Potrącenie psa i uszkodzenie auta – jak uzyskać odszkodowanie?

Redakcja 18 sierpnia 2021

Udostępnij:

Potrącenie psa jest zdarzeniem, do którego niestety dochodzi bardzo często na polskich drogach. Zwierzę oślepione przez reflektory może stanąć w bezruchu bez najmniejszej próby ucieczki. Może także wtargnąć na jezdnię tak nieoczekiwanie, że kierowca nie ma najmniejszej szansy na zahamowanie. Nawet jeśli do tej pory nie miałeś styczności z tego rodzaju zdarzeniem warto, aby zapoznał się z krokami, które należy wówczas podjąć. Może to zarówno uchronić Cię przed konsekwencjami, jakie możesz ponieść jako kierowca, jak i pomóc uzyskać odszkodowanie od osoby odpowiedzialnej za szkodę.

Potrącenie psa i uszkodzenie auta

Potrącenie psa – kto jest za nie odpowiedzialny?

Często to osoby kierujące pojazdem oskarżane są o zdarzenie, jakim jest kolizja z psem na drodze. Jednak niespodziewane wydarzenia na drodze mogą spotkać każdego z nas. Z sytuacji, w której zwierzę nagle wybiega przed maskę samochodu ciężko wyjść bez szkód wyrządzonych czy to zwierzęciu, czy nam samym. Dlatego kierowca rzadko kiedy jest odpowiedzialny za potrącenie psa. Wina dużo częściej spoczywa na jego właścicielu.

Według Kodeksu cywilnego za zwierzę, które chowamy – w tym również psa – odpowiada jego właściciel. W momencie, gdy zwierzę odpowiada za wyrządzone szkody, winę ponosi jego właściciel. Zwierzę nie ma zdolności prawnej, nie może więc brać odpowiedzialności za swoje czyny. Dotyczy to również sytuacji, w której pies uciekł, nie był pod nadzorem właściciela czy po prostu zabłąkał się. Wyjątkiem może być sytuacja, w której zwierzę zostało wypuszczone z posesji właściciela przez osoby trzecie lub zwabione przez nie na jezdnię.

Odszkodowanie za potrącenie psa – kiedy obowiązuje?

Kiedy kolizja z psem na drodze stała się naszym udziałem, jesteśmy na korzystnej pozycji, gdy posiadamy ubezpieczenie AC. Jeśli nie – koszty naprawy pojazdu mogą być pokryte z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenia OC rolnika. Na szczególne zainteresowanie zasługuje ostatnia opcja. Jak wygląda w praktyce odszkodowanie za potrącenie psa w przypadku, gdy właścicielem zwierzęcia jest właściciel gospodarstwa rolnego?

Potrącenie psa gospodarskiego

Według polskiego prawa każdy rolnik musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. W sytuacji, w której doszło do zdarzenia drogowego z udziałem psa należącego do rolnika, odszkodowanie dla właściciela pojazdu może zostać wypłacone z tego tytułu. Ubezpieczenie OC rolnika pokrywa wówczas wszystkie szkody spowodowane wtargnięciem zwierzęcia na jezdnię.

Kolizja z psem na drodze – o czym musisz pamiętać?

Jeśli dojdzie do kolizji z psem na drodze, musisz pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków. Są one takie same jak w przypadku zwykłej kolizji drogowej. Nie możesz również odjechać z miejsca zdarzenia. Pozostawienie potrąconego zwierzęcia jest karane – możesz otrzymać karę grzywny nawet w wysokości 5 tys. złotych. Odpowiednie postępowanie po zdarzeniu, jakim jest potrącenie psa, jest także decydujące w momencie ubiegania się o należne odszkodowanie. Konieczne jest zawiadomienie odpowiednich służb o zaistniałym zdarzeniu – w tym również weterynarza, który udzieli pomocy zwierzęciu.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments