Rumunia samochodem – opłaty, przepisy, autostrady
Rumunia bywa często odwiedzana przez Polaków. Rodacy wybierają się w tamte strony samochodem zarówno wtedy gdy planują zwiedzić kraj, jak i przejeżdżając tranzytem po drodze do Bułgarii lub Grecji. Przez lata państwo miało opinię niebezpiecznego zakątka Europy. Sprawiało to, że niewiele osób decydowało się na samodzielną podróż w tamte rejony. Obecnie znacznie poprawiła się jakość dróg oraz turystyczna infrastruktura. Wybierasz się do Rumunii samochodem? Dowiedz się, jak przygotować się do tej podróży.
Dokumenty potrzebne w Rumunii
Kraj od 2007 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Nie należy jednak do Strefy Schengen. W praktyce oznacza to, że przekraczając granicę trzeba będzie poddać się kontroli i przedstawić ważne dokumenty. Dlatego jeśli masz zamiar jechać do Rumunii samochodem zarezerwuj sobie czas, bo może okazać się, że kolejka na granicy będzie dosyć długa. Nie musisz jednak wyrabiać paszportu, jeśli go nie masz. Na mocy zawartych między państwami porozumień możliwy jest bowiem wjazd na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Przekraczając granicę samochodem trzeba mieć z sobą także:
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny,
- ubezpieczenie OC.
Rumunia nie wymaga od kierowców okazywania się międzynarodowym prawem jazdy. Wystarczy zatem, że zabierzesz to, którym posługujesz się w Polsce. Nie musisz też mieć tzw. zielonej karty.
Opłaty drogowe w Rumunii
Rumunia to szybko rozwijający się kraj. To, co jeszcze kilka lat temu było tam niedostępne, teraz staje się powszechne. Dlatego, zanim zaplanujesz przyjazd sprawdź dokładnie, jakie obowiązują przepisy i opłaty drogowe. Rumunia zastąpiła jakiś czas temu winiety naklejane na szyby samochodu ich elektronicznymi odpowiednikami. Możesz je kupić logując się na stronie internetowej. Wystarczy, że podasz tam swoje dane oraz numer rejestracyjny pojazdu, a będziesz mógł poruszać się po płatnych odcinkach dróg i autostradach, bez obawy, że zapłacisz mandat.
W zależności od tego, jak długi pobyt planujesz, możesz kupić winietę na 7, 30 lub 90 dni. Dla osób zostających na dłużej przewidziano możliwość uiszczenia opłaty na cały rok. Na terenie państwa obowiązuje lokalna waluta, czyli lej rumuński. Dla łatwiejszej orientacji w cenach winiet dla osób przybywających z innych państw kwoty podawane są często w euro.
Winiety uprawniają do poruszania się wszystkimi kategoriami dróg. Możesz zatem korzystać zarówno z sieci szos ekspresowych, jak i autostrad. W Rumunii dodatkowe opłaty pobierane są jedynie za przekraczanie mostów na Dunaju. Płatny jest również most łączący Rumunię z Bułgarią na przejściu granicznym Ruse — Giurgiu.
Przepisy drogowe obowiązujące w Rumunii
Poruszając się po Rumunii samochodem warto jest znać tamtejsze przepisy drogowe. Większość zasad obwiązujących uczestników ruchu jest taka sama, jak w innych europejskich państwach. Ograniczenia prędkości wynoszą:
- 130 km/h na autostradach,
- 100 km/h na drogach ekspresowych,
- 90 km/h poza terenem zabudowanym,
- 50 km/h w terenie zabudowanym.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę poruszając się samochodem po tym kraju?
- Przy dobrej widoczności na terenie zabudowanym nie trzeba włączać świateł mijania. Poza terenem zabudowanym stosowanie ich jest obowiązkowe.
- Zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
- Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelki odblaskowe.
- W okresie zimowym samochód musi mieć zmienione opony.
- Nie trzeba mieć kompletu żarówek, gaśnicy oraz linki holowniczej. Wyposażenie to jest zalecane, ale jego brak nie będzie wiązał się z nałożeniem mandatu.
Bezpieczeństwo na rumuńskich drogach
Sieć autostrad rozlokowanych w całym kraju liczy na ten moment nieco ponad 800 km. Plany rozbudowy zakładają, że w przeciągu 10 lat ilość ta zwiększy się do 2200 km. Aktualnie dostępna sieć łączy z sobą największe miasta na terenie całego państwa. Autostrady w Rumunii mają oznaczenia:
- A1: Bukareszt – Pitesti – Sybin – Deva – Timisoara – Arad – Nadlac,
- A2: Bukareszt – Fetesti – Cernavoda – Konstanca,
- A3: Bukareszt – Ploeszti – Braszów – Sighisoara – Targu Mures – Kluż-Napoka – Zalau – Oradea – Bors,
- A4: Ovidiu – Agigea – Mangalia – Vama Veche,
- A6: Lugoj – Drobeta-Turnu – Severin – Calafat,
- A10: Sebes – Turda,
- A11: droga w budowie, ukończony odcinek w okolicach miasta Arad.
Podróżujący po rumuńskich drogach nie można mieć ani jednej setnej promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za jazdę pod wpływem alkoholu grożą mandaty w wysokości od 80 do 200 EURO, a nawet zatrzymanie prawa jazdy. Zabronione jest również używanie samochodu podczas kierowania pojazdem. Można z niego korzystać tylko poprzez zestaw głośnomówiący. Dzieci do lat 12 mogą podróżować tylko na tylnym siedzeniu.
Mandaty w Rumunii
Nieprzestrzeganie obowiązujących w kraju przepisów ruchu drogowego może skończyć się nałożeniem na kierowcę mandatu karnego. Jego wysokość określa lokalny taryfikator. Odnosi się on do płacy minimalnej i procentowo określa, to ile trzeba będzie zapłacić za dane przewinienie. Opłatę najlepiej jest uiścić na miejscu w urzędach skarbowych (ANAF), na poczcie (Posta Romana) lub w niektórych bankach komercyjnych. Nie zawsze jest bowiem możliwość dokonania przelewu z Polski.
Poruszając się po drogach w Rumunii trzeba pamiętać, że w przypadku części wykroczeń praktykowane jest czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Taka procedura może być zastosowana przy przejechaniu linii ciągłej albo po przekroczeniu dozwolonej prędkości Policja może wtedy zatrzymać dokument na okres od 30 do 120 dni.
Jak przygotować się do podróży do Rumunii?
Poruszanie się po rumuńskich drogach jest bezpieczne, ale warto skrupulatnie przestrzegać wszelkich przepisów. Dobrze jest też mieć pod ręką niezbędne dokumenty. Zalecane są też zwiększone środki ostrożności na drogach lokalnych. Kierowcom sugeruje się zatrzymywanie tylko na parkingach przy stacjach benzynowych lub innych oznakowanych miejscach. Stosując się do tych sugestii, podróż samochodem do Rumunii powinna przebiegać bezproblemowo.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.