Kupno uszkodzonego samochodu – czy się opłaca?

Redakcja 23 września 2021

Udostępnij:

Osoby planujące kupić auto z drugiej ręki zwykle nawet nie zwracają uwagi na oferty dotyczące pojazdu uszkodzonego. W końcu każdy z nas chce kupić auto od razu gotowe do użytku. Jak się jednak okazuje, nabycie uszkodzonego pojazdu może być okazją do zysku. Najczęściej samochody te są dużo tańsze niż te same modele, jednak bez żadnej usterki. Kto jednak da Ci zapewnienie, że nieuszkodzony samochód nie został szybko, nie profesjonalnie naprawiony tuż przed sprzedażą?

Kupno uszkodzonego auta

Kupno uszkodzonego samochodu – dlaczego warto?

Jeśli jesteś przeciwnikiem kupowania uszkodzonego pojazdu koniecznie zapoznaj się z naszą analizą dotyczącą dwóch możliwości – zakupu nieuszkodzonego auta oraz uszkodzonego. Udowodnimy Ci, że czasami ta druga opcja jest korzystniejsza, a w niektórych przypadkach nawet bezpieczniejsza.

Zakup nieuszkodzonego auta

Gdy zdecydujesz się na zakup samochodu nieuszkodzonego, mimo że zapłacisz więcej, będziesz mógł poruszać się nim niemal od razu. Co jednak w momencie, gdy pojazd miał usterkę, którą zbywca naprawił tylko po to, by sprzedać pojazd drożej? Często dochodzi do sytuacji, w których poprzedni właściciele, chcąc uzyskać jak najwięcej za pojazd decydują się na powierzchowną ich naprawę. W tym celu naprawę zlecają warsztatom świadczącym wątpliwe usługi i wykorzystującymi najtańsze części zamienne. Zbywca wszystkie te działania podejmuje po to, aby przy jak najmniejszej stracie naprawić samochód, który i tak zostanie sprzedany. W jego ocenie nie warto inwestować więcej pieniędzy w pojazd, który nie będzie więcej przez niego wykorzystywany.

W praktyce oznacza to, że płacąc dużo więcej za model, który nie jest uszkodzony i w teorii od razu gotowy do jazdy, po niedługim czasie będziesz musiał zainwestować pieniądze w kolejne naprawy. Tym samym możesz zapłacić znacznie więcej niż osoba, która zdecyduje się na uszkodzony pojazd w niższej cenie i naprawi go we własnym zakresie.

Kupno uszkodzonego samochodu

Gdy decydujesz się na kupno uszkodzonego pojazdu możesz znaleźć się na podwójnie wygranej pozycji – masz świadomość, jakie usterki ma pojazd i płacisz znacznie mniej. Wówczas samochód możesz naprawić we własnym zakresie, pilnując przy tym, aby prace wykonane przy samochodzie były przeprowadzone przez profesjonalistę.

Zakup samochodu z drugiej ręki – o czym musisz pamiętać?

Bez względu na to czy ostatecznie zdecydujesz się na zakup uszkodzonego samochodu, czy też nie, w obu przypadkach musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pamiętaj o tym, aby:

  • obejrzeć pojazd osobiście w towarzystwie fachowca,
  • sprawdzić historię pojazdu,
  • opisać stan samochodu w umowie kupna-sprzedaży.

W przypadku zakupu samochodu uszkodzonego obie strony powinny wiedzieć o tym, że w umowie kupna-sprzedaży powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące stanu technicznego (a więc również usterki). Gdy zarówno zbywca, jak i nabywca pojazdu podpisują umowę, oświadczają, że mają pełną świadomość co do stanu pojazdu.

Gdy kupujesz nieuszkodzony samochód i w umowie nie ma zapisu o uszkodzeniach, a w późniejszym czasie wyjdą one na jaw, możesz dążyć do unieważnienia podpisanej umowy.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments