Jakie dokumenty są niezbędne do ubezpieczenia mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania jest skutecznym zabezpieczeniem przed finansowymi konsekwencjami szkód, które mogą spowodować jego zniszczenie czy obniżenie wartości. Aby podpisać polisę, trzeba jednak spełnić określone warunki. Jednym z podstawowych jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jakich? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Jak działa ubezpieczenie nieruchomości
Polisa mieszkaniowa gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek wystąpienia szkody, w efekcie której nieruchomość została zniszczona lub utraciła swoją wartość z innego powodu. Chodzi przede wszystkim o takie sytuacje jak:
-
pożar,
-
zalanie,
-
huragan,
-
eksplozja,
-
zalegający śnieg,
-
uderzenie pojazdu.
Poza wymienionymi powyżej ryzykami niektóre polisy obejmują także dodatkową ochronę na wypadek przepięcia, kradzieży z włamaniem i stłuczenia mienia szklanego.
W zależności od warunków ubezpieczenie może obejmować same mury albo również mienie ruchome, które znajduje się w środku. Decydując się na polisę obejmującą także wyposażenie mieszkania, pamiętaj, że będzie ona droższe. Ponadto nawet ubezpieczenia uwzględniające mienie ruchome nie zapewniają wypłaty odszkodowania w razie zniszczenia takich elementów jak:
-
nośniki cyfrowe,
-
rękopisy,
-
papiery wartościowe,
-
niektóre zwierzęta,
-
niektóre dzieła sztuki.
Ubezpieczenie mieszkania – procedury
Zawarcie umowy na ubezpieczenie mieszkania jest łatwe, szybkie i nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Co w takim razie trzeba zrobić, żeby kupić polisę, która zabezpiecza finansowo nieruchomość na wypadek szkód? Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie jak najkorzystniejszej oferty odpowiadającej Twoim indywidualnym wymaganiom i potrzeb.
Wybierając polisę, sprawdź, jaką ochronę gwarantuje. Czy zabezpieczenie obejmuje wyłącznie mury, czy również wyposażenie? Czy w jej skład wchodzą dodatkowe świadczenia, jak np. ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym? Czy możesz liczyć na ochronę finansową przed kradzieżą z włamaniem, przepięciem i rozbiciem szklanych przedmiotów?
Zanim ostatecznie wybierzesz daną ofertę, odpowiedz sobie na wymienione powyżej pytania i zastanów się, jakiego ubezpieczenia tak naprawdę potrzebujesz. Aby ułatwić sobie poszukiwanie polisy, która odpowiada Twoim potrzebom, zajrzyj na stronę kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania. Dzięki niej porównanie wielu ubezpieczeń jest łatwe i szybkie.
Jeśli już wiesz, jaką polisę chcesz kupić, możesz przejść do transakcji. Czy będą Ci potrzebne w tym celu jakieś specjalne dokumenty? Nie – jedyne, co musisz zrobić, to wejść na stronę internetową wybranego towarzystwa, wskazać wybrane ubezpieczenie, wypełnić stosowny formularz i opłacić składkę. To wszystko – żadne pisma, zaświadczenia ani oświadczenia nie są wymagane.
Przydatne dokumenty
To, że nie istnieją formalne wymogi co do dokumentów, nie znaczy, że pewne pisma jednak mimo wszystko warto przygotować. Chodzi o spis mienia ruchomego znajdującego się w mieszkaniu w przypadku wykupienia ubezpieczenia, które je obejmuje. Jeżeli zdecydowałeś się na tego rodzaju polisę, sporządź wykaz przedmiotów zgromadzonych w Twoim domu. Dzięki temu w razie szkody nie będzie wątpliwości co do wartości zniszczonych przedmiotów, za które przysługuje Ci odszkodowanie.
Dzięki takiej liście dochodzenie rekompensaty finansowej za szkody powstałe w wyniku zdarzenia, przed którego konsekwencjami finansowymi chroni polisa, jest szybsze i pewniejsze. Do wykazu warto dołączyć dokładne fotografie poszczególnych przedmiotów wraz z dowodami ich zakupu potwierdzającymi ich wartość, jak rachunki, paragony czy faktury. Pamiętaj, żeby w spisie uwzględnić nie tylko mienie, które znajduje się w samym domu, ale również w obiektach do niego przynależnych, jak np. piwnica czy garaż. One także są objęte ochroną ubezpieczeniową.
Z kolei w przypadku zgłaszania szkody niezbędne jest wypełnienie formularza, którego wzór można z reguły znaleźć na stronie internetowej danego towarzystwa. Jeżeli zaś w wyniku powstałych szkód interweniowała policja lub straż pożarna, dodatkowo konieczne będzie załączenie notatki sporządzonej przez funkcjonariuszy.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.