Kalkulator Ubezpieczeń

Redakcja 15 maja 2009

Udostępnij:

W Polsce do najbardziej znanych ubezpieczeń komunikacyjnych należą ubezpieczenie OC i AC. Czym się charakteryzują? Od czego zależy wysokość składki?

Ubezpieczenie OC

Wśród polskich klientów ubezpieczenia komunikacyjne stały się ostatnio bardzo popularne. Powszechnie znanym ubezpieczeniem jest OC  (odpowiedzialność cywilna), jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Do jego kupienia zobowiązany jest każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego na trenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ten obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie OC wynika z zapisu w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z tym, posiadanie OC jest obowiązkowe i podlega kontroli. Mogą jej dokonywać takie podmioty, jak: Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Ruchu Drogowego, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czy organy celne. W przypadku braku OC musimy liczyć się z karą. Stawki mandatu za brak ważnego ubezpieczenia OC są dość wysoki i wynoszą odpowiednio: 500 euro dla samochodów osobowych, 800 euro dla samochodów ciężarowych i autobusów, 100 euro dla pozostałych pojazdów. Pamiętajmy więc, żeby od razu po kupieniu samochodu, nabyć OC. Na mandat jesteśmy też narażeni, gdy podczas kontroli nie będziemy mieli przy sobie dowodu opłacenia składki. Organ kontrolujący zapewne sprawdzi, czy w ogóle mamy opłaconą składkę na ubezpieczenie OC, a potem wystawi mandat – zwykle na kwotę 50 zł.
Z tego powodu zawsze miejmy przy sobie dowód wykupienia ubezpieczenia OC wraz z dowodem rejestracyjnym.

Przed czym chroni nas ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC (warto przeczytać artykuł na temat OC na https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-oc/)  chroni nas w sytuacji, kiedy to z naszej winy, w wypadku drogowym, osoba trzecia dozna jakiegoś uszczerbku na zdrowiu lub zginie. Z naszego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej lub jej rodzinie. Również, jeżeli podczas stłuczki, której jesteśmy sprawcami, zostanie uszkodzony pojazd osoby trzeciej, zostanie jej wypłacone odszkodowanie lub towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawą samochodu. Musimy zgodzić się, że obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie OC to nie jakiś wymysł rządzących, ale ważny zapis prawny, którego warto przestrzegać.

Ubezpieczenie AC

Kolejnym powszechnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie AC – Autocasco. Tym razem jednak jest to ubezpieczenie dobrowolne. Czasami warto jednak zastanowić się, czy nie przydałoby nam się takie zabezpieczenie. Warto pamiętać, że wysokość sumy ubezpieczeniowej nie może przewyższać wartości ubezpieczanego pojazdu. Ubezpieczenie AC ochrania nas przede wszystkim w przypadku kradzieży, ale nie tylko. Spokojnie możemy spać także w przypadku, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku, którego my jesteśmy sprawcami. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie lub pokryje koszty naprawy. AC, gwarantuje również wypłatę rekompensaty w przypadkach zderzeń samochodu ze zwierzętami lub jakimiś przedmiotami oraz zniszczeń wynikających z działania huraganu, powodzi, itp.

Warto jednak pamiętać, żeby dobrze zapoznać się z tzw. wykluczeniami zawartymi w umowie. Są tam ujęte sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone. Stanie się tak w przypadku, gdy spowodowaliśmy wypadek, będąc pod wpływem działania alkoholu lub jakichkolwiek środków odurzających lub, gdy prowadziliśmy samochód bez ważnych dokumentów (prawo jazdy, dowód rejestracyjny).

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia?

Innymi regułami kierujemy się wybierając ubezpieczenie OC, a innymi w przypadku ubezpieczenia AC. Jeżeli chodzi o to pierwsze, to z względu na obowiązkowość i powszechność, jedynym kryterium jest być cena. Zakres ubezpieczenia ustalony jest ustawowo, więc kupmy tam, gdzie najtaniej. Trochę inaczej jest w przypadku ubezpieczenia AC. Tu cena nie gra głównej roli. Najważniejszym kryterium są warunki ubezpieczenia, a przede wszystkim wspomniane wcześniej wykluczenia. To głównie od ich treści zależy, czy odszkodowanie zostanie nam wypłacone. Zapoznajmy się dokładnie z możliwościami AC, jego ceną, w stosunku do jakości oferowanych usług oraz możliwością indywidualnego dopasowania warunków ubezpieczenia.

Chcesz zapłacić jak najmniej? Zobacz jak działa kalkulator ubezpieczeń i kup OC AC dla swojego auta.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments