Ubezpieczenia dla zwierząt
Wielu ludzi trudniących się rolnictwem nie ubezpiecza swojego dobytku. To wielki błąd wynikający zarówno z niedoinformowania, jak i braku wyobraźni. Niestety dopiero po utracie zwierząt zdajemy sobie sprawę, że warto było wydać te kilkaset złoty więcej.
Oferta dotycząca ubezpieczeń dla zwierząt jest skierowana głównie do właścicieli gospodarstw rolnych. Jednak krąg adresatów jest bardzo szeroki. Jeśli prowadzisz fermę hodowlaną bądź firmę trudniącą się transportem zwierząt, powinieneś wziąć pod uwagę nieprzewidywalne wypadki, które mogą wpłynąć negatywnie na rozwój twojej działalności. Dlatego słusznym rozwiązaniem jest ubezpieczenie własnego dobytku. Ponadto po wejściu Polski do Unii Europejskiej znacznie opłacalna stała się produkcja mięsa czy mleka. Polskie produkty cieszą się niezwykłym zainteresowaniem w krajach Europy Zachodniej, więc ubezpieczenie zwierząt jest niezwykle ważne. Wybicie dużej ilości kur, bydła czy trzody chlewnej może spowodować zachwianie płynności finansowej gospodarstwa. Zabezpieczenie się pozwala uniknąć poważnych start uniemożliwiających dalszą działalność.
Co jest przedmiotem ubezpieczenia?
Ubezpieczeniem mogą być objęte takie zwierzęta jak:
- zwierzęta gospodarskie (konie robocze, bydło, owce i kozy),
- trzoda chlewna,
- konie wyścigowe czy sportowe,
- strusie.
Zakres ochrony
Zwierzęta ubezpiecza się w zakresie podstawowym (np. szkody powstałe wskutek padnięcia) oraz rozszerzonym (np. wskutek padnięcia i uboju z konieczności), jednak w tym przypadku agencja ubezpieczeniowa wymaga pisemnego stwierdzenia lekarza weterynarii, że:
- nie było szans na wyleczenie zwierzęcia i istniało uzasadnione prawdopodobieństwo o padnięciu zwierzęcia,
- zwierzę utraciło całkowicie przydatność użytkową na skutek wypadku lub zapadnięcia na nieuleczalną chorobę,
- w następstwie wypadku, któremu uległo zwierzę konieczne było skrócenie jego cierpień,
- agresywność zwierzęcia zagrażała zdrowiu lub życiu ludzi doglądających.
Na jaki okres zawiera się umowę?
Umowy ubezpieczenia zawierane są na okres roczny lub na inny, krótszy termin. Na okres jednego roku ubezpiecza się zwierzęta przebywające w siedzibie stada, w miejscu określonym w dokumencie ubezpieczenia.
Czego nie obejmuje ochrona ubezpieczenia?
Przy ubezpieczeniu zwierząt gospodarskich występuje wiele wyłączeń odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych, np.:
- szkody powstałe wskutek zaniedbania szczepień ochronnych,
- szkody powstałe wskutek padnięcia lub uboju zwierzęcia z powodu starości,
- szkody powstałe wskutek niedostatecznej opieki, nadzoru oraz nadmiernego obciążenia pracą oraz złego traktowania ze strony właściciela.
W jaki sposób ustalana jest składka ubezpieczeniowa?
Wartość składki jest uzależniona od:
- gatunku zwierząt i ich użytkowania,
- okresu ubezpieczenia,
- częstotliwości opłacania składki,
- wysokości udziału własnego.
W jaki sposób ustalana jest suma ubezpieczenia?
Sumę ubezpieczenia stanowi zazwyczaj kwota odpowiadająca wartości rynkowej zwierząt. Jednak suma ubezpieczenia dla zwierząt hodowlanych często określana jest indywidualnie, na podstawie przedstawionych przez ubezpieczającego dokumentów hodowlanych. W przypadku zwierząt przeznaczonych na opas lub do odnowienia stada sumę ustala się na podstawie ceny 1 kg żywca oferowanych w punktach skupu na danym terenie i przewidywanej maksymalnej wagi zwierząt na koniec okresu ubezpieczenia.
Ubezpieczenia dla psa
Ubezpieczenia dla psa to nowość na polskim rynku. Oferta firm ubezpieczeniowych w tym przypadku jest skierowana głównie do posiadaczy rasowych psów, biorących udział w wystawach i konkursach. Jednak każdy właściciel czworonożnego pupila powinien skorzystać z tej oferty. Zabezpieczając siebie i swoje zwierzę. Ubezpieczeniem mogą być objęte psy w wieku od 6 miesięcy do 10 lat w zakresie:
- śmierci lub uśpienia z konieczności,
- odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez psa lub kota,
- kosztów leczenia związanych z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem zwierzęcia.
Umowę ubezpieczenia zawiera się najczęściej na rok. Warunkiem jej zawarcia jest przedstawienie wystawionego przez weterynarza zaświadczenia, że zwierzę jest zdrowe i bez wad. Wysokość składki wynosi średnio 150 PLN rocznie. Można też wybrać OC, które gwarantuje, że jeśli nasz pupil kogoś pogryzie lub spowoduje wypadek, poszkodowani dostaną odszkodowanie. Wypłata jakiegokolwiek odszkodowania odbywa się po przedstawieniu rachunków. Ubezpieczenia nie obejmują kosztów związanych z zaniedbaniem szczepień ochronnych czy rehabilitacji.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.