Tanie OC dla starych samochodów – gdzie znaleźć?

Redakcja 22 lipca 2021

Udostępnij:

Samochody starsze niż 15 lat mogą przysporzyć wiele problemów – przede wszystkim związanych z kosztem eksploatacji. Jeżeli jednak posiadamy naprawdę zadbany egzemplarz, to największym kosztem będzie ubezpieczenie. Gdzie znaleźć tanie OC dla starych samochodów? W jaki sposób zrobić to sprawnie i niedrogo?

Stary samochód a tanie OC

Czym jest w tym przypadku stary samochód? Na pewno jest to pojazd powyżej 15 lat. Niektóre ubezpieczalnie oznaczają jednak stary jako auto powyżej 25 lat. Poznajmy też pewne przepisy, które niektórym użytkownikom umożliwiają wykupienie czasowej polisy OC.

Stary, zabytkowy, historyczny – różnice

Na początku skupmy się na kilku definicjach. Otóż stary samochód to dla ubezpieczycieli pojazd od 15 lub 25 roku produkcji. W przypadku pojazdów powyżej 15 roku „działania”, najczęściej ciężko jest znaleźć tanie OC dla starych samochodów. Istnieją jednak ubezpieczalnie, które traktują je ulgowo, jeżeli kierowca ma bardzo dobrą historię ubezpieczenia.

Inaczej wygląda ubezpieczenie auta powyżej 25 lat. Możesz wykupić tu niekiedy nawet AC! Jednak od początku – dla samochodów powyżej 25 roku działania dużo tańsze OC oferuje PZU oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, które współpracują z Polskim Związkiem Motorowym (np. Compensa). W takim przypadku od kwoty standardowej ubezpieczenia (pomniejszonej o zniżki kierowcy) odejmuje się jeszcze, dodatkowo 70 procent za posiadanie pojazdu starszego niż 25 lat.

W ten sposób za pojazd starszy, możemy zapłacić niewiele więcej niż 200-250 złotych. W porównaniu do kwot ubezpieczenia na rynku (nawet aut nowych) jest to wyjątkowo dobra oferta. Z kolei WARTA oferuje specjalne AC dla pojazdów starszych, które chroni je przed zniszczeniem.

Zarejestrowanie na żółte tablice!

Niekiedy można pojazd zarejestrować na żółte tablice. Taką możliwość mają właściciele samochodów starszych niż 25 lat lub bardzo unikatowych. Dlaczego to przywilej? Bo można wykupować czasową polisę OC, wyłącznie w przypadku wyjazdu na drogę. Żółte tablice przyznawane są przez konserwatora zabytków po zapoznaniu się z opinią rzeczoznawcy. Pojazd taki nazywany jest zabytkowym.

Warto jeszcze wspomnieć o jednym – mało znanym – statusie aut historycznych. Co to takiego? To każdy, zarejestrowany pojazd, który ma już 40 lat. Jest traktowany jako bardzo wyjątkowy i unikatowy – nie ma w tym nic dziwnego. Posiadacze takich pojazdów nie muszą ich rejestrować na żółte tablice, aby wykupować czasowe polisy OC. Mogą to robić tylko wtedy, gdy samochód wyjeżdża na publiczne drogi. W innym przypadku auto może stać w garażu bez zawierania umowy na ochronę.

Jak widać – istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają obniżenie składek na polisę ubezpieczeniową dla aut starszych. Tanie OC dla starych samochodów jest cenione przez użytkowników takich pojazdów ze względu na docenienie dbałości o takie auta – przecież jeżeli pojazd ma mieć więcej niż 25 lat, to trzeba o niego dbać, aby dotarł do tej granicy. Warto pamiętać o tym zawierając polisę OC w nowym Towarzystwie Ubezpieczeniowym!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments