Norwegia samochodem – autostrady, opłaty i przepisy drogowe

Redakcja 5 października 2022

Udostępnij:

Norwegia to jeden ze skandynawskich krajów, które chętnie są odwiedzane przez turystów. Ogromną część powierzchni tego państwa zajmują lasy, góry oraz woda co sprawia, że widoki zapierają dech w piersiach. Planując wyjazd do tego wyjątkowego kraju, warto dowiedzieć się wcześniej, jakie przepisy oraz opłaty drogowe w nim obowiązują. Zwiedzanie go samochodem jest bowiem bez wątpienia najlepszym sposobem na to, aby odwiedzić najpiękniejsze zakamarki Norwegii.

Norwegia samochodem
>

Ze względu na swoje położenie oraz specyficzne ukształtowanie terenu podróżowanie krętymi i stromymi drogami w Norwegii jest dość wymagające. Warto także wiedzieć, jakie ograniczenia prędkości występują w tym kraju oraz jak bezpiecznie się po nim poruszać. Norwegia jest tak różnorodna i zachwycająca, że każdy turysta z pewnością znajdzie wyjątkowe miejsce, które na długo zapadnie w jego pamięci.

Norwegia samochodem – co trzeba wiedzieć o przepisach tego kraju?

Drogi w Norwegii są w bardzo dobrym stanie technicznym, co sprawia, że podróżowanie nimi jest komfortowe, ale dość wymagające. Ze względu na to, że zdecydowana większość z nich jest dość wąska oraz prowadzi przez górzyste tereny, to jazda nimi jest często wyczynem. Dlatego decydując się na wyprawę do Norwegii samochodem, trzeba wziąć to pod uwagę.

Poruszając się po norweskich drogach, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych, jakie obowiązują w tym kraju. Mandaty za ich złamanie są bowiem najczęściej bardzo surowe. Każda osoba podróżująca samochodem musi mieć zapięte pasy, także z tyłu. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok na obszarze zabudowanym oraz poza nim.

Norwegia – przepisy drogowe i dozwolone prędkości

Norwegia samochodem to świetny pomysł dla każdego miłośnika pięknych widoków oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. Kierowcy podróżujący po drogach muszą jednak przestrzegać dopuszczalnych prędkości na określonych terenach:

  • na obszarze zabudowanym do 50 km/h,
  • na osiedlach mieszkaniowych do 30 km/h,
  • poza terenem zabudowanym do 80 km/h,
  • na drogach ekspresowych do 90 km/h,
  • na autostradach do 100 km/h.

Na wyposażeniu każdego samochodu znaleźć się musi trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. W przypadku kraju, jakim jest Norwegia, przepisy drogowe nakazują korzystanie z opon zimowych o minimalnej głębokości bieżnika 3 mm w okresie zimowym. Natomiast z opon z kolcami można korzystać od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy.

Podróżowanie samochodem po Norwegii – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli chodzi o opłaty drogowe Norwegia to kraj, który pobiera je za przejazd określonymi odcinkami dróg. Są one pobierane przez automatyczny system, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Wybierając się do tego wyjątkowego kraju, należy pamiętać także o tym, że wjazd do niektórych miast, takich jak Oslo, Bergen czy Trondheim jest płatny. Niektóre drogi prywatne również wymagają uiszczenia opłaty, aby możliwe było podróżowanie nimi. Zazwyczaj dotyczy to dróg prowadzących w głąb doliny czy też w góry.

W przypadku kraju, jakim jest Norwegia, autostrady są w doskonałym stanie technicznym i umożliwiają sprawne pokonanie praktycznie większej części kraju. Umieszczone jest na nich ponad 200 bramek, które są zautomatyzowane i nie wymagają od kierowców konieczności zatrzymywania się na nich w celu uiszczenia opłaty.

Jak bezpiecznie podróżować samochodem po Norwegii?

Opłaty drogowe w Norwegii to nie jedyne koszty, z którymi mogą spotkać się osoby podróżujące po tym kraju. W przypadku przekroczenia prędkości czy innego wykroczenia trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty bardzo wysokiego mandatu. Przed podróżą warto zapoznać się z aktualnymi stawkami, gdyż mogą one dynamicznie się zmieniać. Kary te mogą być bardzo wysokie, a za przekroczenie określonej prędkości grozi również utrata prawa jazdy. Nic więc dziwnego, że jest to kraj, który słynie z bezpieczeństwa na drodze oraz małej ilości wypadków śmiertelnych. Wysokie mandaty skutecznie odstraszają piratów drogowych i zwiększają bezpieczeństwo.

Każdy, kto marzy o odwiedzeniu tego fascynującego kraju, jakim jest Norwegia samochodem, musi pamiętać także o tym, że wysokie mandaty grożą nie tylko za przekroczenie dozwolonej prędkości. Kara może zostać nałożona również na kierującego pojazdem bez włączonych świateł czy takiego, który nie zatrzyma się przed znakiem STOP. Należy mieć na uwadze to, że ogromny nacisk w tym kraju kładzie się na nie korzystanie z telefonu podczas jazdy. Zabronione jest dotykanie ekranu nawet wtedy, gdy telefon umieszczony jest w specjalnym uchwycie.

Kilka ciekawostek o podróżowaniu po Norwegii

Ze względu na wysokie mandaty i opłaty drogowe Norwegia to kraj, w którym na drogach panuje duży spokój. Kierowcy poruszający się nimi jeżdżą na ogół bezpiecznie i rozważnie nie przekraczając dopuszczalnej prędkości. Ceny paliw również są dość wysokie, dlatego trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami, planując dłuższą podróż. Wjeżdżając do tego kraju, podróżny może mieć przy sobie gotówkę o równowartości nie większej niż 25 000 NOK. W przeciwnym razie konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza. Dodatkowo przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Norwegia samochodem zimą to nie lada gratka dla miłośników niesamowitych krajobrazów. Podróżując jednak o tej porze roku, należy pamiętać, że policjanci mogą zabronić dalszej jazdy w niektórych obszarach kraju, jeśli pojazd nie jest wyposażony w odpowiednie opony czy łańcuchy. Kontynuowanie podróży bez nich może być bowiem niebezpieczne. Trzeba więc wziąć to pod uwagę, planując wycieczkę do Norwegii w miesiącach zimowych. Norwegia jest wyjątkowym krajem, w którym turyści mogą podziwiać piękne krajobrazy i odwiedzić wiele różnego rodzaju atrakcji. Jest to także państwo, w którym przestrzega się przepisów drogowych i tego samego wymaga się od osób, które je odwiedzają. Przepisy drogowe są bardzo surowe, a policja egzekwuje je. Przekroczenie prędkości może wiązać się nie tylko z wysokim mandatem, ale również odebraniem prawa jazdy. Warto więc poruszając się drogami tego kraju respektować przepisy i nie łamać ich, a przygodą jaką jest zwiedzanie Norwegii, będzie wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments