Ubezpieczenia OC i AC – podobieństwa i różnice

Redakcja 25 maja 2009

Udostępnij:

Generalnie, na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, najczęściej kupowanymi ubezpieczeniami są OC i AC. W czym są do siebie podobne, a czym się różnią? Czy jedno ubezpieczenie zastępuje drugie, czy warto wykupić obydwa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Różnice między OC a AC

Zacznijmy od tego, co różni ubezpieczenie OC od ubezpieczenia AC.
Przede wszystkim ubezpieczenie OC jest powszechnie obowiązkowe. Oznacza to, że każdy właściciel samochodu/pojazdu zarejestrowanego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej musi je wykupić. Zasadę tę normuje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.). W związku z tym, nieposiadanie OC jest karane. W ustawie określone są organy zobowiązane do kontroli posiadania ubezpieczenia OC, jak policja oraz takie, które mogą taką kontrolę przeprowadzić, jak służby celne, Inspekcja Ruchu Drogowego czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Musimy zdać sobie sprawę, że bez ważnego OC nawet nie zarejestrujemy naszego pojazdu.
Ubezpieczenie AC jest natomiast dobrowolne. Możemy je wykupić lub nie, wybór należy tylko i wyłącznie do nas. Ubezpieczenie OC musimy kupić natychmiast, po nabyciu nowego pojazdu, a ubezpieczenie AC możemy wykupić w dowolnym momencie.

Kolejną znaczącą różnicą między OC a AC jest ich zakres. Ubezpieczenie OC ochrania osobę trzecią lub rzecz, której wyrządzimy szkodę podczas ruchu naszym pojazdem. Jeżeli zazna ona jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu, z naszego ubezpieczenia zostanie wypłacone jej odszkodowanie, a w przypadku śmierci, zadośćuczynienie należy się rodzinie poszkodowanego. Jeżeli uszkodzimy samochód osoby trzeciej, to z naszego ubezpieczenia pokryte zostaną koszty naprawy lub odszkodowanie za utracony pojazd.
Trochę inaczej jest z AC. Ochrania ona przede wszystkim nas. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli w wypadku przez nas spowodowanym coś nam się stanie, albo zostanie uszkodzony nasz pojazd, z AC otrzymamy odszkodowanie lub towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy. Oprócz tego ubezpieczenie AC gwarantuje nam także odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu czy zniszczenia na skutek działania sił natury czy klęsk żywiołowych, jak powódź czy huragan.

Różnicą jest także wysokość składki, bo każda naliczana jest w inny sposób. O ile w przypadku ubezpieczenia OC powinniśmy się kierować przede wszystkim ceną, czyli wysokością składki, o tyle w przypadku ubezpieczenia AC, ważne jest to, co zawiera ubezpieczenie, jak szeroki jest jego zakres oraz jakie ma wykluczenia.

Podobieństwa między OC a AC

Zarówno ubezpieczenie OC jak i ubezpieczenie AC dotyczy pojazdów zarejestrowanych na terenie Polski. Obydwa ubezpieczenia kupuje się na rok, poza kilkoma szczególnymi i bardzo rzadkimi przypadkami. W obu przypadkach firma ubezpieczeniowa nalicza zniżki i zwyżki, które w dodatku są bardzo podobne; więcej zapłacimy mieszkając w dużym mieście, posiadając starszy samochód, a także w momencie, gdy prawo jazdy posiadamy od niedawna lub nie przekroczyliśmy 25 lat. Największa zniżka, to oczywiście ta za bezszkodową jazdę. W przypadku OC jak i AC, co roku możemy zmieniać ubezpieczenia, chociaż trzeba dobrze skalkulować, bo może nam się to po prostu nie opłacić – warto sprawdzić to przez kalkulator ac oc, który wyliczy nam składki w kilkunastu towarzystwach. W obu przypadkach składkę możemy rozłożyć na raty. Obecnie umowę ubezpieczenia OC czy AC możemy zawrzeć przez Internet czy infolinię. Towarzystwa ubezpieczeniowe idą nam na rękę i dostosowują się do potrzeb klientów, oszczędzając także nasz cenny czas.

Jak widzimy, ubezpieczenia OC i AC mają zupełnie inny zakres (przy czym samo ubezpieczenie OC będzie takie samo w PZU, jaki i winnym towarzystwie ubezpieczeniowym…). Nie możemy tłumaczyć braku OC posiadaniem AC, bo one zupełnie czegoś innego dotyczą, przed czymś innym ubezpieczają. O ile OC po prostu musimy kupić, o tyle nad AC warto się zastanowić. Może jednak opłacić składkę, żeby potem bez nerwów jeździć po mieście, czy zostawiać samochód na niestrzeżonym parkingu? Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe pozwalają na indywidualne skomponowanie AC. Oznacza to, że możemy kupić tylko ubezpieczenie od kradzieży lub tylko od zderzeń z innymi pojazdami czy rzeczami. Więcej tego typu informacji możesz znaleźć w poradniku ubezpieczonych.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments