wysokości od 1200 zł do nawet 6020 zł. Zatem należy nie zwlekać przy dopełnieniu tego obowiązku. Oprócz tego można zdecydować się także na inne produkty ubezpieczeniowe, takie jak:

 • polisa AC,
 • assistance,
 • ubezpieczenie NNW.

W wielu przypadkach zakup ubezpieczenia nowego samochodu warto rozszerzyć o dodatkowe opcje.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu – OC

Osoby, które decydują się na zakup samochodu prosto z salonu, mogą wybrać jedną z dwóch możliwości ubezpieczenia go.

 • Samodzielne poszukiwania ofert

Nierzadko tuż po zdecydowaniu się na wybór danego modelu, wiele osób szuka korzystnych ofert na ubezpieczenie pojazdu. Decyzja powinna nastąpić jak najszybciej, bo w dniu nabycia nowego auta należy niezwłocznie objąć go obowiązkową polisą OC.

 • Wybór ubezpieczenia od przedstawiciela salonu samochodowego

Dość częstą sytuacją jest, że już w salonie można zadbać o ubezpieczenie nowego samochodu. Z pewnością takie rozwiązanie ma swoje zalety, gdyż nie wymaga samodzielnego poszukiwania nowych ofert. Do tego wraz z nabyciem auta, podpisujesz także umowę na ubezpieczenie. Dzięki temu nie musisz się obawiać ewentualnych konsekwencji za niedopełnienie tego obowiązku. Zazwyczaj oferta w salonie obejmuje nie tylko OC, ale również polisę AC, assistance i NNW.

Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, w zależności od swoich potrzeb wybierz najlepsze dla Ciebie.

Czy oferta od przedstawiciela salonu samochodowego może być korzystna?

Na to rozwiązanie decydują się osoby, które jak najszybciej chcą zakończyć wszelkie elementy związane z formalnościami, dzięki czemu możliwe jest cieszenie się nowym nabytkiem. Choć zazwyczaj pakiet ubezpieczeniowy dostępny w salonie samochodowym ma odpowiedni zakres, to nie zawsze może to być najkorzystniejsza opcja. Warto wiedzieć, że salon samochodowy w swojej ofercie ma polisy od jednego lub maksymalnie kilku towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi podpisana jest umowa o współpracy. Dlatego może się okazać, że zdecydowanie się na nabycie polisy w salonie jest droższe, niż w przypadku samodzielnego wyboru oferty ubezpieczeniowej.

Kiedy samodzielny wybór ubezpieczenia dla samochodu z salonu?

Jeśli decydujesz się na samodzielne poszukiwanie oferty na ubezpieczenie nowego samochodu z salonu, warto rozpocząć ten proces już przed podpisaniem umowy nabycia pojazdu. W ten sposób zyskujesz czas potrzebny na znalezienie najlepszej polisy dla Ciebie, a do tego możesz dokładnie przemyśleć warunki, które są oferowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku samodzielnego poszukiwania polisy można wyróżnić dwa sposoby, jakie są najczęściej wybierane.

 • Bezpośredni kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym

Wciąż można spotkać osoby, które samodzielnie odwiedzają placówki firm ubezpieczeniowych w celu uzyskania od nich wyliczania za polisę na samochód. Warto jednak wiedzieć, ze wybór takiej metody poszukiwania ofert jest niezwykle czasochłonny i nietrudno o pomyłkę. Przecież oprócz pozyskania informacji od firm, konieczna jest również ich analiza. W ten sposób wybór ubezpieczenia może trwać nawet kilkanaście dni.

 • Skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń

Sprytnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dostępnej na rynku internetowej porównywarki do ubezpieczeń. Przede wszystkim możesz jej użyć w dowolnie wybranej przez siebie porze. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać, w jakich godzinach pracują agenci poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. W celu pozyskania zestawienia ofert wystarczy wypełnić krótki formularz, cały proces nie zajmuje więcej niż kilka minut. Po tym czasie uzyskasz szczegółową propozycję od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystkie dane będą podane w sposób jak najbardziej przyjazny dla Ciebie, tak byś łatwo mógł ocenić, która firma oferuje najkorzystniejsze warunki. Dlatego coraz więcej osób poszukujących atrakcyjnego ubezpieczenia nowego samochodu korzysta z internetowych porównywarek.

Samodzielne znalezienie oferty ubezpieczenia dla samochodu może się okazać znacznie korzystniejsze niż wybór pakietu w salonie.

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu – od czego zależy?

Kolejnym ważnym elementem, który należy brać pod uwagę przy wyborze polisy dla nowego samochodu, jest jej koszt. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak:

 • wiek kierowcy

To jeden z najczęściej spotykanych wskaźników, które są stosowane przez firmy ubezpieczeniowe. Wynika to z tego, że młodzi kierowcy według danych statystycznych częściej powodują kolizję samochodowe niż starsi użytkownicy pojazdów. Dlatego w wielu ofertach na ubezpieczenie nowego samochodu można się spotkać ze zwyżką za wiek niższy niż 26 lat.

 • moc silnika

Z reguły im mocniejszy silnik, tym składka za ubezpieczenie pojazdu może być wyższa. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują obecność dynamicznej jednostki napędowej jako potencjalne ryzyko szybkiej i brawurowej jazdy.

 • wartość samochodu

Ten czynnik ma szczególny wpływ na ubezpieczenie AC nowego samochodu. Im pojazd jest droższy, tym ryzyko firmy ubezpieczeniowej jest proporcjonalnie większe.

 • historia jazdy

Jeśli dotychczas nie byłeś sprawcą szkody, masz szansę na uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę.

Warto przy porównywaniu ofert za ubezpieczenie nowego samochodu pamiętać o wymienionych czynnikach.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments