Samochodem do Portugalii – co warto wiedzieć?

Redakcja 2 marca 2022

Udostępnij:

Portugalia to niewielki, słoneczny kraj, który obfituje w malownicze, dzikie krajobrazy i wspaniałe, klimatyczne miasteczka. To idealny kierunek na urlop – nawet po kilkunastu dniach nie będziesz mieć dość tego państwa i wciąż będziesz odkrywać nowe, ciekawe zakątki. Jednak zanim wyruszysz w podróż, powinieneś dowiedzieć się, jak wyposażyć auto i jakie dokumenty zabrać ze sobą. Sprawdź!

Portugalia plaża

Portugalia jest oddalona od Polski o 3000 km. Dlatego najłatwiej i najszybciej jest dostać się tam samolotem. Jednak, pomimo bardzo dużej odległości, niektórzy decydują się tam dotrzeć samochodem. Dzięki temu po drodze mogą odwiedzić liczne europejskie miasta i wzbogacić swoją podróż o ciekawe doświadczenia oraz wspaniałe wspomnienia.

Samochodem do  Portugalii – o jakich dokumentach pamiętać?

Portugalia należy do Unii Europejskiej i znajduje się w strefie Schengen. Oznacza to, że na jej granicach nie ma kontroli dla podróżujących z krajów wewnętrznych. Mimo to każda osoba, która pragnie wjechać na teren Portugalii, powinna mieć ze sobą:

  • dowód osobisty i paszport,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • potwierdzenie objęcia pojazdu ubezpieczeniem OC.

Od czasu pandemii niezbędny także unijny certyfikat COVID, który poświadcza przyjęcie wszystkich dawek szczepionki lub negatywny wynik testu NAAT (sprzed 72h) lub antygenowego (sprzed 48h). Wymóg ten nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia.

Jak wskazuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w Portugalii często dochodzi do kradzieży dokumentów osobistych. Aby uniknąć problemów, warto zabrać ze sobą dwa dokumenty potwierdzające tożsamość, czyli paszport i dowód osobisty. Jednocześnie należy pamiętać, aby przechowywać je osobno i pod żadnym pozorem nie pozostawiać w samochodzie ani pokoju hotelowym. Natomiast, jeśli dojdzie do kradzieży dokumentów, należy bezzwłocznie zgłosić to policji, jak i zastrzec je w bankach w kraju.

Autem do Portugalii – jak wyposażyć samochód?

Ważne są nie tylko dokumenty, które ze sobą zabierasz, ale także odpowiednie wyposażenie pojazdu. Portugalia podpisała Konwencję Wiedeńską, zatem jej urzędnicy powinni wymagać takiego samego ekwipunku, jak w Polsce, czyli sprawnej gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego z odpowiednią homologacją. Jednak, aby uniknąć problemów i niepotrzebnych dyskusji z tamtejszą policją, warto doposażyć pojazd także w kamizelkę odblaskową.

Jednocześnie warto pamiętać, że zanim dotrzesz do Portugalii, będziesz musiał przekroczyć kilka państw. Najczęściej wybierana trasa przez kierowców wiedzie przez Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Warto zadbać o to, aby wyposażenie auta było dopasowane także do wymagań tamtych państw. Dlatego oprócz wcześniej wymienionego ekwipunku spakuj:

  • apteczkę z akcesoriami do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku, lekami, środkami dezynfekcyjnymi, ostro zakończone nożyczki i wata lub lignina.
  • koło zapasowe wraz z potrzebnymi narzędziami,
  • bezpieczniki,
  • zapasowe żarówki.

W Hiszpanii rekomendowana jest także druga para okularów. Jeśli wybierzesz inną trasę, sprawdź wymagania tamtych państw odnośnie do ekwipunku samochodu. Dzięki temu unikniesz wielu nieporozumień podczas podróży z przedstawicielami lokalnych władz.

Wyjazd do Portugalii a ubezpieczenie – jakie jest potrzebne?

Bezpieczeństwo Twoje i osób, z którymi podróżujesz, jest niezwykle istotne. Niestety, pomimo przepisowej jazdy może dojść do kolizji. O uraz nietrudno także na miejscu podczas zabawy czy zwiedzania. Takie sytuacje nie tylko okrutnie przerywają urlop, ale także nierzadko wymagają poniesienia dodatkowych kosztów związanych z leczeniem.

Aby tego uniknąć, należy przed wyruszeniem z Polski:

  • wyrobić kartę EKUZ – upoważnia ona do skorzystania z bezpłatnej, niezbędnej pomocy medycznej na terenie danego kraju,
  • ubezpieczenie turystyczne – zapewnia pokrycie kosztów np. badań, pobytu w szpitalu, transportu medycznego, przewozu zwłok do Polski, a także zakupu leków czy wydatków związanych z odbywaniem kwarantanny przez zachorowanie na COVID-19.

Warto pamiętać, że sama karta EKUZ nie wystarczy, aby pokryć wszystkie wydatki związane z leczeniem. Dlatego konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jej suma rekompensaty powinna wynieść co najmniej 20 000 euro w przypadku leczenia i 5 000 euro na pokrycie kosztów akcji ratowniczej. Dodatkowo warto zadbać, aby jej zakres był dopasowany do charakteru Twojego wyjazdu – w Portugalii nie będziesz potrzebować np. ochrony na wypadek kolizji na stoku narciarskim.

Portugalia samochodem – o czym pamiętać na miejscu?

W Portugalii znajduje się bardzo dobrze rozbudowana sieć tras i autostrad. Łączą one ze sobą najważniejsze miasta, dzięki czemu podróżowanie po tym kraju jest bardzo przyjemne i szybkie. Niestety większość z nich jest płatna. Opłat można dokonać na dwa sposoby:

  • manualny – w tym przypadku pobiera się bilet przy wjeździe na autostradę, a następnie płaci się gotówką lub kartą płatniczą w kasie lub maszynie. W Portugalii można swobodnie używać polskich kart debetowych i kredytowych,
  • elektroniczny – np. za pośrednictwem systemu Easy Toll. Aby go wykorzystać, należy zainstalować na smartfonie odpowiednią aplikację i wypełnić formularz. Za pośrednictwem tego narzędzia nie tylko będziesz mógł kontrolować swoją lokalizację, ale także dokonywać płatności bez konieczności używania gotówki lub karty i czekania w kolejce do kasy.

W Portugalii obowiązują takie same ograniczenia prędkości, jak w Polsce. W obszarze zabudowanym można poruszać się maksymalnie 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 90 km/h, a na autostradzie 120 km/h.

Warto pamiętać, że każdy kierowca, który podczas jazdy używa telefonu, ma niezapięte pasy albo jest pod wpływem alkoholu, czyli ma powyżej 0,5 promila, jest surowo karany.  Mandaty w przypadku lekkich przewinień rozpoczynają się od 120 euro, natomiast dla osób pod wpływem substancji zmieniających świadomość – 250 euro.

Mandat można opłacić na miejscu u policjanta – gotówką lub kartą. Większość portugalskich radiowozów jest wyposażona w mobilne bankomaty. Warto pamiętać, że odmówienie przyjęcia mandatu, może skutkować skonfiskowaniem pojazdu.

Jazda do Portugalii samochodem to niesamowite doświadczenie. Jednak pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystko, co potrzebne i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dzięki temu to z pewnością będzie podróż życia!

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments