Samochodem do Belgii – autostrady, przepisy i opłaty drogowe

Redakcja 5 października 2022

Udostępnij:

Belgia to kraj położony w Europie Zachodniej, do którego bez problemu można dojechać samochodem. Zanim jednak wybierzesz się w taką podróż, sprawdź obowiązujące na terenie tego kraju przepisy drogowe, których przestrzeganie pozwoli Ci uniknąć mandatu. Przed wyjazdem zapoznaj się również z opłatami, jakie będziesz musiał uiścić podczas takiej podróży. Dzięki tym informacjom nic Cię nie zaskoczy i będziesz mógł cieszyć się wyjątkowym klimatem tego kraju.

Belgia samochodem
>

Belgia składa się głównie z ośrodków miejskich. Największy z nich, które jest zarazem stolicą tego kraju, to Bruksela. Inne duże miasta, które zdecydowanie warto odwiedzić to Brugia, Antwerpia oraz Gandawa. Jest to kraj pełen różnego rodzaju atrakcji, dlatego jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Z Polski można dojechać do Belgii samochodem. Do takiej podróży trzeba się jednak odpowiednio przygotować, aby uniknąć nieprzewidzianych problemów.

Belgia – przepisy drogowe i najważniejsze informacje

Wybierając się do kraju, jakim jest Belgia, przepisy drogowe powinien poznać każdy kierowca, aby mógł ich przestrzegać. Pomoże to również uniknąć słonych mandatów. W Belgii tak samo, jak w Polsce, obowiązuje zasada pierwszeństwa dla pojazdów, które nadjeżdżają z prawej strony. Oznacza to, że na nieoznakowanych skrzyżowaniach to należy przepuścić wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy znajdują się po tej właśnie stronie. Trzeba mieć na uwadze również to, że Belgia to kraj, w którym wiele osób wybiera rowery zamiast samochodów. Z tego właśnie względu należy zachować szczególną ostrożność, poruszając się po miastach, gdyż jest w nich dużo rowerzystów.

Wybierając się samochodem do Belgii, należy przestrzegać przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej prędkości na określonych typach dróg. Zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem wynosi ona:

  • na autostradach 120 km/h,
  • na drogach ekspresowych 90 km/h,
  • na obszarze niezabudowanym 70 km/h,
  • w terenie zabudowanym 50 km/h.

Natomiast dopuszczalna prędkość, z którą poruszać się można po terenie zamieszkania, wynosi 20 km/h.

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że przez cały rok w Belgii obowiązuje nakaz stosowania świateł mijania, a także pasów bezpieczeństwa, które muszą mieć zapięte wszystkie osoby przebywające w samochodzie.

Wyprawa samochodem do Belgii – o czym trzeba pamiętać?

Planując podróż samochodem do Belgii, należy także zapoznać się z obowiązkowym wyposażeniem, jakie musi znaleźć się w pojeździe. Jest to przede wszystkim trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. Kamizelkę powinien nosić kierowca oraz wszyscy pasażerowie, którzy opuszczają pojazd na terenie niezabudowanym, na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie. W pojeździe powinna znaleźć się również apteczka i gaśnica, ale nie są one obowiązkowe.

Podróżując do Belgii, każda z osób w samochodzie musi mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport. Kierowca zobowiązany jest do posiadania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym oraz potwierdzenie opłaty polisy OC. Są to niezbędne dokumenty, na podstawie których można legalnie poruszać się po drogach publicznych w Belgii.

W kraju, jakim jest Belgia przepisy drogowe określają, że dziecko do 3 lat musi podróżować w foteliku posiadającym niezbędne atesty oraz certyfikaty. W przypadku dzieci od 3 do 12 lat jest to wskazane, ale nie obowiązkowe. Kierowca prowadzący pojazd nie może podczas jazdy korzystać z telefonu, chyba że prowadzi rozmowę przez słuchawki lub zestaw głośnomówiący.

Opłaty drogowe w Belgii – jaki jest koszt poruszania się po autostradach?

Opłaty drogowe w Belgii to kwestia, nad którą zastanawia się wielu kierowców wybierających się w podróż do tego kraju. Świetną wiadomością jest z pewnością to, że sieć autostrad jest w tym państwie doskonale rozwinięta, a korzystanie z nich jest bezpłatne dla samochodów osobowych. Opłatę trzeba uiścić jedynie podczas przejazdu tunelem Liefkenshoek, który biegnie pod rzeką Scheldt niedaleko Antwerpii.

Opłaty obowiązują pojazdy o DMC powyżej 3,5 t, które poruszają się autostradami i drogami szybkiego ruchu, a także trasach krajowych i lokalnych. Obowiązujący jeszcze do niedawna system winiet zastąpiony został satelitarnym systemem opłat, co zdecydowanie ułatwiło kierowcom poruszanie się po tym kraju. Autostrady w Belgii zachęcają do dynamicznej jazdy, ale należy pamiętać o tym, aby przestrzegać dopuszczalnej maksymalnej prędkości poruszania się nimi, która wynosi 120 km/h.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o podróży samochodem do Belgii?

Belgia jest krajem z doskonale rozwiniętym systemem dróg. Z łatwością można więc dzięki nim dojechać w wybrany rejon tego państwa. Autostrady w Belgii umożliwiają komfortową jazdę, ale trzeba mieć na uwadze to, że w razie przekroczenia prędkości czy innego wykroczenia drogowego płatność za mandat odbywa się na miejscu. Warto więc mieć przy sobie nieco gotówki, aby można było od razu dokonać płatności. W przeciwnym razie policja ma prawo do unieruchomienia pojazdu. To właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie dopuszczalnej prędkości oraz respektowanie przepisów drogowych.

Mandaty za wykroczenia w Belgii są dość wysokie i mogą wynosić od 50 do 3000 euro. Wysokość kary zależy od rodzaju przewinienia. W Belgii wyróżnia się cztery stopnie wykroczeń drogowych. Wybierając się samochodem do Belgii, trzeba je poznać nieco bliżej.

Pierwszy stopień obejmuje przewinienia, które nie zagrażają innym uczestnikom ruchu. Drugi to przewinienia, które stanowią pośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób trzecich. Można do nich zaliczyć np. rozmowę przez telefon podczas jazdy. Wykroczenia trzeciego stopnia to te, które są bezpośrednim zagrożeniem i mogą stwarzać niebezpieczne sytuacje na drodze. Są one karane wyższymi mandatami. Najbardziej niebezpieczne, a co za tym idzie również najwyżej karane, są wykroczenia czwartego stopnia. Zaliczyć do nich można np. jazdę pod prąd lub cofanie na drodze szybkiego ruchu. Belgia to piękny kraj, który warto odwiedzić. Planując podróż samochodem, trzeba wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami drogowymi oraz najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpiecznego podróżowania po tym państwie.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments