Rodzaje i cele ubezpieczenia majątkowego

Redakcja 27 lipca 2009

Udostępnij:

Wielu z nas chce chronić swoje zdrowie, dorobek swojego życia i odpowiednio go zabezpieczyć. Jedną z form zabezpieczenia jest skorzystanie z ubezpieczenia majątkowego, które zabezpieczy nasze mieszkanie, dom,  a także zapewni pomoc medyczną.

Ubezpieczenie majątkowe składa się z ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenia mienia i ubezpieczeń wypadkowych i chorobowych. Obejmuje wszelkie dobra majątkowe, np. budynki, różnego typu urządzenia, gotówkę, zwierzęta itp. Ubezpieczenia te odnoszą się do poszczególnych elementów mienia osoby ubezpieczonej, a także do określonych wartości majątkowych, które związane są z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.

Ogólnie ubezpieczenie to chroni przed: huraganem, uderzeniami pioruna, zalaniem, gradem, trzęsieniem ziemi, kradzieżą, dewastacją.
Ubezpieczenia majątkowe zawierane są  przeważnie na rok i są corocznie odnawiane.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni w przypadku, gdy wyrządzimy komuś szkodę. Posiadanie tego ubezpieczenia powoduje, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanemu odpowiednie odszkodowanie. W taki sposób chroniona jest osoba, która posiada ubezpieczenie i osoba, która jest poszkodowana.

Ubezpieczenie mienia

Najchętniej kupowanym ubezpieczeniem w ramach ubezpieczenia majątkowego jest ubezpieczenie mienia. Chroni go ono przed zniszczeniem lub stratą. Tego rodzaju ochrona dotyczy dobytku, mienia i rzeczy wartościowych przed skutkami różnych zdarzeń, wypadków, katastrof oraz kradzieży . Można ubezpieczyć mieszkanie, dom, budowle, różnego rodzaju maszyny oraz cenne przedmioty, znajdujące się w mieszkaniu.

Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe

Ten typ ubezpieczeń w największym stopniu odnosi się do ubezpieczonego. Osoba, która objęta jest tym ubezpieczeniem ma prawo do otrzymania od towarzystwa ubezpieczeniowego świadczenia jednorazowego albo wielokrotnego. Wysokość składki, jaką płacimy jest wypadkową ryzyka oraz sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że im mniejsze jest ryzyko, tym składka jest niższa, a gdy kwota ubezpieczenia jest wyższa, tym samym i składka jest wyższa.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie majątkowe

Dobranie właściwego ubezpieczenia majątkowego wymaga porównania ofert ubezpieczycieli. W szczególności należałoby zaś zwracać uwagę na wszelkie kruczki prawne. Szukanie samemu odpowiedniego ubezpieczenia majątkowego wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Więc najlepiej skonsultować się z ekspertem ubezpieczeniowym. Niezależny Doradca Finansowy wybierze odpowiednie ubezpieczenie mieszkania lub domu, określi sumy ubezpieczenia mieszkania, domu i wyposażenia, przedstawi jakie są wady i zalety poszczególnych ofert ubezpieczeniowych, pomoże dobrać wysokość składki i system wpłat do możliwości finansowych, pomoże wypełnić wniosek ubezpieczeniowy.
Decydując się na zakup ubezpieczenia warto pamiętać, o tym że zakres ochrony ubezpieczeniowej jest różny w zależności od wybranego przez nas ubezpieczenia. Ubezpieczenia majątkowe nie chronią właściciela przed wszystkimi szkodami.

Jakie są obowiązki ubezpieczonego, które są związane z wystąpieniem szkody ?

Obowiązki ubezpieczonego związane z wystąpieniem szkody dokładnie opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętać również musimy o tym, że w przypadku wystąpienia szkody w ubezpieczonym mieniu powinniśmy użyć wszelkich dostępnych środków, by zmniejszyć jej rozmiary, a także by zabezpieczyć przed szkodą mienie bezpośrednio zagrożone. Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany zwrócić nam w granicach sumy ubezpieczenia poniesione przy tym koszty, o ile nasze działania były celowe, choć nieskuteczne. Jeśli jednak dopuścimy się rażącego niedbalstwa w wykonywaniu tego obowiązku, odszkodowanie nie będzie nam się należało. Także umyślne wyrządzenie szkody spowoduje odmowę wypłaty odszkodowania za zniszczone mienie.

Więcej:

Ubezpieczenia mieszkania – kalkulator rankomat.pl

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments