Ubezpieczenie na życia a komornik
Nieuregulowane zobowiązania finansowe pozwalają wierzycielowi na wszczęcie procedury komorniczej, której celem jest odzyskanie długu. Nie wszystkie środki mogą jednak zostać zajęte na poczet spłaty należności. Co z ubezpieczeniem na życie? Czy komornik ma prawo do zajęcia zgromadzonych na nim pieniędzy?
Czego nie może zająć komornik
Prywatne długi Polaków rosną z roku na rok. Na początku 2020 r. wyniosły łącznie ok. 80 mld zł i choć zdecydowana większość wierzycieli terminowo reguluje swoje zobowiązania, to ok. 3 mln Polaków mają z tym problem. Niespłacone, przeterminowane długi stanowią podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, które wymaga uzyskania decyzji sądu. Na jej podstawie wierzyciel może skorzystać z usług komornika, a następnie odzyskać swoje pieniądze.
Komornik ma prawo do zajęcia majątku dłużnika, jednak istnieją pewne ograniczenia pod tym względem. Przykładowo, maksymalna kwota zajęcia wynagrodzenia wynosi 60% pensji, z tym że pozostała suma nie może być niższa niż 650 zł. Komornik nie ma prawa także zabrać alimentów, środków otrzymanych w ramach świadczeń socjalnych (np. 500+, dodatki rodzinne, porodowe, wychowawcze), żywności, narzędzi pracy czy środków rehabilitacyjnych. A jak sytuacja wygląda z ubezpieczeniem na życie?
Warunki zajęcie środków z polisy na życie
Wierzycielowi zależy na odzyskaniu swoich należności, dlatego działający w jego imieniu komornik zastosuje wszelkie możliwe metody, żeby zająć majątek dłużnika. Jeżeli się dowie, że dłużnik dysponuje ubezpieczeniem, na którym są zgromadzone środki, może próbować po nie sięgnąć. Komornik nie ma jednak prawa do zajęcia samej polisy – może natomiast zająć świadczenie wypłacone dłużnikowi przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Co istotne, świadczenie może zostać przejęte przez dłużnika pod warunkiem, że je wypłacono. Krótko mówiąc, komornik nie jest uprawiony do zajęcia świadczenia „z góry” – samo domniemanie przyznania środków z polisy nie wystarczy. O ile środki nie przeszły na własność dłużnika, komornik nie może nic zrobić z pieniędzmi zgromadzonymi w ramach ubezpieczenia na życie, które posiada dłużnik.
To nie wszystko – kolejne ograniczenie, które dotyczy zajęcia przez komornika pieniędzy otrzymanych w ramach świadczenia z ubezpieczenia na życie, polega na limicie kwotowym. Tak jak w przypadku wynagrodzenia obowiązuje granica 60%, tak maksymalny pułap zajęcia świadczenia wypłaconego z polisy na życie wynosi 25%. Pozostałe 75% komornik musi pozostawić dłużnikowi i nie może ich zająć.
Wypłata na żądanie można zająć w całości
Wszystkie powyższe warunki obowiązują w przypadku wypłacenia świadczenia z tytułu wystąpienia zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie. Jeżeli więc dłużnik otrzymał pieniądze np. po śmierci bliskiej osoby czy w rezultacie utraty zdrowia lub uszczerbku na zdrowiu, komornik może zająć maksymalnie 25% kwoty przekazanej przez towarzystwo. Inne przepisy obowiązują w razie wypłacenia pieniędzy z polisy na żądanie dłużnika – wówczas komornik nie jest w żaden sposób ograniczony i ma prawo do zajęcia całej kwoty przekazanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Jeszcze inne przepisy stosuje się w przypadku, gdy dłużnik zawrze umowę ubezpieczenia w trakcie prowadzenia procedury komorniczej. Jeżeli komornik dowie się o podpisanej umowie, może działać na podstawie art. 910 kpc, zajmując prawo majątkowe dłużnika. Wówczas musi poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe i ma prawo do przejęcia środków zgromadzonych w ramach polisy, włącznie z odsetkami za opóźnioną spłatę i kosztami egzekucyjnymi, które poniósł wierzyciel w celu odzyskania swoich pieniędzy.
Podsumowując, ubezpieczenie na życie może zostać zajęte przez komornika tylko pod warunkiem, że dłużnik zawarł polisę po rozpoczęciu egzekucji lub wypłacił środki na własne żądanie. Z kolei w przypadku wypłacenia świadczenia z ubezpieczenia górna granica zajęcia wynosi 25% kwoty przekazanej przez towarzystwo. Jeżeli interesuje Cię zakup dobrej polisy na życie dobranej pod kątem Twoich potrzeb i wymagań, odpowiednią ofertę znajdziesz dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń na życie.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.