Ubezpieczenia majątkowe w pytaniach i odpowiedziach cz.1

Redakcja 27 września 2009

Udostępnij:

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń trudno znaleźć, jeśli zatem chcemy uzyskać niezbędne informacje w tej kwestii, musimy poszukać sami w internecie albo udać się do przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Treścią tego artykułu będą rozmaite pytania i odpowiedzi dotyczące ubezpieczenia mieszkania.

Każdy z nas pragnie ochronić zarówno swoją rodzinę, jak i mieszkanie przed nieszczęśliwymi wypadkami. Jedną z możliwości jest wykupienie ubezpieczenia, które pozwoli nam zmniejszyć ewentualne skutki owych zajść. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Co mogę ubezpieczyć i na czym polega ochrona?

Ubezpieczenie obejmuje swoim zakresem zarówno samo mieszkanie, jego wyposażenie, a także mury. W  razie nieszczęśliwego zdarzenia, jakim może być pożar, zalanie czy kradzież, zaistnieją konkretne  zniszczenia lub dojdzie do utraty mienia. Ubezpieczony otrzyma wówczas odszkodowanie, które pozwoli na jego naprawę lub odkupienie. Umowę  możemy zawrzeć na rok, natomiast zaczyna ona obowiązywać następnego dnia po zawarciu ubezpieczenia i zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty.

Skorzystaj z wygodnego narzędzia do porównywania ubezpieczeń online – kalkulator OC umożliwia znalezienie najlepszej opcji ubezpieczenia.

Od czego zależy wysokość składki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają ją według warunków umowy. Najczęściej dotyczą one: zakresu ubezpieczenia, przedmiotu ubezpieczenia, sumy ubezpieczenia, czynników zmniejszających szansę powstania szkody tj. alarm z monitoringiem, czynników zwiększających ryzyko np. drewniana konstrukcja domu, która zwiększa ryzyko pożaru, udzielanych dodatkowych zniżek  lub zwyżek.

W jaki sposób mam ustalić sumę ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia zależy w głównej mierze od posiadanych przedmiotów i rodzaju ubezpieczenia, które chcemy kupić. Inaczej bowiem liczone jest odszkodowanie w przypadku kradzieży, a inaczej na wypadek powodzi. Przykładowo, gdy w przypadku kradzieży sprzętu RTV chcemy otrzymać odszkodowanie, które pozwoli na kupno nowego,  powinniśmy szacować wartość przedmiotu według tzw. nowej wartości odtworzeniowej. Jeśli natomiast wystarczy nam odszkodowanie niższe, które uwzględni wiek i zużycie, wówczas podajemy wartość rzeczywistą. Warto jednak mieć na względzie, że żywioł pozbawi nas całego dobytku, a złodziej zabierze wyłącznie wartościowe przedmioty. W związku z tym suma ubezpieczenia od żywiołów  uwzględnia całkowitą wartość mienia, natomiast suma ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem uwzględnia wybrany przez ubezpieczającego limit, do wysokości którego ubezpieczyciel  wypłaca  odszkodowanie za utracone przedmioty.

Jakie są limity wypłaty odszkodowania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie w razie szkody do wysokości kwoty sumy ubezpieczenia, ustalonej przez ubezpieczonego. Natomiast w przypadku zniszczenia lub utraty niektórych przedmiotów stosowane są określone limity wypłat. I tak np. biżuteria i gotówka  łącznie do 10% sumy ubezpieczenia ruchomości i nie więcej niż 5.000 zł., sprzęt elektroniczny do 50% lub 100% sumy ubezpieczenia, elementy stałe w piwnicy czy schowku do 10% sumy ubezpieczenia, zewnętrzne elementy do 500 zł.

Kiedy nie otrzymam odszkodowania?

Ubezpieczeniowa nie obejmuje wszystkich możliwych nieszczęśliwych wypadków, które  doprowadzą do utraty lub uszkodzenia mieszkania i wszystkich ruchomości, które się w nim znajdują. Towarzystwo ubezpieczeniowe podaje w OWU okoliczności, w przypadku których nie wypłaci nam odszkodowania. Do najpopularniejszych należą, gdy szkoda będzie wynikiem: poważnego remontu lub  niezamknięcia okien, w wyniku czego dojdzie do zalania. Nie otrzymamy również odszkodowania, jeśli nie zadbamy o odpowiedni stan techniczny dachu lub gdy szkoda będzie wynikiem wady konstrukcyjnej budynku, użycia wadliwych materiałów czy zostanie wybudowany niezgodnie z prawem budowlanym lub przepisami przeciwpożarowymi.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments