Jak sfinansować wakacje życia, kiedy brakuje środków?

Macedonia Północna to perła Bałkanów, która słynie z przepięknych pejzaży, a także mnóstwa zabytków. Choć brak plaż sprawia, że nie cieszy się zbyt ogromną popularnością, to coraz częściej przyciąga turystów zmęczonych topowymi kierunkami, żądnych barwnej i nieco odmiennej od naszej kultury. O czym należy pamiętać, wybierając się tam samochodem?
Samodzielna podróż samochodem do Macedonii Północnej to dobry wybór, jeśli chcesz poznać ten kraj w swoim tempie, zaglądając także do mniej obleganych przez turystów miejsc. Tym bardziej, że jest stosunkowo małym państwem (12 razy mniejsza od Polski), a i główne drogi są dobrze utrzymane. Transport publiczny pod względem stanu technicznego również pozostawia wiele do życzenia.
Nie można tego powiedzieć niestety o drogach lokalnych – nierzadko można natknąć się na odłamki skalne, porzucone pojazdy czy martwe zwierzęta. Należy też przygotować się do tego, że oznakowanie rzadziej uczęszczanych dróg nieco kuleje.
Co istotne, pobyt w Macedonii przekraczający 24 godziny trzeba zalegalizować poprzez dokonanie meldunku w lokalnym komisariacie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą w wysokości 100-500 euro i dwuletnim zakazem wjazdu do Macedonii Północnej.
Jeśli nie masz zielonej karty w pakiecie razem z OC, dobrze jest wyrobić ją jeszcze przed wyjazdem. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie – większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ją za darmo lub za niewielką opłatą (zwykle około 20 zł). Jeśli o tym zapomnisz, będzie można wykupić 15-dniową polisę na granicy, jednak jej cena wyniesie aż 50 euro. Planując dłuższy pobyt, istnieje możliwość wybrania ubezpieczenia ważnego 30 dni w cenie 70 euro.
Oprócz OC, AC i NNW dobrze mieć także ubezpieczenie turystyczne, ponieważ w Macedonii nie można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Oprócz kompletu niezbędnych dokumentów, należy zadbać odpowiednie wyposażenie auta. W Macedonii Północnej wymagane są:
Samochody ciężarowe w okresie zimy powinny mieć dodatkowo łańcuchy (na koła osi napędowej) oraz łopatę.
Wjeżdżając na teren Macedonii trzeba orientować się chociaż w podstawowym stopniu o obowiązujących tam przepisach. Maksymalne prędkości wynoszą:
Ponadto jadąc z odpowiednią prędkością należy pamiętać, że obowiązuje całoroczne używanie świateł mijania zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzieci do lat 12 nie mogą podróżować na przednim fotelu, a wszyscy pasażerowie wraz z kierowcą muszą mieć koniecznie zapięte pasy. Niedozwolone jest również korzystanie z telefonu podczas jazdy.
Chcąc skosztować macedońskiego wina, należy wziąć pod uwagę, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (co istotne, nie wolno pić alkoholu w miejscach publicznych).
Poruszając się po tamtejszych drogach, należy wziąć pod uwagę stan techniczny miejscowych aut. Bardzo często nie jest on najlepszy. Zdarza się, że nie mają lusterek a nawet świateł! Do tego dochodzi problem z rowerzystami i motocyklistami, którzy nie trzymają się zasad ruchu drogowego i nierzadko jadą pod prąd. Sprawy nie ułatwiają również piesi, wchodzący znienacka na jezdnię poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Z tego względu ryzyko wypadków jest niezwykle duże.
Pamiętaj! Jeśli jako kierowca natkniesz się w Macedonii na wypadek, może się okazać, że funkcjonariusz policji bądź inne służby porządkowe nakażą ci, abyś przetransportował poszkodowanych do szpitala.
W razie kontroli drogowej i otrzymania mandatu musisz wiedzieć, że nie należy opłacać grzywny gotówką u policjanta, który ją nałożył. W Macedonii należy podjechać do banku lub na pocztę i koniecznie zachować potwierdzenie wpłaty.
Większość krajów w Europie ma płatne autostrady. Nie inaczej Macedonia. Autostrady stanowią raptem ułamek wszystkich dróg – na 14 000 km wszystkich dróg, jest ich zaledwie 242 km. Opłaty za przejazd autostradą pobierane są w specjalnych punktach. Warto płacić miejscową walutą (denarem macedońskim), ponieważ mogą być one niższe niż w euro. Nie powinno być problemu z płatnością kartą. Wysokość opłat uzależniona jest od odcinka autostrady oraz kategorii pojazdu.
Parkowanie jest bezpłatne w niedziele i święta, choć zdarzają się miejsca, gdzie w ogóle parkowanie nie wymaga opłat. W pozostałe dni trzeba wykupić kartę parkingową (np. w kiosku) lub opłacić przez SMS (nie ma tam parkometrów). Ceny za godzinę parkowania są różne, w zależności od strefy, która określa maksymalny czas, przez który auto może tam pozostać.
Macedonia Północna uznawana jest za bezpieczny kraj, jednak trzeba zachować pewną ostrożność. Pomijając fakt, że obszar tego państwa leży w strefie aktywnej sejsmicznie, sporadycznie mogą zdarzyć się też lokalne demonstracje, włamania, kradzieże bądź porachunki świata przestępczego. Wyruszając w góry, nie zaleca się schodzić z wyznaczonych szlaków, bowiem można natknąć się nawet na… miny przeciwpiechotne.
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.