Ubezpieczenie Assistance

Redakcja 25 maja 2009

Udostępnij:

Podróż samochodem wiąże się z pewnymi zagrożeniami, niezależnymi od nas czy innych uczestników ruchu drogowego. Należy pomyśleć o tym, że w czasie jakiejkolwiek wypadku czy awarii będzie nam potrzebna pomoc medyczna i techniczna.

Co to jest Assistance?

Ubezpieczenie to, a właściwie usługa, oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, chroni kierowcę i pasażerów podczas podróży, jak również zapewnia pomoc medyczną i techniczną. Assistance zapewnia pomoc, gdy nastąpi wypadek drogowy, awaria samochodu, choroba kierowcy lub pasażera.
Należy pamiętać, że ubezpieczenie Assistance ma zastosowanie w pewnej, podanej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, odległości od miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Zalety Assistance docenimy w podróży na długiej trasie, przeważnie poza granicami kraju, w przypadku, gdy nasz samochód dozna uszkodzenia. Ile kosztuje Assistance? Można to sprawdzić np. w porównywarce ubezpieczeń, po prostu oblicz oc i zobacz jakie dodatki do niego dostaniesz i w jakiej cenie.

Kiedy powinniśmy wykupić ubezpieczenie?

Assistance (sprawdź ofertę na: https://najtaniejuagenta.pl/assistance/) najlepiej jest kupować wraz z ubezpieczeniem Autocasco, ponieważ jest z nim najbardziej związane. Niektóre firmy oferują bezpłatne ubezpieczenie Assistance do AC lub OC. Najczęściej przy zakupie nowego samochody dostajemy w jego cenie także tę usługę, która zapewnia nam pomoc w różnych sytuacjach związanych z awarią samochodu. Pakiet podstawowy Assistance obejmuje przeważnie pokrycie kosztów naprawy na miejscu, lub holowanie do najbliższego serwisu, lub miejsca zamieszkania.

Ważne jest, aby w momencie zawarcia umowy Assistance albo przed wyruszeniem w podróż, dokładnie zapoznać się z rodzajem pomocy, jaki oferuje nam towarzystwo ubezpieczeń. Trzeba pamiętać o tym, aby wybierając się w podróż, dokładnie przeczytać warunki polisy Assistance, żeby nie okazało się, że przekroczyliśmy limity dopuszczalnych wydatków, albo nasze działanie spowodowało wykluczenie odpowiedzialności towarzystwa.
Mniej istotny jest wybór towarzystwa, bo ceny przy takim samym zakresie nie powinny się różnić. Assistance to rozwiązanie, które ułatwia kierowcom życie. W stresującej sytuacji, jaką jest wypadek czy awaria samochodu, samodzielne organizowanie pomocy w nowym, nieznanym miejscu jest bardzo trudne i czasochłonne.

Co zawiera usługa Assistance?

Usługa assistance zawiera kilka najczęściej spotykanych grup świadczeń:

 1. doradcze, czyli udzielane są informacje o postępowaniu w razie wypadku, także o lokalizacji najbliższego serwisu,
 2. serwisowe,
 3. medyczne, czyli leczenie poza granicami kraju, transport osoby poszkodowanej do kraju,
 4. inne świadczenia, czyli przejazd innym środkiem lokomocji do wskazanego miejsca docelowego, zapewnienie noclegu, sprowadzenie pojazdu do kraju, zapewnienie samochodu zastępczego, zapewnienie opieki dzieciom.

Usługi Assistance uruchamiane są na telefoniczny sygnał kierowany przez potrzebujących pomocy do specjalnego Centrum Alarmowego. Dodatkowo w Centrum Alarmowym można uzyskać informacje na temat, m. in.: lokalizacji najbliższych warsztatów, stacji benzynowych, sytuacji na przejściach granicznych, warunkach pogodowych oraz sugerowanych połączeń i objazdów.

Co oferują towarzystwa ubezpieczeń w ramach Assistance?

Niektóre towarzystwa oferują pomoc udzielaną kierowcy i pasażerom ubezpieczonego pojazdu w następujących zdarzeniach:

 • wypadek,
 • awaria,
 • kradzież,
 • brak paliwa uniemożliwiając kontynuację jazdy.

Pomoc taka obejmuje również przypadki polegające na:

 • awarii akumulatora,
 • awarii ogumienia,
 • awarii oświetlenia pojazdu,
 • awarii wycieraczek,
 • awarii pasów bezpieczeństwa,
 • zatrzaśnięciu kluczyków wewnątrz pojazdu lub uszkodzeniu kluczyków,
 • awarii alarmu.

W ramach ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeń zapewniają pomoc w trzech wariantach:

Wariant I – usługi Assistance świadczone są wyłącznie na terytorium Polski.
Wariant II – usługi Assistance świadczone są na terytorium Polski oraz całej Europy.
Wariant III (krótkoterminowy) – usługi Assistance świadczone są na terytorium Polski oraz całej Europy.

Żeby skorzystać z  Assistance za granicą, zakres terytorialny, określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jest rozszerzony o kraje europejskie. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują pomoc za granicą już w podstawowych wariantach, inne rozszerzają zakres terytorialny poza Polskę tylko w specjalnych produktach.

Jak długo trwa umowa Assistance?

Umowę zawiera się na 12 miesięcy, łącznie z umową ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej lub umową ubezpieczenia Autocasco.

O terminach ubezpieczeniowych możesz również poczytać w słowniku ubezpieczeniowym.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments