Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – jak to zrobić?
Polacy znacznie częściej wybierają rozwiązanie, jakim jest zakup pojazdu z drugiej ręki niż z salonu. Jeśli jednak stawiamy na samochód z rynku wtórnego, musimy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Dotyczą one zarówno nowego właściciela pojazdu, jak i jego zbywcy. W głowie wielu osób pojawia się wówczas wiele pytań, które dotyczą problemu, jakim jest przepisanie polisy OC. Ale czy rzeczywiście jest to problem? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda przepisanie polisy OC na nowego właściciela i czy jest ono konieczne.
Przepisanie ubezpieczenia OC – jakich sytuacji dotyczy?
Przepisanie ubezpieczenia OC pojawia się zarówno podczas sprzedaży samochodu innemu właścicielowi, jak i przy otrzymaniu darowizny. Dzieje się tak pod warunkiem, że w momencie zmiany prawa do własności, sam pojazd objęty jest ubezpieczeniem OC. A tak zdecydowanie być powinno. Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Nawet jeden dzień zwłoki z wykupieniem polisy oznacza poważne konsekwencje, które dotkną także nasz portfel.
Przepisanie polisy OC – jakie kroki należy podjąć?
Mimo że w chwili zmiany prawa własności polisa OC pojazdu nadal obowiązuje i nowy właściciel nie jest zobowiązany do natychmiastowego wykupienia nowej, nie oznacza to, że zarówno zbywca, jak i nabywca kończą na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży wszystkie formalności. Po rozliczeniu na obu kierowców czeka szereg formalności.
Po sprzedaży samochodu zbywca zobowiązany jest poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zaistniałej zmianie. Ma na to 14 dni. Jest to o tyle istotne, że gdy firma ubezpieczeniowa nie będzie wiedziała o zmianie właściciel, przygotuje dla poprzedniego wyliczenie składki na następny rok ochrony. Może się również zdarzyć, że brak zgłoszenia ubezpieczycielowi zmiany doprowadzi do obciążenia byłego właściciela zdarzeniami drogowymi, które nie były jego winą. Poinformowanie i złożenie wniosku o przepisanie OC leży więc w interesie samego zbywcy pojazdu.
Przepisanie polisy OC – o czym musi pamiętać nowy właściciel?
Od momentu, w którym ubezpieczyciel dowie się o zmianie właściciela pojazdu, kontaktuje się już z nabywcą. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może podjąć decyzję o rekalkulacji składki. Dzieje się tak, kiedy według ubezpieczyciela składka nałożona na poprzedniego właściciela, jest nieadekwatna do ryzyka ubezpieczeniowego nabywcy pojazdu. W takiej sytuacji nowy właściciel może wypowiedzieć umowę firmie ubezpieczeniowej, a koszty składki za okres, w którym ochrona nie będzie już obowiązywać, zostaną zwrócone poprzedniemu kierowcy. Wypowiedzenie powinno zostać jednak dokładnie przemyślane, a przede wszystkim poprzedzone poszukiwaniem innego towarzystwa ubezpieczeniowego, tak by nie przerwać ciągłości OC.
Przepisanie ubezpieczenia OC leży zarówno w interesie sprzedawcy, jak i nabywcy. Ten drugi powinien pamiętać o dostarczeniu towarzystwu ubezpieczeniowemu dokumentu potwierdzającego zakup – oczywiście, jeśli nie zrezygnuje z dotychczasowej polisy. Umowa kupna-sprzedaży potwierdza, od jakiej daty nowy właściciel nie ponosi odpowiedzialności za wypadki bądź kolizje, które zostały spowodowane nabytym pojazdem.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.