8 metod na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu
W czasach szalejącej inflacji każde oszczędności są na wagę złota. W miarę możliwości warto je poczynić w ramach użytkowania auta, stosując się do porad prezentowanych w tym artykule.
Eco driving
Zdecydowanie największym wydatkiem związanym z eksploatacją auta są koszty paliwa. Niezależnie od tego, czy silnik w aucie jest napędzany benzyną, olejem napędowym, czy LPG, wizyta przy dystrybutorze pochłania ogromną część budżetu kierowcy. Na szczęście można obniżyć związane z tym wydatki poprzez posługiwanie się zasadami eco drivingu. Na czym on polega?
Chodzi po prostu o maksymalnie oszczędną jazdę samochodem, która przekłada się na niższe zużycie paliwa, a także wydłuża żywotność podzespołów konstrukcyjnych. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, zaleca się m.in. unikanie gwałtownego przyspieszania, hamowanie silnikiem czy nieprzekraczanie poziomu 2500-3000 obr./min silnika, co z kolei wymaga szybkiego przełączenia biegów na wyższy. W ten sposób można oszczędzić nawet 1-2 l paliwa na każde przejechane 100 km.
Kupno najtańszego OC
Inny wydatek kierowcy, a raczej właściciela pojazdu – tym razem coroczny – to kupno ubezpieczenia OC. Polisa od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa dla każdego auta, a nieposiadanie jej wiąże się z ryzykiem otrzymania bardzo dotkliwej dla portfela kary pieniężnej. Nie zmienia to fakt, że na obowiązkowym ubezpieczeniu warto oszczędzać, wybierając jak najtańszą ofertę, ponieważ niczym nie różni się ona od najdroższych polis. Wynika to z faktu, że każde OC jest regulowane odgórnie ustawą, a co za tym idzie, identyczne w swoim zakresie. Dlatego zdecydowanie warto poszukiwać najkorzystniejszej cenowo propozycji, np. w kalkulatorze ubezpieczeń OC i AC czy u agenta ubezpieczeniowego.
Rezygnacja z jazdy autostradami
Autostrady w Polsce są wyjątkowo drogie. Za jednorazowe przejechanie krótkiego odcinka często trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, co przy regularnym korzystaniu z danej trasy oznacza naprawdę spore wydatki. O ile istnieje taka możliwość i zależy Ci na oszczędnościach, omijaj autostrady i wjeżdżaj na nie dopiero wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne.
Energooszczędne opony
Jak się okazuje, na poziom spalania paliwa wpływają również opony. Badania wskazują, że najlepsze energooszczędne ogumienie pozwala na obniżenie ilości zużywanego paliwa nawet o 7%. Wynika to z niewielkich oporów toczenia, z myślą o których takie modele są produkowane. Właśnie w ten sposób możliwe staje się obniżenie zapotrzebowania pojazdu na paliwo, jednak jednocześnie trzeba się liczyć z szybszym zużyciem bądź gorszymi właściwościami jezdnymi.
Unikanie mandatów
Wprowadzone w 2022 r. zmiany w przepisach sprawiły, że mandaty stały się znacznie dotkliwsze dla kierowców. Perspektywa otrzymania za jedno przewiewnie kary w wysokości nawet kilku tysięcy złotych każe dobrze się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście warto łamać przepisy. Jakby tego było mało, bywa, że na samych mandatach dodatkowe koszty się nie kończą – do tego trzeba doliczyć jeszcze podwyżki składki w ramach ubezpieczenia OC.
Właśnie w 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymały bowiem prawo do wglądu w liczbę punktów karnych kierowców i mogą ją uwzględniać w kalkulacji składki, narzucając wyższe ceny osobom, które mają wiele szkód na koncie. Zalecamy więc stosowanie się do przepisów prawa drogowego, bo otrzymanie mandatu może znacząco uszczuplić portfel i podnieść koszty eksploatacyjne pojazdu.
Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.
Dodaj komentarz