Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Redakcja 26 maja 2009

Udostępnij:

Chcesz zarejestrować samochód, by mieć wreszcie dowód rejestracyjny i tablice do swojego nowego auta, nie zdziw się, gdy urzędnicy proszą o pokazanie aktualnego ubezpieczenia OC. Ponieważ to ubezpieczenie jest obowiązkowe.

Jazda bez ważnego OC (nawet, jeśli kupiliśmy samochód pół godziny temu, lecz zostaniemy zatrzymani do kontroli) prowadzi w konsekwencji do mandatu w wysokości 380 PLN. Jeżeli ubezpieczenia nie mamy dłużej (do 14 dni), zapłacimy 960 PLN, a gdy zwlekamy jeszcze dłużej (powyżej 14 dni), zapłacimy ponad 1900 PLN kary.

Najlepiej jest wykupić ubezpieczenie OC bezzwłocznie. Zwłaszcza, że można to zrobić nie ruszając się z domu – wystarczy wejść na kalkulator oc ac, wprowadzić dane, wybrać polisę, która nam najbardziej pasuje i ją kupić.

Inaczej jest z ubezpieczeniami dobrowolnymi. Autocasco kupić można, ale nie trzeba, nie ma obowiązku. Generalnie w ubezpieczeniach samochodowych panuje zasada, że im auto jest starsze, tym warunki są mniej korzystne.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

1.    Wiek kierowcy: im jest młodszy, tym więcej płaci;
2.    Szkody spowodowane w przeszłości: im więcej szkód, tym wyższa składka;
3.    miejsce zamieszkania;
4.    marka samochodu: ubezpieczenie kombi może być droższe niż auta sportowego;
5.    stan cywilny;
6.    płeć.

Najmniej płacą kierowcy z długoletnim, bezwypadkowym stażem za kierownicą.

Kiedy kupić ubezpieczenie OC?

Jeśli kupiliśmy samochód, który jest już zarejestrowany w Polsce, to od sprzedawcy wraz z autem dostajemy ubezpieczenie samochodowe OC. Mamy teraz 30 dni na decyzję, czy przejmiemy ubezpieczenie i dalej będziemy z niego korzystać, czy rezygnujemy i podpisujemy umowę z inną firmą ubezpieczeniową. Co jest istotne, jeśli nie zrezygnujemy w ciągu 30 dni, zostaje ono przepisane na nas i mamy obowiązek płacić składkę. Jeśli ważność ubezpieczenia kończy się przed upływem 30 dni od kupna auta, przed końcem jej ważności mamy obowiązek podjąć decyzję, czy pozostajemy przy starym ubezpieczycielu, czy wypowiadamy mu umowę i zawieramy ją z innym.
W przypadku zakupu nowego samochodu ubezpieczenie OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, a tak naprawdę przed rejestracją, ponieważ dowód opłaty składki trzeba okazać w wydziale komunikacji. Nie wolno jeździć autem bez OC.

Którego ubezpieczyciela wybrać?

Niektórzy uważają, że najtańszego. Tak naprawdę warunki OC są zbliżone w różnych firmach, dlatego warto być może brać pod uwagę tylko cenę,może nie zawsze najtańsze OC jest najlepsze, a sposobem by to stwierdzić, jest zapytanie o ofertę agentów różnych firm. Można także udać się do pośrednika, który sprzedaje ubezpieczenia różnych ubezpieczycieli.

Kiedy kupić ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie Autocasco można wykupić w dowolnym momencie, ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne. Chroni nas ono przed stratami finansowymi, jeśli spowodujemy stłuczkę, kolizję lub wypadek, albo gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu w okolicznościach, kiedy nie można ustalić, kto jest winny. W przeciwieństwie do OC, nie przechodzi ono na nabywcę samochodu, choć firmy ubezpieczeniowe czasem dają takie prawo.

W przypadku AC trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale także na jego warunki. W zależności od firmy ubezpieczeniowej albo wariantu umowy, spotkać można wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co najczęściej oznacza, że nie dostaniemy odszkodowania albo zostanie ono zmniejszone, gdy przyczyną wypadku będzie na przykład przekroczenie dozwolonej prędkości.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments