Rekalkulacja składki OC – czy trzeba się jej bać?

Redakcja 9 lipca 2020

Udostępnij:

Rekalkulacja składki OC to termin, z którym muszą się zapoznać przede wszystkim osoby zastanawiające się nad kupnem używanego samochodu wraz z ważną polisą poprzedniego właściciela (ale nie tylko!). Zwykle wzbudza on lęk, ale nie zawsze musi oznaczać duże podwyżki i dopłaty do ubezpieczenia. Dowiedz się więcej o rekalkulacji składek i sprawdź, czy faktycznie jest się czego obawiać.

rekalkulacja

 

Czym jest rekalkulacja składki i kiedy do niej dochodzi?

Pojęcie rekalkulacji składki dotyczy ponownego przeliczenia jej wysokości w zależności od kryteriów, które stosują towarzystwa ubezpieczeniowe w celu ustalenia ryzyka spowodowania szkody przez kierowcę. Warto bowiem wiedzieć, że wysokość OC zależy od szeregu czynników, takich jak:

  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • marka samochodu,
  • wiek samochodu,
  • pojemność silnika,
  • sposób użytkowania pojazdu,
  • planowana ilość przejechanych kilometrów i dotychczasowy przebieg,
  • miejsce zamieszkania kierowcy (miasto, wieś).

Takich kryteriów jest naprawdę dużo, a niektóre z nich, jak np. kolor karoserii czy stan cywilny, mogą się wydawać wręcz absurdalne. Jednak wszystkie wynikają ze statystyk dotyczących sprawców zdarzeń drogowych. To z tego powodu każdy kierowca płaci całkowicie inną, indywidualnie wyliczoną stawkę za swoje ubezpieczenie OC. Te indywidualne wyliczenia sprawiają również, że niekiedy jeszcze w trakcie trwania umowy ubezpieczyciel podejmuje decyzję o dokonaniu rekalkulacji stawki.

Najczęściej dochodzi do tego w dwóch sytuacjach:

  • przy kupnie używanego samochodu wraz z polisą OC poprzedniego właściciela,
  • gdy w umowie ubezpieczenia widnieją niewłaściwe dane dotyczące kierowców (np. OC należy do doświadczonego kierowcy, ale z samochodu korzysta też młoda osoba, która od niedawna ma prawo jazdy).

Rekalkulacja w przypadku zakupu samochodu – czy zawsze jest niekorzystna?

Najczęściej ubezpieczalnie dokonują ponownego przeliczenia składek przy sprzedaży samochodu. Co warto wiedzieć, jeśli kupujesz używane auto wraz z polisą poprzedniego właściciela? W niekorzystnej sytuacji są szczególnie młodzi kierowcy, którzy dokonują zakupu od kogoś znacznie bardziej doświadczonego, z kompletem zniżek. Wówczas może okazać się, że rekalkulacja wykaże konieczność dokonania dopłaty. Jak wysokiej? To zależy. Przykładowe kalkulacje znajdziesz pod adresem https://rankomat.pl/samochod/rekalkulacja-skladki-oc-czy-trzeba-sie-jej-bac.

Bywa jednak również zupełnie odwrotnie – to znaczy kierowca mogący pochwalić się latami bezszkodowej jazdy kupuje pojazd od kogoś, kto płaci wysokie OC. Wówczas ponowne przeliczenie stawek jest dla niego korzystne.

Rekalkulacja OC – co warto wiedzieć?

Warto jednak wiedzieć, że przepisy nie regulują terminu ani konieczności przeprowadzania rekalkulacji, dlatego może być ona dokonana zarówno w miarę szybko, jak i po dłuższym czasie od nabycia pojazdu, nawet dopiero pod koniec okresu obowiązywania polisy poprzedniego właściciela. Wówczas kierowca poinformowany o konieczności dokonania dopłaty nie ma zbyt wielu możliwości działania – może się jedynie odwoływać od decyzji ubezpieczyciela, jednak ten krok zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych skutków.

Niekiedy jednak w ogóle nie dochodzi do ponownego przeliczenia składki – ubezpieczalnie nie mają bowiem obowiązku sprawdzania każdej polisy. Co więc robić? Najlepszym rozwiązaniem (w każdym przypadku) jest samodzielne zwrócenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego o ponowną kalkulację składek. Wówczas masz możliwość uzyskania pełnej informacji co do dokonanej nadpłaty lub niedopłaty i wyliczonej dla siebie stawki. Daje Ci to również możliwość porównania jej z ofertami innych firm i wyboru najtańszego rozwiązania. Jeśli tylko znajdziesz atrakcyjniejszą ofertę u konkurencji, możesz wypowiedzieć OC po dawnym właścicielu samochodu i podpisać nową, własną umowę. Często takie rozwiązanie okazuje się najkorzystniejsze, ponieważ poza niższą ceną zapewnia możliwość pracowania na własne zniżki.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments