Ubezpieczenia majątkowe w pytaniach i odpowiedziach cz.2

Redakcja 27 września 2009

Udostępnij:

Ubezpieczenia majątkowe należą do najczęściej kupowanych tuż po ubezpieczeniach komunikacyjnych. Trudno się temu dziwić, gdyż dom jest naszym podstawowym dobrem i każdy pragnie go skutecznie chronić. Jedną z możliwości jest kupienie ubezpieczenia majątkowego, co powinniśmy o nim wiedzieć?

W tej części artykułu zostaną poruszone pozostałe zagadnienia dotyczące ubezpieczeń majątkowych.

Czy trzeba dodatkowo zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą?

Aby uzyskać odszkodowanie za skradzione lub uszkodzone podczas włamania przedmioty, należy spełnić określone warunki ubezpieczenia opisane dokładnie w OWU, z których wynika, że drzwi i okna muszą być w należytym stanie technicznym, drzwi wejściowe muszą być pełne, a jeśli są przeszklone, to odpowiednio wytrzymałym szkłem lub z przeszkleniem o określonym, niewielkim wymiarze. Natomiast  wszystkie drzwi wejściowe winny posiadać po dwa zamki lub jeden atestowany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Czego dotyczy ubezpieczenie rozszerzone?

Ubezpieczenie rozszerzone uwzględnia również ochronę okien i drzwi od dewastacji niezwiązanej z kradzieżą oraz stłuczenie elementów szklanych takich jak: oszklone okna, drzwi, szklane elementy mebli, stałe lustra, płyty ceramiczne, szklane i kamienne blaty, szklane elementy wkładów kominkowych, itp.

Czego nie można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie majątkowe nie obejmuje przechowywanych w garażu, na balkonie lub w ogrodzie takich rzeczy jak: samochody, motocykle, jednostki pływające i latające oraz części zamienne i zapasowe, mienie wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, drzew, krzewów, upraw i zwierząt. Przedmioty te ubezpieczamy oddzielnie stosownymi umowami. Wartościowe ruchomości tj.: biżuteria powyżej ustalonego limitu, dzieła sztuki, antyki, zbiory kolekcjonerskie mogą być ubezpieczone tylko na drodze wyjątku powstania indywidualnego ubezpieczenia, o czym warto porozmawiać z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego.

O czym trzeba pamiętać podpisując umowę?

Warto pamiętać, że jeśli chcemy uwzględnić w naszym ubezpieczeniu przedmioty o znacznej wartości, powinniśmy je zgłosić, aby uaktualnić wykaz ruchomości.
Natomiast w przypadku znacznego zwiększenia wartości naszego mienia, warto je dodatkowo ubezpieczyć. Należy również zgłosić zmiany okoliczności np., gdy wraz z rodziną wyjeżdżamy na dłużej, a dom pozostaje niezamieszkany, lub gdy rozpoczynamy w domu działalność gospodarczą.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Po pierwsze odszkodowanie nie może być wyższe niż wartość szkody, którą ponieśliśmy. Po drugie nie może ono przekraczać sumy ubezpieczenia wskazanej w naszej polisie. Również w przypadku niektórych grup mienia stosowane są określone limity wypłat np. za skradzioną biżuterię otrzymamy nie więcej niż 10% sumy ubezpieczenia.  Istotny jest także rodzaj polisy, jeżeli ubezpieczyliśmy się w tzw. nowej wartości odtworzeniowej,  nie zostanie wzięty pod uwagę  stopień zużycia przedmiotu. Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku ubezpieczenia w wartości rzeczywistej, uwzględniony wówczas zostanie wiek i stopień zużycia uszkodzonego lub skradzionego przedmiotu.  Towarzystwa ubezpieczeniowe potrącają również od wyliczonego odszkodowania 100 zł to tzw. franszyza, która nie dotyczy ubezpieczenia OC.

Jak się zachować po zajściu szkody?

W przypadku zajścia nieszczęśliwych zdarzeń należy przestrzegać określonych procedur: dołożyć starań, aby zminimalizować rozmiary szkody, zawiadomić niezwłocznie ubezpieczyciela oraz odpowiednie organy (w razie kradzieży policję, w razie zalania administratora budynku). Powinniśmy również zaczekać na przybycie przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego i do tego czasu pozostawić miejsce zdarzenia bez zmian. Nie należy również  pozbywać się uszkodzonych przedmiotów aż do momentu, gdy osoba rozpatrująca sprawę odszkodowania nie udzieli nam takich wskazówek.

Sprawdź ceny ubezpieczeń!

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania i domu >

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments