Jakie dokumenty są niezbędne do ubezpieczenia mieszkania?

Redakcja 8 maja 2020

Udostępnij:

Ubezpieczenie mieszkania jest skutecznym zabezpieczeniem przed finansowymi konsekwencjami szkód, które mogą spowodować jego zniszczenie czy obniżenie wartości. Aby podpisać polisę, trzeba jednak spełnić określone warunki. Jednym z podstawowych jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jakich? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

ubezpieczenie mieszkania dokumenty

Jak działa ubezpieczenie nieruchomości

Polisa mieszkaniowa gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek wystąpienia szkody, w efekcie której nieruchomość została zniszczona lub utraciła swoją wartość z innego powodu. Chodzi przede wszystkim o takie sytuacje jak:

 • pożar,

 • zalanie,

 • huragan,

 • eksplozja,

 • zalegający śnieg,

 • uderzenie pojazdu.

Poza wymienionymi powyżej ryzykami niektóre polisy obejmują także dodatkową ochronę na wypadek przepięcia, kradzieży z włamaniem i stłuczenia mienia szklanego.

W zależności od warunków ubezpieczenie może obejmować same mury albo również mienie ruchome, które znajduje się w środku. Decydując się na polisę obejmującą także wyposażenie mieszkania, pamiętaj, że będzie ona droższe. Ponadto nawet ubezpieczenia uwzględniające mienie ruchome nie zapewniają wypłaty odszkodowania w razie zniszczenia takich elementów jak:

 • nośniki cyfrowe,

 • rękopisy,

 • papiery wartościowe,

 • niektóre zwierzęta,

 • niektóre dzieła sztuki.

Ubezpieczenie mieszkania – procedury

Zawarcie umowy na ubezpieczenie mieszkania jest łatwe, szybkie i nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Co w takim razie trzeba zrobić, żeby kupić polisę, która zabezpiecza finansowo nieruchomość na wypadek szkód? Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie jak najkorzystniejszej oferty odpowiadającej Twoim indywidualnym wymaganiom i potrzeb.

Wybierając polisę, sprawdź, jaką ochronę gwarantuje. Czy zabezpieczenie obejmuje wyłącznie mury, czy również wyposażenie? Czy w jej skład wchodzą dodatkowe świadczenia, jak np. ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym? Czy możesz liczyć na ochronę finansową przed kradzieżą z włamaniem, przepięciem i rozbiciem szklanych przedmiotów?

Zanim ostatecznie wybierzesz daną ofertę, odpowiedz sobie na wymienione powyżej pytania i zastanów się, jakiego ubezpieczenia tak naprawdę potrzebujesz. Aby ułatwić sobie poszukiwanie polisy, która odpowiada Twoim potrzebom, zajrzyj na stronę kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania. Dzięki niej porównanie wielu ubezpieczeń jest łatwe i szybkie.

Jeśli już wiesz, jaką polisę chcesz kupić, możesz przejść do transakcji. Czy będą Ci potrzebne w tym celu jakieś specjalne dokumenty? Nie – jedyne, co musisz zrobić, to wejść na stronę internetową wybranego towarzystwa, wskazać wybrane ubezpieczenie, wypełnić stosowny formularz i opłacić składkę. To wszystko – żadne pisma, zaświadczenia ani oświadczenia nie są wymagane.

Przydatne dokumenty

To, że nie istnieją formalne wymogi co do dokumentów, nie znaczy, że pewne pisma jednak mimo wszystko warto przygotować. Chodzi o spis mienia ruchomego znajdującego się w mieszkaniu w przypadku wykupienia ubezpieczenia, które je obejmuje. Jeżeli zdecydowałeś się na tego rodzaju polisę, sporządź wykaz przedmiotów zgromadzonych w Twoim domu. Dzięki temu w razie szkody nie będzie wątpliwości co do wartości zniszczonych przedmiotów, za które przysługuje Ci odszkodowanie.

Dzięki takiej liście dochodzenie rekompensaty finansowej za szkody powstałe w wyniku zdarzenia, przed którego konsekwencjami finansowymi chroni polisa, jest szybsze i pewniejsze. Do wykazu warto dołączyć dokładne fotografie poszczególnych przedmiotów wraz z dowodami ich zakupu potwierdzającymi ich wartość, jak rachunki, paragony czy faktury. Pamiętaj, żeby w spisie uwzględnić nie tylko mienie, które znajduje się w samym domu, ale również w obiektach do niego przynależnych, jak np. piwnica czy garaż. One także są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Z kolei w przypadku zgłaszania szkody niezbędne jest wypełnienie formularza, którego wzór można z reguły znaleźć na stronie internetowej danego towarzystwa. Jeżeli zaś w wyniku powstałych szkód interweniowała policja lub straż pożarna, dodatkowo konieczne będzie załączenie notatki sporządzonej przez funkcjonariuszy.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments