Kosztorys bez amortyzacji – ubezpieczenie AC – o oznacza?

Redakcja 26 października 2021

Udostępnij:

Szukając dla siebie najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia OC, zwracamy uwagę przede wszystkim na wysokość składki. W przypadku tego rodzaju polisy jest to jak najbardziej słuszne posunięcie. Zakres ubezpieczenia OC jest bowiem taki sam, niezależnie od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczamy pojazd lub ile płacimy. W przypadku ubezpieczenia AC sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, kierowanie się wyłącznie ceną, może sprawić, że w ostatecznym rozrachunku będziemy po prostu stratni.

Kosztorys bez amortyzacji - ubezpieczenie AC

To bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje o zakresie ochrony polisy. Nie oznacza to jednak, że my jako właściciele pojazdów nie mamy w tym temacie nic do powiedzenia. Wręcz przeciwnie – my sami wybieramy, na jaki zakres ochrony, a ostatecznie cenę polisy się decydujemy. Zanim zaczniemy szukać dla siebie najkorzystniejsze oferty, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które w przypadku ubezpieczenia AC odgrywają istotną rolę. Jednym z nich jest, chociażby kosztorys bez amortyzacji.

Amortyzacja części – co to?

Wraz z wiekiem części w naszym samochodzie ulegają zużyciu. Sprawę z tego doskonale zdajemy sobie zarówno my, jak i towarzystwa ubezpieczeniowe. Biorąc pod uwagę spadek wartości części pojazdu wynikający z zużycia, wprowadzili pojęcie amortyzacji części. W praktyce oznacza to, że w ubezpieczeniu ac wyliczenie wartości szkody zostanie pomniejszone o procent ustalony wcześniej w podpisanej z TU umowie. Wraz z wiekiem pojazdu wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zwiększa się. Nie oznacza to jednak, że zawsze jesteśmy skazani na otrzymanie mniejszej sumy na naprawę pojazdu, niż faktycznie jest konieczna. Co zrobić, aby być na wygranej pozycji, gdy nasz objęty polisą AC samochód zostanie uszkodzony? Najważniejszą kwestią jest zapoznanie się z OWU i wybranie oferty, która faktycznie jest dostosowana do naszych potrzeb. Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną sprawi, że w rzeczywistości odprowadzone składki na nic się zdadzą przy poważnej szkodzie pojazdu, ponieważ wkład własny i amortyzacja mogą osiągać wysokie wartości.

AC kosztorys bez amortyzacji – czy jest możliwy?

Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, która uwzględnia amortyzację części, musimy liczyć się ze zmniejszeniem kwoty odszkodowania w razie uszkodzenia pojazdu. W zależności od wysokości amortyzacji kwota ta będzie ulegać zmianie. Wiele osób decyduje się na amortyzację ze względu na niższą cenę takiego ubezpieczenia. W praktyce jednak wysoka amortyzacja może oznaczać sporą redukcję kwoty odszkodowania. Warto więc się zastanowić czy jest to dobre rozwiązanie. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych oferują AC kosztorys bez amortyzacji.

AC kosztorys bez amortyzacji – co oznacza?

W praktyce oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze pod uwagę spadku wartości części pojazdu. Pod wieloma względami jest to korzystne rozwiązanie dla właściciela pojazdu. Gdy dojdzie do szkody, może on bowiem liczyć na maksymalne pokrycie kosztów naprawy w wariancie, gdy nie tylko amortyzacja została zniesiona, ale również udział własny. Musimy jednak liczyć się z tym, że koszt takiego ubezpieczenia będzie znacznie wyższy. Ostateczne podjęcie decyzji zależy od nas samych. Należy się zastanowić czy zniesienie wkładu własnego i amortyzacji faktycznie jest nam potrzebne. Odpowiedź tę możemy wyklarować, chociażby po zastanowieniu się jak bardzo nasz pojazd jest eksploatowany i czy ryzyko uszkodzenia go jest wysokie. Ubezpieczenie AC chroni nas bowiem nie tylko przed uszkodzeniami z własnej winy, ale także czynnikami, na które nie mamy wpływu, jak np. kradzież czy powódź lub pożar. Autocasco a kradzież samochodu to zestawienie, które pojawia się bardzo często w biurach pracowników towarzystwa ubezpieczeniowego. AC obejmuje jednak nie tylko kradzież samochodu, ale także samych, poszczególnych jego części.

W tym miejscu warto wspomnieć także o ubezpieczeniu AC poza granicami Polski. Czy AC działa za granicą? W tym przypadku odpowiedź zależna jest od naszego ubezpieczyciela. Nie każdy bowiem zapewnia ochronę po przekroczeniu granicy. Jeśli więc dużo podróżujemy, powinniśmy wybrać ubezpieczyciela, który zadba o nas także poza Polską.

Sposoby naprawy auta w ramach AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają oferty, które mogą różnić się między sobą m.in. sposobem naprawy auta. Jako klienci do wyboru mamy formę gotówkową i bezgotówkową. Pierwsza z nich opiera się na wypłacie odszkodowania na podstawie kosztorysu na wskazane przez klienta konto. Z kolei w przypadku formy bezgotówkowej samochód trafia do warsztatu, który bezpośrednio rozlicza się z ubezpieczycielem, a nie właścicielem pojazdu.

Kosztorys bez amortyzacji

Decydując się na opcję, jaką jest naprawa auta w warsztacie, z którym my sami się rozliczamy za pieniądze uzyskane w ramach polisy AC, musimy mieć na uwadze, że ubezpieczyciel bardzo często rozlicza koszty według cen części zamiennych. Warto mieć to na uwadze i dokładnie zapoznać się z OWU, aby wiedzieć, jak TU odnosi się do wyliczania kosztorysu naprawy pojazdu. Gdy nie ma dostępu do części zamiennych ubezpieczyciel może określić jaką część ceny oryginałów pokryje.

Naprawa auta w warsztacie

Dużo wygodniejszym rozwiązaniem dla wielu właścicieli pojazdów jest bezpośrednie rozliczanie się warsztatu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wówczas na nasze konto nie wpływają żadne pieniądze, jednak naprawa pojazdu zostaje dopięta pod okiem ubezpieczyciela.

Jak wybierać ubezpieczenie AC?

Wybór ubezpieczenia AC powinien uwzględniać nasze własne potrzeby. To, co dla jednego właściciela samochodu będzie niezbędne, dla nas może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. To, co musi zapamiętać każdy właściciel pojazdu decydujący się na polisę AC, to fakt, że w każdym TU zakres ochrony w ramach ubezpieczenia będzie inny. Nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie także możliwy kosztorys bez amortyzacji czy zniesienie wkładu własnego. Warto więc dokładnie przyglądać się warunkom ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

0 0 votes
Article Rating
Autor

Redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments