Podwójne ubezpieczenie OC – jak tego uniknąć?

Redakcja 11 maja 2020

Udostępnij:

Obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych OC jest nieskomplikowanym ubezpieczeniem, którego warunki są identyczne dla każdego kierowcy. Mimo to bywają z nim problemy, a do najczęstszych zalicza się zbieg polis, czyli tzw. podwójne OC. Na czym ono polega i jak go uniknąć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.

podwójne ubezpieczenie oc

Czym jest podwójne OC

Jak nietrudno się domyślać, podwójne OC (https://ubezpieczamy-auto.pl/podwojne-ubezpieczenie-oc/) występuje w sytuacji, gdy kierowca wykupił jednocześnie dwie polisy. Posiadając dwa ubezpieczenia, musi oczywiście za nie płacić, co stanowi obciążenie dla jego portfela. Czy jednak w zamian za to może liczyć na jakieś dodatkowe przywileje? Nie – podwójne OC nie daje żadnych korzyści i wiąże się wyłącznie z wymiernymi stratami finansowymi. Jest nieopłacalne i zupełnie niepotrzebne, dlatego każdy, kto w padł w pułapkę podwójnego ubezpieczenia, powinien jak najszybciej się z niej wydostać.

Kiedy występuje zbieg ubezpieczeń

W pułapkę podwójnego OC można wpaść w przypadku:

  • niewypowiedzenia wygasającego ubezpieczenia i po wykupieniu nowej polisy,
  • wykupienia nowego OC po kupnie używanego samochodu z ważnym ubezpieczeniem,
  • złożenia nieprawidłowego wypowiedzenia OC lub niedostarczenia go do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Omówmy każdą z powyższych sytuacji.

Niewypowiedzenie wygasającego OC po kupnie nowej polisy

Gdy zbliża się termin wygaśnięcia aktualnego OC dla Twojego auta, z reguły otrzymujesz propozycję jego przedłużenia od obecnej firmy. Nie zawsze jest ona jednak najkorzystniejsza – nierzadko bywa tak, że inne towarzystwa mają dla Ciebie lepsze oferty. Wówczas decydujesz się na wykupienie jednej z nich, jednak zapominasz o wypowiedzeniu starego OC, które za chwilę wygaśnie. W rezultacie przedłuża się ono automatycznie, a Ty pozostajesz z dwoma ubezpieczeniami.

Jak temu zapobiec? Kluczowe jest dopilnowanie daty wygaśnięcia starego OC, tak aby wypowiedzieć  je najpóźniej dzień przed terminem, zobacz kompleksowe informacje w artykule  https://ubezpieczamy-auto.pl/wypowiedzenie-oc/ Jeśli tego nie zrobisz, przedłuży się ono bowiem automatycznie. Na szczęście nie ma konieczności opłacania go za rok z góry – będziesz mógł je wypowiedzieć w dowolnym momencie, płacąc wyłącznie za okres, w trakcie którego z niego korzystałeś.

Kupno nowego OC po nabyciu auta z ważną polisą

Inną sytuacją, która często skutkuje wpadnięciem w pułapkę podwójnego OC, jest kupno używanego auta. Zbywając pojazd, sprzedawca ma obowiązek przekazania również aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jako nabywca możesz z niego korzystać do momentu wygaśnięcia, pamiętając, że nie przedłuża się automatycznie. Mimo to niektórzy kierowcy decydują się na wykupienie OC na siebie i zapominają, że przejęli ubezpieczenie poprzedniego właściciela.

Po co kupować nowe ubezpieczenie, skoro to przekazane przez sprzedającego jest opłacone i aktualne? Z reguły nie ma to sensu, chyba że towarzystwo zażąda od Ciebie na tyle dużej dopłaty, że bardziej opłacalne będzie kupno nowej polisy, jednak dzieje się tak bardzo rzadko. Dlatego po nabyciu pojazdu nowe OC wykup dopiero, gdy ubezpieczenie poprzedniego właściciela wygaśnie. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze i czas, które trzeba by przeznaczyć na kupno polisy dla siebie.

Złożenie nieprawidłowego wypowiedzenia lub niedostarczenie go do towarzystwa

Zdecydowanie rzadziej dochodzi do sytuacji automatycznego przedłużenia obowiązkowego OC ze względu na nieprawidłowo sporządzone wypowiedzenie. Aby dokument był ważny, należy pamiętać o następujących elementach:

  • data,
  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • marka i model, numery rejestracyjne i rok produkcji pojazdu,
  • przyczyna rezygnacji z polisy,
  • termin upływu ważności ubezpieczenia,
  • numery polisy,
  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • podstawa prawna,
  • podpis właściciela lub właścicieli auta.

Wypowiedzenie możesz złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie. Decydując się na formę listowną, skorzystaj z przesyłki z potwierdzeniem odbioru. Z kolei w przypadku wypowiedzenia przez Internet warto zadzwonić do towarzystwa i zorientować się, czy pismo dotarło. Jeżeli zamierzasz wykupić nową polisę, najkorzystniejszą ofertę uda Ci się znaleźć przy pomocy ubezpieczeniowej porównywarki internetowej kalkulator ubezpieczeń samochodowych.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments