Pełne ubezpieczenie samochodu

Redakcja 25 maja 2009

Udostępnij:

Samochód to najczęściej wybierany środek transportu w dzisiejszych czasach. Jednak wypadki samochodowe zdarzają się bardzo często, z wielu powodów, może to być awaria lub nieuwaga człowieka. Pełen pakiet ubezpieczenia samochodu daje kompleksowe zabezpieczenie od wypadków.

Ubezpieczenie OC

Pełna nazwa tego ubezpieczenia to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W Polsce jest ono obowiązkowe dla właścicieli pojazdów. Na mocy prawa zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany do opłacenia szkód wyrządzonych przez nas osobom trzecim, o ile jesteśmy zobligowani do ich naprawienia.

Ubezpieczenie AC

AC, czyli Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Obejmuje ono szkody polegające na zniszczeniu lub uszkodzeniu pojazdu, a także jego utraty. Szkody kwalifikowane w tym ubezpieczeniu polegają na uszkodzeniu pojazdu w wyniku wypadku oraz kradzieży, o ile kierujący nie był pod wpływem alkoholu, bądź nie posiada uprawnień wymaganych do kierowania samochodem. Jest to pomocne ubezpieczenie, gdy wypadek jest z naszej winy. Ubezpieczenie OC pokrywa tylko szkody spowodowane innym. Z AC jest inaczej, ponieważ, bez względu czy to my spowodowaliśmy wypadek czy nie, ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia również naszych strat. Należy sobie również zdawać sprawę, że w odróżnieniu od ubezpieczenia OC oferty poszczególnych towarzystw mogą zawierać różny zakres ubezpieczenia – na przykład PZU może dać nam dodatkowo ochronę szyb, natomiast Liberty Direct samochód zastępczy na okres naprawy.

Ubezpieczenie NNW

NNW ubezpieczamy się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie NNW obejmuje każde nagłe zdarzenie, które na trwałe pogarsza nasz stan zdrowia. W ramach odszkodowania wypłacane jest nam kwota potrzebna do naszego leczenia, oraz zwrot kosztów nabycia różnego typu protez i środków pomocniczych. Jest to także ubezpieczenie dobrowolne, zawierane najczęściej na okres 12 miesięcy. Ubezpieczeniem NNW objęci są wszyscy pasażerowie, nie tylko kierowca, co jest jego wielkim plusem. Sumę ubezpieczenia wybieramy sami. Jest ona zależna od wielu czynników, m.in. rodzaju samochodu, ilości miejsc itp. Ubezpieczenie NNW warto wykupić, ponieważ dba o nasze zdrowie, a składka jest stosunkowo niewielka.

Ubezpieczenie Assistance

Ubezpieczenie Assistance jest ubezpieczeniem dodatkowym. Daje ono pomoc techniczną jak i medyczną kierowcy i pasażerom. Jest ono blisko powiązane z ubezpieczeniem Autocasco, a w niektórych firmach jest nawet bezpłatnym dodatkiem do ubezpieczeń OC i AC. Ubezpieczenie to gwarantuje pomoc, która jest udzielana w związku z wypadkiem drogowym, awarią samochodu, jego utratą lub chorobą kierowcy albo pasażera. Gdy nasz samochód w trakcie podróży się zepsuje, ubezpieczenie Assistance gwarantuje nam bezpłatną pomoc drogową. Dzięki Assistance nasz samochód może zostać odholowany do warsztatu, możemy liczyć na jego naprawę, wypożyczenie samochodu zastępczego, transport dla kierowcy i pasażerów, zakwaterowanie w hotelu, a nawet zapewnienie dzieciom opieki.

Zielona Karta

Zielona Karta jest potwierdzeniem posiadanego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jest niezbędne  za granicą. Można ją wykupić na granicy w danym kraju albo przed wyjazdem. Ma ona ten sam wzór w każdym kraju, a także te same warunki. Nie jest obowiązkowa na terenie państw Unii Europejskiej, ponieważ tam wystarczy nasze ubezpieczenie OC.

Pełne ubezpieczenie samochodu

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC. Chroni ono nas przed opłatami za stworzone szkody osobom trzecim. Ubezpieczenie to nie gwarantuje odszkodowania dla nas, więc szkody z wypadku z naszej winy, pokrywamy sami. Warto zatem kupić ubezpieczenie AC. Da ono nam zabezpieczenie, kiedy dojdzie do  zniszczenia, uszkodzenia pojazdu, a także jego kradzieży. W tym wypadku, nawet gdy wypadek będzie spowodowany z naszej winy, ubezpieczyciel pokryje nasze straty. Ubezpieczenie NNW dba o nasze zdrowie. Nawet najmniejszy wypadek może spowodować różne kontuzje, niekiedy bardzo poważne. Ubezpieczenie NNW gwarantuje nam odszkodowanie, również opiekę zdrowotną dla nas i naszych pasażerów. Ubezpieczenie Assistance daje nam korzyści, w postaci technicznej, a także medycznej. Gdy nasza podróż będzie przerwana awarią samochodu, bądź wypadkiem, będziemy spokojni, ponieważ ubezpieczyciel zagwarantuje nam pomoc drogową, a także będziemy mogli skorzystać z hotelu, bądź samochodu zastępczego. Zielona Karta pozwala nam swobodnie poruszać się po całym świecie. Świadczy ona o tym, że posiadamy wykupione ubezpieczenie OC.

Warto mieć pełen pakiet ubezpieczeń. Ubezpieczyciel zapewni nam opiekę techniczną, medyczną, liczne odszkodowania dla nas, jak i dla osób trzecich.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments